Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 5 Bestari 1
Bilangan Murid : 31 orang
Tarikh / Hari : 12 Ogos 2018 /Ahad
Masa : 11.45 a.m. – 12.45 p.m. (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri
Tajuk : Jisim
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid dapat mengenalpasti dan membezakan nombor yang berbentuk perpuluhan dan pecahan.
Standard Kandungan : 13.1 Penukaran unit jisim dalam perpuluhan dan pecahan
Standard Pembelajaran : (i) Menukar unit gram dan kilogram dalam perpuluhan dan pecahan.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:


(a) menukar unit gram dan kilogram dalam pecahan.

Pentaksiran : (a) Setelah menerangkan cara penukaran unit gram dan kilogram dalam pecahan, guru akan
mengemukakan beberapa soalan dan murid akan menunjukkan jawapan pada “mini whiteboard”.
(b) Semasa murid menjalankan aktiviti berpasangan, guru akan memantau soalan-soalan yang dibentuk
serta jawapan penyelesaian yang diberi oleh murid.
(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.
(d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – banding dan beza
(b) Nilai dan Sikap – Kerjasama, sistematik, berani
(c) Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berpasangan
Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan perkaitan
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Jalur kertas,flash card, kad traffic light, alat tulis, “mini whiteboard, pen marker “whiteboard”.

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi 1 1. Guru mengedarkan 2 jalur kertas Fasa


𝑘𝑔 Persediaan
(10 minit) 3 kepada setiap murid.
a. Persediaan
1
2. Guru meminta murid mewarnakan 𝑘𝑔 b. Analisis
3
2
dan 𝑔.
6
BBM
3. Guru meminta murid membanding jalur Jalur kertas
2 kertas tersebut dan memberi maklum
𝑔
6 balas.
4. Guru memperkenalkan objektif untuk Nilai & Sikap
Keadilan
pelajaran ini. Sistematik

KB
Langkah 1 1. Sebarang soalan diutarakan oleh murid 1. Guru memberi penerangan dihadapan Banding beza
(10 init) sepanjang penerangan oleh guru. kelas tentang cara penukaran unit Membuat analisis
2. Guru menjawab secara lisan soalan jisim dalam bentuk pecahan kepada
yang diutarakan oleh murid. murid.
3. Langkah penukaran dilakukan dalam 2. Langkah penukaran unit ditunjukkan
bentuk lazim. satu per satu kepada murid.

Langkah 2 AKTIVITI 1: AKTIVITI BERKUMPULAN Fasa


Imaginasi
(10 minit) 𝟏 1. Guru membahagikan murid kepada 5 a. Penjanaan idea
500g kg
𝟐 b. Sintesis idea
kumpulan.
2. Setiap kumpulan akan diberikan satu BBM
set “Flash card”. Flash card
𝟏 250g
𝒌𝒈 3. Kad tersebut akan diletakkan atas
𝟒
meja secara terbalik. Nilai & Sikap
Keadilan
4. Permainan ini dinamakan sebagai Sistematik
“lost and found”.
6750g 𝟑
𝟔 𝒌𝒈 5. Seorang ahli kumpulan akan
𝟒 KB
membuka satu kad dan mencari Melihat pola
Membuat perkaitan
pasangan kad tersebut.
𝟑 600g
𝒌𝒈 6. Sekiranya gagal mencari, permainan
𝟓
akan diteruskan oleh ahli kumpulan
yang seterusnya secara bergilir-gilir.
𝟐
2400g 𝟐 𝒌𝒈 7. Aktiviti ini dilakukan sehingga semua
𝟓
kad tersebut telah dijumpai
pasangannya dengan betul.
Langkah 3 Lakukan penyelesaian secara vice verse: AKTIVTI 2: AKTIVITI BERPASANGAN Fasa
1. Rentetan daripada aktiviti “lost and Perkembangan
(15 minit)
a. Penambahbaikan
found”, murid dikehendaki bergerak
𝟏 250g b. Menilai
𝒌𝒈 dalam pasangan berdua. Kerjasama dan sistematik
𝟒
2. Murid A dan B akan bekerja secara
BBM
berpasangan.
Flash card
3. Berdasarkan set pasangan yang telah
6750g 𝟑 dijumpai dalam aktiviti 1, setiap KB
𝟔 𝒌𝒈
𝟒 a. Kreativiti dan inovasi
pasangan akan dapat satu set.
b. Membuat perwakilan
4. Dalam setiap pasangan, A dan B c. Berkomunikasi
akan membuat penyelesaian d. Menaakul
penukaran unit jisim daripada
pecahan kepada nombor bulat.
5. Penyelesaian dilakukan dalam “mini
whiteboard” dalam bentuk lazim.
6. Setelah selesai penyelesaian
daripada bentuk pecahan kepada
nombor bulat, murid dikehendaki
melakukan penyelesaian daripada
nombor bulat kepada pecahan
menggunakan nombor yang sama.
Langkah 4 Selesaikan aktiviti yang cikgu berikan. 1. Guru mengedarkan Lembaran Kerja Fasa
Tindakan
(10 minit) kepada setiap murid.
a. Pelaksanaan
2.Bincangkan hasil kerja murid. b. Amalan berterusan
BBM
Lembaran kerja

KB
Banding beza
Melihat pola
Membuat perkaitan
Penutup 1. Apakah rumusan yang dapat anda buat 1. Guru membimbing murid membuat
Nilai & Sikap
berdasarkan lorekan jalur kertas yang rumusan berdasarkan apa yang telah
(5 minit) Sistematik
dilakukan untuk penukaran unit? diajar pada hari ini. Berani
2. Apakah rumusan yang dapat anda buat 2. Murid menunjukkan isyarat
BBM
apabila melakukan aktiviti berpasangan menggunakan kad “traffic light” Kad “traffic light”
bagi penukaran unit ? sekiranya faham tentang apa yang
KB
dipelajari. Membuat perkaitan

REFLEKSI :
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
