Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Sejarah

Menggunakan Model

Matapelajaran : Sejarah Tingkatan : 3 As- Syifa


Tarikh : 30 Ogos 2019 Hari : Jumaat
Masa : 10.10am- 11.10am Bil. Pelajar : 24 orang pelajar
Tema& Tajuk Tema : Sejarah Kita dan Dunia Tajuk: Tamadun Dunia dan Sumbangannya
Standard Tamadun Islam dan sumbangannya
Kandungan
Standard Menganalisis sumbangan Tamadun Islam dari segi ekonomi, politik dan sosial.
Pembelajaran
Objektif Objektif Khusus: Murid berjaya menghuraikan dua sumbangan tamadun Islam dari aspek politik, ekonomi dan sosial secara lisan.
Pembelajaran Objektif Sampingan: Murid menjana idea bagaimana sumbangan tamadun Islam dapat merubah masyarakat Arab Jahiliah.
Hasil Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid akan dapat:
Pembelajaran
Domain Kognitif:
Menyatakan 2 sumbangan Tamadun Islam dari segi ekonomi,politik dan sosial
Memberi sumbang saran dan idea kepentingan untuk mempunyai pemimpin yang berwibawa.

Domain Psikomotor:
Berbincang di dalam kumpulan untuk melakukan demonstrasi/ lakonan masyarakat Arab Jahiliah dari segi ekonomi, politik dan sosial.
Merancang dan melakukan aktiviti berkumpulan dengan baik.

Domain Afektif:
Bekerjasama dalam kumpulan semasa menyiapkan tugasan.
Bersikap positif dalam menerima idea
Menunggu giliran untuk melontarkan pandangan dalam kumpulan

Pengisian Ilmu : Sumbangan Tamadun Islam kepada masyarakat Jahiliah


Kurikulum Nilai : Patriotisme
KBAT/KPS : Meneroka bukti sumbangan Tamadun Islam dalam bidang politik, ekonomi dan sosial
Strategi /
Guru menggunakan teknik konstruktivisme dalam Fasa Penstrukturan Semula Idea dengan melakukan aktiviti susunan puzzle dan
Aktiviti melakukan pembentangan kumpulan serta aktivitteka silang kata dalam Fasa Aplikasi.
Pengetahua Murid telah mengetahui ciri-ciri pembentukkan tamadun dunia
n Sedia ada
Alat & Bahan Slaid, Projektor , Kad Tugasan, Speaker, Laptop
Bantu Mengajar
Minit /
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid BBM/KBKK/Nilai
Langkah
Guru menunjukkan BBM: video
video situasi
Strategi/Teknik:
masyarakat Arab Murid memberi
sebelum kedatangan respon terhadap Penyoalan
Islam video yang
secara kelas.
ditunjukkan.
Persediaan/ Guru mencungkil idea
Pengenalan
Set Induksi murid tentang video Murid menyebut
masyarakat
(5 minit) tersebut. Suasana
Arab Jahiliah
masyarakat
Guru bertanyakan Arab sebelum
pelajar sistem kedatangan
masyarakat yang Islam.
terdapat di dalam
video.

Pengenalan Murid Strategi/Teknik:


(5 minit) Memberi penerangan mendengar Penyoalan
(Meneroka, kepada murid tentang penerangan secara berfokus
merancang, sistem masyarakat guru.
meramal, Jahiliah dari segi KBKK: Menjana
membuat ekonomi, politik dan Murid idea
Penerangan
hipotesis) sosial. berinteraksi
sistem
dengan guru. Nilai: Berani
masyarakat
Perbandingan memberikan
Arab
dengan masyarakat pendapat
di Malaysia.
Yakin dengan
pengetahuan
sedia ada.

Perkembang Guru membahagikan Murid Strategi/Teknik:


an kumpulan kepada mendengar Pembelajaran
(10 minit) empat. arahan guru. secara kooperatif.
(Penjanaan
Sistem Murid diminta
idea, sintesis Murid membuat
masyarakat melakonkan situasi
idea & perbincangan Nilai: Tekun
Jahiliah dari sistem masyarakat
Pengujian) dalam mendengar
segi ekonomi, Jahiliah dari segi kumpulan. arahan guru.
politik dan politik, ekonomi dan
sosial. sosial. Murid Memberikan
melakukan kerjasama dalam
Satu kumpulan
persediaan kumpulan ketika
membuat fashion
lengkap sesi
show pakaian
sebelum perbincangan.
masyarakat Arab.
pembentangan.
Pengukuhan Guru memulakan Murid BBM: Muzik Arab
(25 minit) pembentangan menunujukkan
(Laporan, kumpulan dengan kesungguhan Strategi/Teknik:
dokumentasi, memanggil kumpulan terhadap aktiviti Lakonan/Demons
mentaksir) pelajar mengikut yang dilakukan trasi
susunan sistem
masyarakat Jahiliah Murid
dari segi: menglibatkan
diri secara aktif Nilai: Kreatif dan
1. Politik dalam aktiviti berani ketika
kumpulan. aktiviti dijalankan.
2. Ekonomi
3. Sosial Murid
menumpukan Berkeyakinan
4. Peragakan pakaian perhatian melibatkan diri
masyarakat Arab kepada sesi dalam aktiviti.
pembentangan
Guru mengingatkan
bahawa setiap
pembentangan
adalah selama 5
minit.

Penilaian Guru menayangkan Murid memberi Strategi/Teknik:


(10 minit) soalan kuiz di respon terhadap Soal jawab
(Kebolehan Menjawab hadapan kelas dan soalan kuiz
untuk soalan quizzez meminta pelajar yang KBKK: mengingat
merubah menjawab soalan dipaparkan. fakta
kepada kuiz tersebut. Nilai: Berani dan
situasi yang yakin melibatkan
lain) diri dalam aktiviti.

Penutup Kesimpulan Meminta murid Murid Strategi/Teknik:


(5 minit) membuat kesimpulan menyenaraikan Soal jawab.
dengan sistem
menyenaraikan masyarakat KBKK: membuat
sistem masyarakat Arab Jahiliah kesimpulan
secara lisan. secara individu. dalam bentuk
lisan

Nilai:
bersungguh-
sungguh
mengingat
kembali fakta.

Refleksi: _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i).


_____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii).
Tindakan susulan: Aktiviti pemulihan/bimbingan di luar waktu/ Ulang hasil
pembelajaran 1 (i)/(ii) pada sesi pengajaran akan datang.
