Anda di halaman 1dari 7

` RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1.Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2.Tahun : 4 Genius
3.Bilangan Murid : 39 orang
4.Tarikh : 28 Jun 2019
5.Hari : Jumaat
6.Masa : 11.10 pagi – 12.10 pagi
7.Tema : Potret Malaysia
8.Tajuk : Cinta Akan Negara

9. Kemahiran fokus: Aspek Seni Bahasa


10.Standard Kandungan
4.3 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan dengan kreatif
melalui lakonan secara didik hibur.

11.Standard Pembelajaran
4.3.1 Mengujarkan dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas, dan
bahasa badan yang sesuai melalui lakonan secara didik hibur.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat ;
a) Berdialog dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
b) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 nilai murni berdasarkan teks dialog.

13. Sistem bahasa


Sintaksis : Struktur ayat yang betul dan difahami.
Sebutan : Suara yang jelas
Intonasi : Jeda dan penekanan yang tepat.

14. Pengisian kurikulum / Elemen merentasi kurikulum


Kemahiran : Bertutur, Menyampaikan Idea

1
Nilai murni :Kerjasama, rasional, hormat-menghormati, kasih sayang,
semangat bermasyarakat dan kebebasan.
Kreativiti dan Inovasi :Meniliti maklumat untuk mendapatkan maklumat dan
menghasilkan idea baru.
Peraturan Sosiobudaya :Kesantunan bahasa dan laras bahasa

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


Kemahiran berfikir : KBAT
Kecerdasan pelbagai: Verbal-Linguistik, Kinestetik, Intrapersonal, Intrapersonal
Kemahiran belajar cara belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat
berdasarkan teks dan gambar
Pembelajaran Koperatif: berbincang untuk mencari jawapan yang tepat dan sesuai.
Pembelajaran Kontekstual : menghubung kait isi pelajaran untuk diamalakan dalam
kehidupan seharian yang bermasyarakat.
Pembelajaran Konstrutivisme : membina maklumat yang diperolehi untuk membina
pengetahuan baru.

16. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

No. Jenis Bilangan Catatan


1. Bendera Jalur Gemilang 1 Alat bantu
mengajar
2. Gambar Upin dan Ipin 29 Bahan bantu
mengajar
3. Kad Perkataan 5 Alat bantu
mengajar
4. Kad tulis 6 Alat bantu
mengajar
4. Pen warna 6 Bahan bantu
mengajar.
5. Lembaran 29 Baha bantu
mengajar

17. Pengetahuan sedia ada:


1. Murid-murid pernah menonton Upin dan Ipin.
2. Murid-murid mendengar komunikasi yang dengan intonasi dan sebutan yang betul.

2
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN

PENGURUSAN  Kebersihan kelas.  Murid memastikan kelas Peralatan yang


BILIK DARJAH  Persediaan murid untuk bersih dan mereka bersedia sesuai.
(2 MINIT) belajar. untuk belajar.

Set Induksi 1. Penggunaan gambar upin 1. Murid ditunjukkan gambar BBM


(3 Minit) dan ipin. upin dan ipin.  Bendera Malaysia
2. Murid disoal pengetahuan 2. Murid ditunjukkan bendera  Gambar Upin dan
sedia ada mengenai jalur Ipin.
jalur gemilang.
gemilang.
3. Murid disoal beberapa
KB
Jangkaan soalan soalan.  Menghubung kait
1. Siapa pernah tengok Upin
dan Ipin? BCB
2. Apakah nama bendera ini?  Memproses
3. Apakah perasaan awak maklumat.
melihat bendera ini?
Pembelajaran
Jangkaan Jawapan Kontekstual
1. Pernah Menghubungkaitkan
2. Jalur Gemilang, Bendera dengan pengalaman
Malaysia. dalam kehidupan.
3. Gembira, sayang, bangga.

Langkah 1  Penggunaan kad perkataan 1. Murid ditunjukkan beberapa KB


(20 minit) keping kad perkataan dan  Menjana Idea
disoal mengenai cara watak
Ehsan
tersebut bertutur dan Pendekatan
1. Pembelajaran
berkomunikasi.
Fizi konstruktivisme
2. Murid ditunjukkan sehelai
Jarjit kertas sebak yang Teknik
mengandungi dialog watak-  Pergerakan kreatif
Mail watak tersebut.  Soal Jawab
3. Murid-murid membaca setiap
Mei Mei
ayat dialog dengan intonasi
KP
dan sebutan yang betul
 Penggunaan kertas sebak  Intrapersonal
sambil dibimbing oleh guru.
 Verbal Linguistik
4. Murid dibahagikan kepada 6
kumpulan.
5. Setiap ahli dalam kumpulan Nilai Murni
perlu memilih satu watak  Rajin
berdasarkan dialog.  Bekerjasama
6. Setiap kumpulan perlu PAK-21
membacakan dialog dengan Berkomunikasi secara
lisan dengan berkesan

3
Jangkaan komen. menggunakan intonasi,
1. Suara tidak kuat. sebutan serta bahasa tubuh BBM
2. Kurang bahasa tubuh. yang sesuai. (Pemilihan  Kad Perkataan
3. Intonasi tidak betul.  Kertas Sebak.
melalui kotak beracun)
7. Ahli kumpulan lain perlu
memerhati dan memberi Penilaian Objektif (i)
komen selepas
persembahan.
8. Murid diberikan rumusan
pembelajaran oleh guru.
Langkah 2 1. Murid telah sedia ada duduk
(15 minit) dalam kumpulan. Pembelajaran
1. Penggunaan kad tulis. 2. Setiap kumpulan diberikan Kontekstual
Menghubungkaitkan
satu kad tulis dan sebatang
dengan pengalaman
pen. dalam kehidupan.
3. Murid diminta untuk meneliti
teks dialog. Pembelajaran
4. Murid diminta untuk Koperatif
menghasilkan satu peta
bulatan yang mengandungi Teknik
2. Menhasilkan peta bulatan  Pergerakan kreatif.
sekurang-kurangnya 3 nilai
Nilai murni berdasarkan dialog
murni. KP
5. Setiap kumpulan perlu  Interpersonal
membentangkan peta  Verbal linguistik
bulatan mereka.
6. Murid ditunjjukan Nilai Murni
Nilai
murni keseluruhan nilai murni yang  Hemah tinggi
terdapat dalam petikan  Kerjasama
dialog.  Toleransi

PAK-21
Menggunakan peta
bulatan

BBM
 Kad tulis

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3  Setiap kumpulan akan


(15 minit) Jangkaan soalan : disoal oleh guru. Pendekatan
1. Mengapakah kita perlu  Wakil kumpulan akan  Pembelajaran
Konstruktivisme
menggunakan sebutan, menyatakan responsnya
intonasi dan bahasa yang terhadap soalan guru.
betul?

4
 Guru membuat pembetulan KP
Jangkaan jawapan: serta merta sekiranya ada  Interpersonal
 Supaya menghormati orang kesilapan pada sebutan dan  Verbal Linguistik
lain. intonasi serta respons
 Supaya maksud dapat murid.
Nilai Murni
disampaikan dengan jelas. Pengayaan  Berhemah tinggi
 Murid disoal mengenai  Patriotisme
Lembaran kerja : watak lain yang terdapat
dalam cerita Upin dan Ipin. PAK-21
untuk Berkomunikasi secara
(lampiran)
 Murid diminta
lisan dengan berkesan
Jangkaan Jawapan melakukan contoh intonasi
yang digunakan watak
1. Menurut/ patuh arahan ibu
bapa. tersebut.
2. Rajin membantu dan ringan Pemulihan
tulang
3. Pandai menguruskan rumah  Murid diberikan sehelai
4. Bertanggungjawab terhadap lembaran teks.
semua pekerjaan yang  Murid diminta untuk
diamanahkan. mengenal pasti 3 nilai murni
5. Budaya mengucapkan terima yang terdapat dalam teks
kasih. dan mengisi jawapan ke
6. Bersyukur.
dalam peta minda yang
disediakan.

Penutup Kognitif  Murid ditunjukkan bendera


( 2 minit)  Rumusan isi pelajaran Jalur Gemilang. KB
 Murid disoal mengenai apa  Merumus
Sosial
yang mereka fahami
 Pujian atas usaha dan Nilai
kejayaan murid. mengenai kemerdekaan.  Hermah tinggi
 Murid diberikan rumusan  Menghargai
pembelajaran oleh guru. KP
 Murid diberikan galakkan  Verbal linguistik
oleh guru.  Intrapersonal.

5
Lampiran (Lembaran kerja)

6
18. Refleksi

Kekuatan

Kelemahan

Cadangan penambahbaikan

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
