Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran :Bahasa Melayu


2. Tahun / Kelas :4 AR-Razi
3. Bilangan Murid :25 Orang Murid
4. Tarikh :28 Ogos 2018
5. Hari :Selasa
6. Masa :8.45 pagi – 9.45 pagi
7. Tema :9 – Bumi indah rakyat bertuah
8. Tajuk :Unit 27: Sayangi Alam Sekitar

9. Kemahiran Fokus :Tatabahasa

10 Pengetahuan sedia ada : Murid-murid mempunyai pengalaman mempelajari kata majmuk.

11. Standard kandungan: :5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang
sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul.

12. Standard pembelajaran: : 5.2.3 Memahami dan menggunakan kata majmuk bentuk yang
telah mantap dengan betul dalam pelbagai situasi.

13. Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1.) menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata majmuk bentuk
. mantap dengan betul dan tepat.

2.) membina sekurang-kurangnya 2 ayat menggunakan kata


majmuk bentuk mantap dengan betul

14. Sistem bahasa :Tatabahasa (morfologi): Kata majmuk bentuk mantap


15. Pentaksiran berasaskan sekolah :Formatif
16 KBAT :mencipta, menganalisis, mengaplikasi, memahami, menilai

17 Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Ilmu :Pendidikan Moral, Sivik dan kewarganegaraan,Pendidikan
lestari alam sekitar, Sains
Nilai murni :Berkerjasama, keberanian, bertanggungjawab ,Menyayangi ,
kebersihan, kerajinan, rasional

1
Teknologi maklumat dan :Komputer, Audio, pembesar suara membantu pdp
komunikasi
Kreativiti dan Inovasi :Penjanaan idea
Peraturan sosiobudaya :Menyayangi alam sekitar

18. Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran (Kemahiran bernilai tambah)


Kemahiran Berfikir :Menjana idea, Meramalkan, Membuat keputusan,
menghubungkait, penyoalan, mengecam , mensintesis,,
membuat inferens, memahami.
Kecerdasan pelbagai :Verbal linguistik , Intrapersonal, Interpersonal, Kinestatik, Muzik
BCB :Kemahiran mengambil nota, mendengar dengan berkesan,
Pembelajaran akses kendiri.
Pembelajaran Kontekstual :Menghubung kait, memindahkan, mengaplikasikan
Pembelajaran Konstruktivisme :Koperatif dan kolaboratif, Hands on, mengembangkan idea
dengan persekitaran ,mengaplikasikan,

19. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah

1 Komputer riba 1

3. Buku teks Bahasa Malaysia tahun 4 SK KSSR 25

4 Audio lagu: 15 kata majmuk mantap 1

5 Pembesar Suara 1

6. Kotak beracun 1

7. Lembaran nota 25

8. Peta minda 25

9 Kad kata majmuk bentuk mantap 15

10 Kad perkataan tajuk 22

11 Kertas Mahjong- Nota 1

12 Kad manila - Nota 1

2
20.Pelaksanaan Pengajaran / Penyampaian

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi KBT
(5 Minit) Pemaparan 15 kata majmuk bentuk 1.) Guru memaparkan 15 - KB :
mantap kad kata majmuk bentuk menghubungkaitan,
mantap di papan putih. mensintesis,
menjanakan idea.
2.) Murid diminta meneka
apakah perkataan tersebut. - BCB : melihat
dengan teliti,
3.) Guru membahagikan mendengar aktif,
murid kepada 4 kumpulan. memproses
maklumat.
4.) Guru mengagihkan kad
perkataan kepada empat - KP: Verbal
kumpulan tersebut. linguistik,
Interpersonal,
Pembahagian kad perkataan tajuk. 5.) Murid diminta kinestatik
menyusun kad tersebut
untuk mengetahui tajuk BBB:
pembelajaran. -Kad kata majmuk
bentuk tunggal
6.) Guru memberitahu -kad perkataan
fokus pmbelajaran. tajuk

Teknik:
- permainan

Kaedah : Terus

KBAT: memahami,
menganalisis

3
Langkah 1 Penerangan – Kata majmuk KBT :
(20 Minit) bentuk mantap 1) Guru menerangkan tajuk -KB:
kata majmuk secara umum. Mensintesiskan
Kemahiran : mendengar dan menganalisis,
membaca. 2.) Guru mengedarkan mengubungkaitkan.
lembaran nota kepada
murid. - BCB :Kemahiran
mendengar aktif,
3.) Murid diminta membaca membaca,
nota dengan mentalis. mencatat nota.

4.) Guru menerangkan nota - KP : Verbal


kata majmuk bentuk Linguistik, ,
mantap Intrapersonal

5.) Guru memperkenalkan -BBB:


cara mudah untuk murid Papan putih
mengingat 15 kata majmuk lembaran nota
bentuk mantap. kertas mah-jong
kad manila
6.) Murid diminta
melengkapkan nota dengan Teknik :
mengisi tempat kosong . - Perbincangan
-soal jawab
- pemerhatian

Strategi :
-Berpusatkan guru

KBAT: memahami,
mengingat.

Langkah 2 Aktiviti kenalpasti kata majmuk KBT


(15 Minit) bentuk mantap 1) Guru memperdengarkan
Kemahiran : Mendengar dan Menulis murid satu audio lagu . KB: Menganalisis,
menghubungkaitka
2. Murid diedarkan n,
lembaran peta minda.

4
Memperdengarkan Audio lagu BCB: kemahiran
Pautan video : 3. Murid diminta menulis, kemahiran
https://www.youtube.com/watch?v= mendengar audio lagu mengingat.
SjKzAS-iz1s&t=8s tersebut dengan teliti .
- KP : Intrapersonal,
4. Guru meminta murid , verbal linguistik,
menyenaraikan kata
majmuk bentuk mantap - Konstuktivisme:
yang terdapat dalam audio mengaplikasikan
lagu tersebut dalam peta
minda. - Kontekstual :
Hands-on
5. Murid secara kelas
diminta membaca setiap - Teknik :
perkataan yang ditulis. perbincangan, soal
jawab,
6.) Guru menyemak
jawapan murid. Pendekatan :
-Berpusatkan murid

KBAT:
Menganalisis,
Peta minda. mengaplikasi.
Langkah 3 Aktiviti secara kelas: Permainan 1. Guru membahagikan KP: Interpersonal,
(15 Minit) Kotak beracun murid kepada 5 kumpulan Verbal – linguistic,
Kemahiran : Bertutur Kinestatik
2. Kotak beracun mula
bergerak apabila lagu KB: menjana idea, ,
dipasang. mensintesis

3. Apabila lagu berhenti, BCB : Kemahiran


orang yang memegang membaca,
kotak beracun perlu mendengar secara
membuka dan mengambil I aktif.
keping kertas soalan.
Pembelajaran
4. Murid tersebut perlu Kontekstual:
membaca soalan dan menghubung kait, ,
Hand -on
5
menjawab dengan jawapan
yang betul. BBM: Kertas soalan

5. Langkah 2,3,dan 4 Teknik :Permainan,


diulang sehingga semua Perbincangan ,
soalan habis dijawab. Soal jawab

KBAT:
mengaplikasi,
menganalisis,
memahami.
Penutup .
(5 minit) Rumusan topik pembelajaran 1. Guru merumuskan isi Nilai murni:
pelajaran. Kerajinan,
Kognitif –merumus balik bertanggungjawab ,
2. Murid dipanggil secara Rasional,
Rumusan isi pelajaran rawak untuk mengimbas bekerjasama
1- Menyenaraikan kata majmuk kembali kata majmuk
bentuk mantap. bentuk mantap. KBT
KB: menilai,
2- Membaca singkatan mengingat 3. Guru meminta murid membuat
kata majmuk bentuk mantap. secara kelas membaca kesimpulan,
singkatan mengingat kata menjana idea,
Sosial : majmuk bentuk mantap. menghubungkait,
1. Pujian kepada murid membuat inferens.
4. Murid diminta membina
ayat bagi lima perkataan -KP: Verbal
daripada kata majmuk linguistik,
bentuk mantap dalam buku Intrapersonal,
latihan
-BCB: kemahiran
5. Guru memuji murid atas mengingat,
kerjasama yang diberikan kemahiran bertutur.
sepanjang pdPC
berlangsung. Teknik : Soal jawab,

KBAT: mencipta,
mengaplikasi.

6
21.) Refleksi :

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, refleksi pencapaian objektif murid adalah seperti berikut.
Kesemua murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 kata majmuk bentuk mantap dengan betul
dan tepat. Hal ini demikian kerana , kekuatan pengajaran guru mengundang kepada pencapaian 100%
objektif pertama. Saya telah menggunakan akronim bagi murid mengingat 15 kata majmuk bentuk
mantap dengan mudah. Selain menghafal setiap perkataan murid berasa menghafal menggunakan
akronim lebih mudah dan cepat. Manakala pencapaian objektif kedua adalah, hanya 60% sahaja. Hanya
15 orang murid daripada 25 murid dapat membina sekurang-kurangnya 2 ayat menggunakan kata
majmuk bentuk mantap dengan betul. Hal ini demikian kerana, terdapat beberapa faktor kelemahan dari
segi sesi pengajaran guru. Berikutnya, kawalan kelas adalah baik dan terkawal.

Antara kelemahanya termasuklah,guru tidak memberikan contoh penggunaan kata majmuk bentuk
mantap dalam ayat. Murid membina ayat menggunakan kata majmuk tetapi maknanya tidak ada. Dalam
latihan pembinaan ayat , murid tahu dan faham maksud perkataan tetapi tidak tahu cara menggunakanya
dalam ayat. Oleh itu, sebagai cadangan langkah mengatasi guru sepatutnya memberikan contoh ayat
pengunaan kata majmuk bentuk mantap terlebih dahulu. Selain menerangkan maksud setiap perkataan
kata majmuk bentuk mantap guru seharusnya menunjukkan pengunaan kata majmuk bentuk mantap
dalam ayat supaya murid dapat gambaran mengkaitkanya dengan situasi tertentu. Pendek kata, ini
merupakan antara kelemahan yang dapat dilihat dalam diri murid dan diri saya sendiri selepas sesi pdp.
Dengan ini, saya berharap melalui langkah mengatasi yang dicadangkan dapat menambahbaik sesi
pembelajaran murid pada masa akan datang.

22.) Ulasan guru Pembimbing / pensyarah penyelia:
