Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT TADIKA

Kelas

: Husna Cemerlang

Tarikh

: 10 Oktober 2016

Masa

: 30 minit ( 9.00 am 9.30 am)

Bil. Murid

: 20 orang murid

Umur

: 6 tahun

Tajuk

Tema

: Alam hidupan

Subtema

: Haiwan

Tunjang Utama: Perkembangan Fizikal Dan Estetika Kreativiti


Standard Kandungan :
(KTI 1.2) Memzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya (Ekspresi kreatif)
Standard Pembelajaran :
(KTI 1.2.9) Menghasilkan bentuk binaan mengikut kreativiti sendiri melalui pelbagai teknik
dengan bimbingan.
Kesepaduan Tunjang :
(BM 2.2) Bersoaljawab melalui ransangan yang diberikan.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Murid
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengenal penyu dan pelbagai haiwan yang lain
Kemahiran Berfikir (KB) : Melabel, menjana idea dan mengelas
Penerapan Nilai (PN) : Berkerjasama, tekun,
Bahan Bantu Mengajar (BBM/ABM) : Kad manila, gunting, gam, komputer, video Finding
Nemo, replika penyu
Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI) : Kecerdasan intrapersonal, kecerdasan naturalis
Kosa Kata : Penyu

LANGKAH /
MASA
Set Induksi
(5 minit)

ISI
PELAJARAN
Interaksi antara
guru dan murid
tentang haiwan
laut

Langkah 1
(5 minit)

Tayangan video
Filem Finding
Nemo

Langkah 2
(6 minit)

Bercerita
tentang
tayangan yang
ditonton

Langkah 3
(8 minit)

Menampal
anggota badan
penyu pada kad
manila
Menunjukkan
hasil replika
penyu dan
bertanyakan
tentang
perasaan murid

Penutup

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
- Guru bertanyakan tentang
haiwan laut yang murid kenal
dan tahu
- Murid menjawab soalan guru
tentang haiwan laut yang mereka
kenal dan tahu.
- Guru menayangkan video filem
Finding Nemo yang
mempunyai durasi masa selama
5 minit
- Murid menonton video filem
Finding Nemo
- Guru meminta murid bercerita
tentang video yang ditonton
terutamanya tentang haiwan laut
yang terdapat dalam video
tersebut.
- Guru menunjukkan replika
penyu yang sudah siap kepada
murid
- Guru
- Murid menunjukkan hasil
replika yang mereka telah buat
dan memberitahu tentang
perasaan mereka melakukan
aktiviti tersebut.

CATATAN /
BBM & ABM
