Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Matematik


Kelas : 2 Cempaka
Tarikh : 6 Ogos 2018
Hari : Isnin
Masa : 10.00 – 10.30 pagi ( 30 minit )
Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA KATEGORI KEHADIRAN


1 Aizarra Binti Nagor Amir Autisme
2 Dania Batrisyia Binti Khairul Sindrom nona
Anuar
3 Nur Qaisara Adillah Binti Lembam
Hairulakmal
4 Annis Najiha Binti Mansor Psendoachon-dropher
5 Muhammad Daneil Bin Sazali Sindrom down
6 Qaseh Nurdamia Binti Masalah pembelajaran
Norsherman

Tajuk : Operasi tambah


Standard kandungan : 3.2 Menulis ayat matematik bagi operasi tambah
Standard pembelajaran : 3.2.3 Menulis operasi tambah dalam bentuk lazim
Objektif : Murid dapat menyelesaikan operasi tambah
Pengetahuan sedia ada : Murid sudah belajar menulis operasi tambah dalam bentuk
ayat matematik
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i) Menyelesaikan 4 daripada 5 soalan operasi tambah
dalam lembaran kerja dengan betul
Penggabungjalinan kurikulum: kemahiran berfikir
Unsur terapi : Terapi bermain dan motor halus
Penyerapan nilai : Kerjasama, mendengar arahan,
Bahan bantu mengajar : video(operasi tambah), manik, karton telur, cawan kertas,
lembaran kerja, penutup botol
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI CACATAN
PELAJARAN
Set induksi Menonton video 1. Murid menonton video Nilai:
( 3 minit ) operasi tambah Mendengar
arahan

Bbm:
Video(operasi
tambah)

Langkah 1 “Egg carton math” 1. Murid diminta untuk Nilai :


(10 minit) menggoncangkan karton Kerjasama,
telur Mendengar
arahan
2. Murid diminta untuk
menyelesaikan operasi Terapi:
tambah mengikut tempat Bermain
manik dalam karton telur itu
berada EMK:
Kemahiran
berfikir
3. Murid menggunakan
penyepit kayu bagi BBM:
memudahkan mereka Penyepit kayu
mengira operasi tambah Karton telur,
Cawan kertas,
Manik
Langkah 2 Lembaran kerja 1. Murid diminta untuk Nilai:
( 15 minit ) menyiapkan lembaran kerja Mendengar
yang telah diberikan arahan,

BBM:
Lembaran kerja

Penutup Kognitif 1. Guru menanyakan soalan Nilai:


( 2 minit ) kepada murid Kerjasama,

1. Guru memuji murid kerana


memberikan kerjasama
sepanjang guru mengajar
Sosial
Refleksi
Objektif hari ini tercapai iaitu murid dapat menyelesaikan operasi tambah melalui lembaran
kerja yang guru berikan dengan bantuan guru. kelas 2 Cempaka masih lemah dalam operasi
tambah. Mereka hanya mahir menambah apabila semasa guru mengajar tetapi apabila guru
memberikan lembaran kerja, mereka kurang mahir terutama operasi tambah dalam bentuk
lazim. Mereka boleh mengira operasi tambah tetapi dengan bantuan guru bersama-sama
mengira.
