Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 IB
3. Bilangan Murid : 34 orang
4. Tarikh : 3 Oktober 2018
5. Hari : Rabu
6. Masa : 11.45 a.m – 12.45 p.m
7. Tema : Potret Malaysia
8. Tajuk : Unit 21 : Negaraku Gemilang
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca
10. Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah :
I. membaca secara mekanis dan mentalis.
II. menyanyi lagu patriotik.
11. Standard Kandungan 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam
lagu melalui nyanyian secara didik hibur.

12. Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang
mengandungi nilai dan pengajaran yang
dipersembahkan melalui nyanyian secara didik
hibur.

13. Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid


dapat :
I. menyebut lirik lagu dengan betul dan menyanyikan
lagu “Keranamu Malaysia” dengan penuh semangat.
II. melengkapkan 8 daripada 10 tempat kosong dalam
lirik lagu dengan perkataan yang betul dalam
lembaran kerja 1.
III. memahami lirik lagu dan mengenal pasti 4 daripada
7 nilai dan pengajaran dalam lagu tersebut.
IV. mempersembahkan lagu “Keranamu Malaysia”
dalam kumpulan dengan kreatif menggunakan props
yang sesuai.
14. Aspek Bahasa : Seni Bahasa

15. Pentaksiran Berasaskan Sekolah : Pentaksiran Formatif (Soal jawab)

16. KBAT : Menganalisis, Mengaplikasi


17. EMK :
 Ilmu : Pendidikan Moral, Patriotik
 Pendidikan Alam Sekitar : Hidup Bersih dan Selamat
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Video “Keranamu Malaysia”
 Kreativiti : Persembahan lagu “Keranamu Malaysia”

18. Penerapan Nilai : Bertanggungjawab, Kebersihan diri, Cinta akan Negara, Bekerjasama,
Patriotik, Kerajinan, Keyakinan dan diri Keberanian

19. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

• KB : Menjana idea, Menghubung Kait, Mengecam, Menaakul


• KP : Verbal Linguistik, Visual Ruang dan Interpersonal,
• BCB : Bacaan mekanis

20 Bahan Bantu Mengajar :

Bil Perkara Jumlah


1) Bahan Teks - Lembaran Kerja 5
- Lirik Lagu 5
2) Bahan Maujud – Mini “White Board” 5
- Tack-It 6
- Pen Marker 5
- Gambar 6
- Props (disediakan oleh guru) 6

3) Bahan Multimedia – Video (Lagu “Keranamu 1


Malaysia”)

21. Pelaksanaan Pengajaran :


Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa pembelajaran

Pengurusan  Kebersihan diri 1) Murid diarahkan oleh guru KP


Bilik Darjah untuk menyusun meja -Verbal linguistik
(2 minit)  Kawalan kelas dengan teratur .
Nilai
Contoh : Guru 2) Murid diminta mengutip - kebersihan diri
menggunakan sampah di sekitar meja -bertanggungjawab
konsep “ganjaran” mereka dan duduk di
tempat masing-masing. EMK :
3) Sepanjang sesi -Ilmu (Kebersihan)
pengajaran dan
pembelajaran, pelajar yang
aktif dan memberi
komitmen yang tinggi
terhadap sesi pengajaran
akan diberi ganjaran oleh
guru.

Set Induksi Kemahiran : Sebutan “Jom Teka” BBB


(5 minit) dan intonasi - 6 keping gambar
1) Murid ditunjukkan oleh - Tack-it
Gambar : guru 6 keping gambar.
BCB
2) 3 orang murid dipilih -Kemahiran
secara rawak untuk Membaca
Contoh soalan : mencantumkan 6 keping
 Apakah yang anda gambar itu untuk menjadi KB
dapat lihat dalam satu gambar yang cantik. -Menjana idea
gambar ini ? -Menghubung kait
 Adakah anda boleh 3) Guru mengaitkan jawapan
teka lagu apa yang murid dengan tajuk KP
kita hendak nyanyi ? pelajaran hari ini. -Verbal linguistik
-Visual ruang

Cadangan jawapan : Nilai


 Pelbagai kaum hidup - Keberanian
bersatu padu - Cinta akan negara
 Lagu “Keranamu - Patriotik
Malaysia”.
EMK:
-Ilmu (Patriotik)

KBAT
– menganalisis

Teknik
-Soal Jawab

Langkah 1 Kemahiran Seni Bahasa “Jom Menyanyi” Objektif 1&2


(15 minit)
 Menyanyikan lagu 1) Setiap murid diberi satu BBB
“Keranamu Malaysia” bendera “Jalur Gemilang” - Video lagu
dengan penuh “Keranamu Malaysia”
semangat 2) Guru menayangkan video - bendera “Jalur
 Mengisi tempat lagu “Keranamu Malaysia” Gemilang”
kosong dalam lirik bersama dengan liriknya. - Lembaran kerja
lagu dengan
perkataan yang betul. 3) Murid-murid dikehendaki BCB
menyanyikan lagu itu -Kemahiran
secara bersama-sama Membaca (mekanis)
Video lagu “Keranamu dengan menyebut lirik lagu -Kemahiran Menulis
Malaysia” : yang betul dan penuh
semangat dengan sebutan Nilai
dan intonasi yang betul. -Patriotik
-Keyakinan diri
4) Seterusnya, murid-murid - Bekerjasama
dibahagikan kepada 5
kumpulan. KP
-Interpersonal
5) Setiap kumpulan akan -Verbal linguistik
diberi sehelai lembaran
Lembaran Kerja 1 : kerja. KB
-Menjana idea
6) Lembaran kerja itu -Mengecam
mengandungi lirik lagu -Menghubung kait
“Keranamu Malaysia” yang
tidak lengkap. EMK:
-Ilmu (kosa kata- lirik
7) Murid dikehendaki lagu)
bekerjasama dan
berbincang dalam Kaedah
kumpulan untuk mengisi - Didik Hibur
tempat kosong dengan (nyanyian)
perkataan yang betul
dalam lirik itu. Strategi
- Pembelajaran
8) Kumpulan yang dapat Koperatif
mengisi kesemua tempat
kosong dengan betul akan
diberi ganjaran oleh guru.

Langkah 2 Kemahiran Membaca : Bacaan Mekanis Objektif 3


(10 minit)  Membaca lirik lagu
secara mekanis 1) Murid-murid dikehendaki BBB
 Mengenal pasti nilai membaca lirik lagu yang - Lirik lagu
murni dan pengajaran telah dilengkapkan dalam - mini “white board”
dalam lagu tersebut. langkah 1 dengan nada dan - pen marker
sebutan yang betul.
BCB
-Kemahiran
Lirik lagu yang telah 2) Seterusnya, guru akan Membaca (mekanis)
dilengkapkan : menjelaskan lirik lagu
secara terperinci kepada Nilai
pelajar supaya mereka lebih -Berani
memahami dan menghayati -Keyakinan diri
lagu tersebut. -kerjasama

3) Murid-murid juga akan KP


disoal jawab oleh guru -Interpersonal
tentang kosa kata yang -Verbal linguistik
mereka kurang faham.
KB
4) Guru akan menjelaskan -Menjana idea
Cadangan Komunikasi : maksud kosa kata tersebut. - Mengecam
Soalan :
5) Seterusnya, secara EMK:
 Apakah kosa kata berkumpulan murid-murid -Ilmu (Kosa kata)
yang anda kurang diminta mengenal pasti nilai
faham ? murni dan pengajaran yang KBAT
 Secara berkumpulan, mereka dapat dalam lagu - Menganalisis
anda perlu mengenal itu.
pasti dan Kaedah
menyenaraikan nilai 6) Murid-murid diminta - Perbincangan
murni dan pengajaran menyenaraikan nilai murni
yang awak dapat dan pengajaran yang Teknik
dalam lagu ini. mereka dapat kenal pasti itu - Soal Jawab
dalam mini “white board”.
Jawapan :
 Kosa Kata : 7) Guru akan berbincang
bersama-sama pelajar
a. IT – Information sama ada jawapan yang
Technology (teknologi ditulis betul atau tidak.
maklumat dan
komunikasi) 8) Kesimpulannya, kumpulan
b. Jaguh – Berjaya/ yang dapat mengenal pasti
cemerlang dalam kesemua nilai dan
sesuatu bidang pengajaran akan diberi
c. Menyusur –lalu ganjaran oleh guru.
sepanjang jalan
d. Desa - kampung
e. Mendakap - memeluk

 Nilai murni dan


pengajaran :

a. Berbangga sebagai
rakyat Malaysia
b. Sedia berkorban
untuk bangsa dan
negara
c. Menghargai
pengorbanan pejuang
negara
d. Sentiasa hidup
bersatu padu
e. Menghargai dan
mengamalkan tradisi
dan budaya bangsa.
f. Menghargai dan
memperjuangkan
nilai-nilai tempatan
g. Tidak melupakan
sumbangan dan jasa
yang telah ditaburkan
oleh golongan petani
dan nelayan sebelum
negara mempunyai
satu wawasan untuk
menjadi sebuah
negara industri.
h. Mengenang budi
negara

Langkah 3 Kemahiran Seni Bahasa : “Pertandingan Menyanyi” Objektif 4


(25 minit)
 Persembahkan lagu 1) Murid-murid dibahagikan BBB
“Keranamu Malaysia kepada 5 kumpulan. - props yang
dengan kreatif dengan disediakan oleh guru
2) Setiap kumpulan
menggunakan props
dinamakan oleh guru BCB
yang sesuai . berdasarkan nama seorang -Kemahiran
nama pahlawan. Membaca
Contoh nama
kumpulan: 3) Murid dijelaskan oleh guru Nilai
tentang peraturan aktiviti ini. -Keyakinan diri
 Tunku Abdul Rahman -kerjasama
 Tun VT Sambanthan 4) Secara berkumpulan murid- -Kerajinan
 Dato Onn Jaafar murid dikehendaki -Patriotik
 Tok Janggut persembahkan lagu -Cinta akan negara
 Tun Tan Cheng Lock “Keranamu Malaysia”
dengan kreatif. KP
-Interpersonal
5) Murid boleh menggunakan -Verbal linguistik
props yang disediakan oleh
guru untuk menambah KB
eleman kekreatifan mereka -Menjana idea
dalam persembahan itu. - Menaakul
- Menghubung kait
6) Kumpulan yang dapat
mempersembahkan lagu itu EMK:
dengan penuh semangat - Ilmu (patriotik)
dan kreatif serta - Kreativiti
menggunakan props yang (menyanyi dengan
disediakan dengan sebaik menggunakan props)
mungkin akan dipilih
sebagai pemenang. KBAT
- Menganalisis
7) Pada akhir aktiviti ini, guru
akan memberi ganjaran Kaedah
kepada kumpulan yang - Didik Hibur
memenangi pertandingan
ini.

Penutup Rumusan Isi Pelajaran 1) Akhirnya, murid-murid KB :


(3 minit) diminta menyanyikan lagu - Merumus
Sosial : Menyanyi lagu “Keranamu Malaysia”
“Keranamu Malaysia” dengan penuh semangat Nilai
tanpa iringan muzik dan tanpa iringan muzik dan - Berani
tanpa lirik lagu lirik lagu. - Keyakinan diri

2) Murid merumus EMK :


pembelajaran hari ini - Kreativiti
dengan bimbingan guru.

Refleksi

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia :

__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
