Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran :Bahasa Melayu


2. Tahun / Kelas :4 AR-Razi
3. Bilangan Murid :25 Orang Murid
4. Tarikh :27 Ogos 2018
5. Hari : Isnin
6. Masa :9.15 pagi – 10.15 pagi
7. Tema :9 – Bumi indah rakyat bertuah
8. Tajuk :Unit 27 : Sayangi Alam Sekitar

9. Kemahiran Fokus :Mendengar dan bertutur

10 Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mempunyai pengalaman mengemukakan pendapat


berdasarkan bahan teks.

11. Standard kandungan: :1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.

12. Standard pembelajaran: :1.72 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat
yang gramatis secara bertatasusila.

13. Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1.) mengemukakan sekurang-kurangnya 1 pendapat tentang
. maklumat dalam bahan teks dan bahan grafik dengan tepat.

14. Sistem bahasa : Seni bahasa


15. Pentaksiran berasaskan sekolah :Formatif
16 KBAT :mencipta, menganalisis, mengaplikasi, memahami, menilai

17 Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Ilmu :Pendidikan Moral, Sivik dan kewarganegaraan, Pendidikan
lestari alam sekitar, Sains
Nilai murni :Berkerjasama, keberanian, bertanggungjawab ,Menyayangi ,
kebersihan, kerajinan, rasional
Teknologi maklumat dan :Komputer, Audio lagu, pembesar suara membantu pdp
komunikasi

1
Kreativiti dan Inovasi :Penjanaan idea
Peraturan sosiobudaya :Menyayangi alam sekitar

18. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran (Kemahiran bernilai tambah)


Kemahiran Berfikir :Menjana idea, Meramalkan, Membuat keputusan,
menghubungkait, penyoalan, mengecam , mensintesis,,
membuat inferens, memahami.
Kecerdasan pelbagai :Verbal linguistik , Intrapersonal, Interpersonal,
BCB :Kemahiran mengambil nota, mendengar dengan berkesan,
Pembelajaran akses kendiri.
Pembelajaran Kontekstual :Menghubung kait, memindahkan, mengaplikasikan
Pembelajaran Konstruktivisme :Koperatif dan kolaboratif, Hands on, mengembangkan idea
dengan persekitaran ,mengaplikasikan,

19. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah

1 Komputer riba 1

3. Buku teks Bahasa Malaysia tahun 4 SK KSSR 25

4 Pembesar suara 1

5 Kad gambar pokok 1

6 Kad lirik lagu “Tanya sama pokok” 1

7. Lembaran kerja kumpulan 4

8 Kertas A4 25

9. Peta minda : Kegunaan Pokok 1

2
20.Pelaksanaan Pengajaran / Penyampaian

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi KBT
(5 Minit) Gambar kad pokok dan lirik lagu 1.) Guru menunjukkan - KB :
‘Tanya sama pokok” gambar pokok kepada menghubungkaitan,
murid. mensintesis,
Kemahiran : Mendengar menjanakan idea.
2). Guru meminta murid
menyenaraikan jenis - BCB : melihat
pokok yang tahu. dengan teliti,
mendengar aktif,
3). Guru menampal lirik memproses
lagu ‘tanya sama pokok’ di maklumat.
papan putih.
GAMBAR POKOK - KP: Verbal
4.) Guru bersama murid linguistik,
menyanyi lagu “tanya Interpersonal,
sama pokok” dengan muzik, kinestatik
iringan muzik..
- Teknologi
5 ) Seterusnya guru maklumat dan
mengaitkan gambar dan komunikasi : Audio
lagu tersebut dengan isi lagu
LIRIK LAGU TANYA SAMA pelajaran.
POKOK BBB:
Pautan audio : -Pembesar suara
https://www.youtube.com/watch?v=bS - Komputer Riba
cbpmj0zSE&list=RDbScbpmj0zSE&start - Audio lagu
_radio=1
Teknik:
- Didik hibur

Kaedah : Terus

KBAT: memahami,
AUDIO LAGU menganalisis

3
Langkah 1 Penerangan – Kegunaan pokok KBT :
(15 Minit) 1) Guru meminta murid -KB:
Kemahiran : Mendengar melukis pokok dalam kertas Mensintesiskan
yang diedarkan dengan menganalisis,
pensel warna. mengubungkaitkan.

2.) Guru menerangkan - BCB :Kemahiran


kegunaan pokok kepada mendengar aktif,
murid dengan melukis peta membaca,
minda di papan putih. mencatat nota.

3.) Murid melukis peta - KP : Verbal


minda tersebut dalam Linguistik, ,
kertas yang dilukis pokok. Intrapersonal

4.) Murid diminta menulis Teknik :


contoh lain kegunaan - Perbincangan
pokok. -soal jawab
- pemerhatian

BBB
- Papan putih

Strategi :
-Berpusatkan guru

KBAT: memahami,
mengingat.

Langkah 2 Aktiviti : membaca bahan teks KBT


(15 Minit) Kemahiran :Membaca 1) Murid secara mentalis
diminta membaca bahan KB: Menganalisis,
Muka surat 173 buku teks Bahasa teks ‘selamatkan pokok’ menghubungkaitka
Melayu tahun 4 KSSR dalam buku teks. n,

4
2. Seterusnya, ,guru BCB: kemahiran
meminta murid secara membaca,
kelas untuk membaca kemahiran
setiap ayat. mengingat.

3. Guru menerangkan - KP : Intrapersonal,


setiap ayat dengan , verbal linguistik,
penerangan lanjut berserta
contoh. - Konstuktivisme:
mengaplikasikan
4. Empat orang murid
diminta membaca dialog . - Kontekstual :
Hands-on
5. Murid secara kelas

Cadangan jawapan : menjawab dialog dengan - Teknik :

1. Mengurangkan pengunaan kertas. jawapan dalam petikan perbincangan, soal

2. banyak pokok akan ditebang atas. jawab,

3.mengitar semula kertas


6. Murid secara spontan Pendekatan :

Cadangan Pendapat : diminta memberikan -Berpusatkan murid

-Kita harus mengurangkan pendapat tentang bahan


pengunaan kertas bagi teks tersebut. KBAT:

menyelematkan pokok daripada Menganalisis,

ditebang. mengaplikasi.

Langkah 3 Aktiviti kumpulan : Kenalpasti isi 1. Guru membahagikan KP: Interpersonal,


(20 Minit) berdasarkan bahan grafik murid kepada 4 kumpulan Verbal – linguistic,
Kinestatik
Kemahiran : Menulis 2. Guru mengedarkan 1
bahan grafik kepada 1 KB: menjana idea,
Tajuk : Langkah penjimatan kertas kumpulan. mereka cipta,
mensintesis
3. Murid secara kumpulan
diminta membuat penelitian BCB : Kemahiran
bahan grafik tersebut membaca,
mendengar secara
4. Murid mengenalpasti aktif.
langkah penjimatan kertas
bagi setiap bahan grafik

5
tersebut dan menulis di Pembelajaran
ruangan langkah yang Kontekstual:
disediakan dengan merujuk menghubung kait,
buku teks muka surat 173. bekerjasama, Hand
-on
5. Secara kumpulan murid
berbincang dan Pembelajaran
mengemukakan pendapat Konstruktivisme:
di ruangan yang koperatif dan
disediakan. kolaboratif

6. Guru menyemak BBM: Bahan Grafik


jawapan murid.
Teknik :
Perbincangan ,

KBAT:
mengaplikasi,
menganalisis,
memahami.

Pendekatan:
Berpusatkan
bahan.

Pengurusan
kumpulan:


 Meja

 
Penutup Rumusan topik pembelajaran 1. Guru merumuskan isi
(5 minit) pelajaran. Nilai murni:
Kognitif –merumus balik Kerajinan,
2. Murid diminta bertanggungjawab ,
menyenaraikan langkah

6
Rumusan isi pelajaran menjimatkan kertas yang Rasional,
1- Mengemukakan langkah dipelajari. bekerjasama
penjimatan kertas
3. Guru meminta murid
Sosial : menyatakan nilai dan KBT
1. Pujian kepada murid pengajaran yang diperoleh KB: menilai,
hasil pembelajaran hari membuat
tersebut. kesimpulan,
menjana idea,
4. Guru mengakhiri sesi menghubungkait,
pembelajaran dengan membuat inferens.
meminta murid bertepuk.
-KP: Verbal
5. Guru memuji murid atas linguistik,
kerjasama yang diberikan Intrapersonal
sepanjang pdPC
berlangsung. -BCB: kemahiran
mengingat,

kemahiran bertutur.

KBAT: mencipta,
mengaplikasi.

21.) Refleksi :

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, refleksi pencapaian objektif murid adalah seperti
berikut. Kesemua murid dapat membuat penilaian dan mengemukakan sekurang-kurangnya 1 pendapat
berdasarkan bahan teks dan bahan grafik dengan tepat. Kekuatan pengajaran adalah penerangan yang
jelas daripada guru dengan huraian dan contoh. Murid dapat memahami dengan jelas dan tepat. Selain
itu, guru melibatkan semua murid dalam pembacaan teks bagi pemahaman yang jelas. Pencapaian
objektif hari ini adalah 100% sahaja. Berikutnya, kawalan kelas adalah baik dan terkawal.

Walaupun objektif tercapai, tetapi saya dapat mengenalpasti beberapa kelemahan semasa sesi
pengajaran. Dalam aktiviti kumpulan langkah 3, pada awalnya murid kurang faham apa yang mereka
perlu buat dengan bahan grafik tersebut. Murid tidak ada gambaran ataupun idea untuk mengisi ruangan
dalam bahan grafik tersebut. Di situ, saya dapat mengenalpasti kelemahan pengajaran saya.

Oleh itu, bagi mengatasi kelemahan ini saya sepatutnya memberikan arahan dulu serta memberikan
contoh idea menulis langkah dan huraian ,contoh dalam bahan grafik tersebut bagi memberikan

7
gambaran jelas kepada murid. Pada masa yang sama , saya sepatutnya menulis tajuk dalam bahan
grafik yang diedarkan supaya murid dapat petunjuk bagi tugasan yang hendak mereka lakukan. Pendek
kata, ini merupakan antara kelemahan yang dapat dilihat dalam diri murid dan diri saya sendiri selepas
sesi pdp. Dengan ini, saya berharap melalui langkah mengatasi yang dicadangkan dapat menambahbaik
sesi pembelajaran murid pada masa akan datang.

22.) Ulasan guru Pembimbing / pensyarah penyelia:
