Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Matematik


Kelas : 2 Cempaka
Tarikh : 3 Sept 2018
Hari : Selasa
Masa : 10:00 – 10:30 pagi (30 minit )
Bilangan murid : 6 orang

BIL NAMA KATEGORI KEHADIRA


N
1 Anis Najiha Binti Mansor Psendohhond Roplosin
2 Madihah Binti Mohisyam ADDH, Autisme
3 Muhamad Haikal Bin Amir Faisal Masalah Pembelajaran
4 Noor Syamilah Binti Samsudin Autisme
5 Qaseh Nurdamia Binti Norsherman Masalah pembelajaran
6 Syed Mohamad Arafat Bin Syed Specific Language
Mohamad Abdullah

Tema : Mengenal masa dan waktu dalam unit jam


Tajuk : 6.0 Masa dan Waktu
Standard kandungan : 6.1 Masa dalam unit jam
Standard pembelajaran : 6.1.1 Mengenal nombor pada muka jam
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat jam dalam kehidupan seharian
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i) Mengenal muka jam dan menulis nombor 1 – 12 pada muka
jam
Penggabungjalinan kurikulum: Kemahiran berfikir, TMK dan inovatif dan kreativiti.
Unsur terapi : Terapi bermain, psikomotor, pengamatan, Muzik dan
pertuturan.
Penyerapan nilai : Kerjasama, kerajinan, mendengar piring plastik, Media
Interaktif, jam analog, Jam palsu, kad emoji dan hadiah.
LANGKA ISI KANDUNGAN AKTIVITI CACATAN
H PELAJARAN
Set induksi Menarik minat murid 1.Murid ditunjukkan sebuah
( 5 minit ) dengan aktiviti teka Teknik :
kotak.
teki.
2. Murid diminta meneka  Teka teki

benda yang terdapat dalam Terapi :


kotak berdasarkan  Pengamatan
sentuhan yang dibuat tanpa
 Psikomotor
melihat objek di dalam
kotak.  Pertuturan
Contoh :
3.Murid diminta untuk
Nilai:
1. Jam Analog menjawab dan guru dapat
mengintegrasikan aktiviti  Mendengar
arahan
“Brainstorming” pada murid.
 Kerjasama
4.Kemudian, guru mengaitkan
BBM :
dengan pembelajaran pada
hari ini.  Kotak Misteri

 Jam Analog

Langkah 1 Penerangan tentang 1. Murid diterangkan nombor Teknik :


(13 minit) nombor pada muka pada muka jam.  Penerangan
jam  Bermain sambil
2. Murid diminta mengajuk belajar.
semula nombor yang
disebut oleh guru. Nilai :
 Kerjasama,
3. Kemudian murid dipanggil  Mendengar
kehadapan satu persatu arahan
untuk menulis nombor  kerajinan
yang terdapat pada muka
jam mengikut urutan. Terapi:
 Bermain
AKTIVITI 1:  Pertuturan
AKTIVITI 1 :
EMK:
 Aktiviti bermain
4. Murid diminta untuk  Kemahiran
Roda Pusingan
memusingkan roda berfikir
pusingan dan nama yang  Inovatif dan
dipilih akan menjawab kreativiti
soalan yang disediakan  TMK
pada slaid.
BBM:
 Jam
5. Murid akan dibimbing oleh  Media interaktif
guru sepanjang aktiviti  Roda Pusingan
dilakukan.
 Media Interaktif

Langkah 2 Aktiviti membuat jam Teknik :


( 10 minit ) 1. Murid diberi contoh jam  Aktiviti
laras yang telah dihasilkan bersama
oleh guru. murid
( PAKK21)
2. Setiap murid diberikan
pinggan plastik dan Nilai:
diminta untuk membuat  Mendengar
jam menggunakan arahan,
pinggan plastik.  Kerjasama
 Kerajinan
3. Murid mendapat
bimbingan daripada guru EMK :
sepanjang melakukan  Kreativiti
aktiviti membuat jam. dan inovatif

BBM:
 Pinggan plastik
 Kertas hiasan

Penutup KOGNITIF KOGNITIF Teknik :


( 2 minit )  Menguji
1. Setiap murid diberi 2 kad minda
emoji yang mempunyai  PAKK21
ekspresi yang berbeza. Nilai:
 Kerjasama,
2. Kemudian, murid disoal  Mendengar
tentang PdP pada hari ini arahan
seronok atau tidak. EMK :
Contoh soalan :
 Kemahiran
1. Apakah yang
3. Murid diminta menjawab berfikir
dipelajari
soalan yang diberi oleh
pada hari ini?
guru. BBM :
2. Apakah
 Kotak
nombor-
4. Murid yang berjaya Misteri
nombor yang
menjawab soalan akan  Hadiah
anda dapat
diberi hadiah.  Kad Emoji
lihat pada jam
?
SOSIAL
SOSIAL
1. Guru memuji murid dan
memberikan token ekonomi
kerana memberikan
kerjasama sepanjang guru
mengajar di dalam kelas.
