Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Matapelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : Tahun 4
3. Bilangan Murid : / 31 murid

4. Tarikh :18 Julai 2019


5. Hari : Khamis

6. Masa : 11.00 pagi hingga 12.00 tengah hari


7. Tema : Kebangsaan

8. Tajuk : Malaysia Tanah Tumpah Darahku


9. Kemahiran Fokus : Seni Bahasa
10. Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid mempunyai pengalaman memberi respons terhadap
sesuatu soalan yang didengar dengan betul dalam kehidupan
seharian.

11. Standard Kandungan : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui
nyanyian secara didik hibur.

12. Standard Pembelajaran :4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu yang mengandungi
nilai dan pengajaran yang dipersembahkan melalui nyanyian
secara didik hibur.

13. Objektif Pembelajaran

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :

i) Menyampaikan lirik lagu secara didik hibur.

ii) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga nilai yang terdapat di dalam lirik lagu.

Memahami lirik lagu yang disampaikan dengan mengeluarkan nilai dan pengajaran yang
terdapat dalam lirik tersebut.

14. Aspek Bahasa : Sintaksis


15. Pentaksiran Berasaskan : Lembaran pelengkapan dialog dan soal jawab.
Sekolah

16. KBAT : Menganalisis dan mereka cipta


17. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Ilmu : Sains dan Teknologi


 Nilai murni : kasih sayang, patriotik dan kebanggaan
 Patriotisme : Berbangga dengan negara Malaysia
 Kreativiti : Menjana idea
18. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran ( Kepelbagaiaan kaedah dan teknik)
 KB : Menghubungkaitkan
 KP : Interpersonal
 Kaedah : Kaedah komunikatif
 PK : Kerja kumpulan
 Konstruktivisme : Mengembangkan idea

19 Bahan Bantu Belajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Buku teks 31
2. Pembesar suara (speaker) 1
3. Komputer riba 1

20. Pelaksanaan Pengajaran

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan


Masa
1. Guru akan menayangkan sebuah
Set Induksi Tayangan lagu : lagu yang mengandungi lirik BCB
( 5 minit) lagunya kepada murid-murid. -kemahiran
mendengar
2. Murid dan guru akan menyanyi -kemahiran
lagu tersebut bersama-sama. bertutur
-kemahiran
membaca
3. Kemudian, guru akan
mengadakan sesi soal jawab
mengenai pengalaman sedia ada Kaedah
yang terdapat pada diri murid -Kaedah
berkaitan dengan mesj yang Komunikatif
disampaikan dalam lirik lagu
tersebut. Nilai
- Keyakinan
diri

Langkah 1 Nyanyian lagu patriotik 1. Guru akan menayangkan lirik Kemahiran


(15 minit) dan penerangan lagu ... -kemahiran
tentang mesej yang mendengar
disampaikan 2. Guru dan murid akan -kemahiran
berdasarkan setiap menyanyikan lagu tersebut Bertutur
rangkap. bersama-sama.

3. Murid-murid diminta untuk


mencari simbol-simbol
tersembunyi yang terdapat dalam
bilik darjah tersebut.

4. Simbol-simbol tersebut
mengandungi 3 bahan yang
disimpan bersama iaitu rangkap
lagu, petunjuk mesej serta
situasi.

5. Cikgu akan menerangkan salah


satu mesej yang terkandung
dalam salah satu rangkap
daripada lagu tersebut.

6. Cikgu akan mengadakan sesi


soal jawab berkenaan dengan
rangkap yang diterima oleh setiap
pasukan.

Langkah 2 Permainan “ Aksi dan 1. Setiap pasukan mendapat Kemahiran


(25 minit) Lakonkan “. keadaan dan situasi yang tertentu -kemahiran
untuk dilakonkan. mendengar
2. Secara berkumpulan, setiap -kemahiran
murid diminta untuk bertutur
menghasilkan dialog yang sesuai
untuk digunakan dalam lakonan Nilai
masing-masing. -kerjasama
3. Setiap kumpulan diminta untuk
melakonkan situasi tersebut Kaedah
dengan sesuai sebagai -kaedah
membawa maksud kepada mesej komunikatif
yang terkandung dalam rangkap
lagu tersebut. BBM
-komputer riba
-pembesar
Suara

Langkah 3 Pelengkapan dialog 1. Murid-murid akan diberikan BBM


( 10 minit ) berdasarkan dialog dan lembaran kerja. - Lembaran
gambar yang diberi.
Kerja
2. Pada lembaran kerja tersebut,
terdapat beberapa petikan
tentang sebuah maklumat.
KBAT
3. Murid dikehendaki untuk - Mereka cipta
menjawab soalan-soalan yang
diberikan berdasarkan kepada EMK
petikan tersebut. Nilai
-keyakinan diri
4. Setelah selesai menjawab, murid-
murid akan menyerahkan
lembaran kerja tersebut kembali Konstruktivis
kepada guru. me
-
mengembang
kan idea
Gambar : Lembaran
kerja

Penutup Rumusan Isi Pelajaran 1. Murid akan dipilih secara rawak KB


(5 minit) oleh guru untuk mengulang balik -merumus
Kognitif : Ulang baik. pelajaran hari tersebut.
Kaedah
2. Guru akan merumuskan -kaedah
pelajaran pada hari tersebut komunikatif
dengan mengimbas kembali apa
yang telah dipelajari.

21. Refleksi:

Permainan kotak beracun telah membuat murid berasa teruja dan juga dapat
membantu mencungkil minat murid untuk mengetahui tajuk pembelajaran pada sesi
tersebut. Setelah guru melekat kertas mahjung pada papan putih, murid dapat
mengenal pasti kata tanya yang terdapat dalam ayat dengan kata tanya. Mereka
juga dapat membaca kedua-dua ayat tersebut dengan intonasi dan nada yang betul.
Murid dapat membezakan kegunaan kambing daging dan juga kambing tenusu
melalui penerangan yang diberi oleh guru. Setelah murid yang dipilih untuk
membaca teks dapat membaca dialog yang diberi dengan sebutan dan juga intonasi
yang betul. Mereka dapat membaca soalan tanpa kata tanya dengan nada yang
betul pada akhir setiap ayat tersebut. Dengan ini, saya dapat melihat bahawa murid
memang mempunyai pengetahuan sedia ada untuk membaca ayat tanya dengan
nada yang betul.

Saya dapat melihat nilai kerjasama dalam kumpulan di mana mereka telah
berusaha untuk menyampaikan ayat yang didengar daripada komputer riba kepada
kawan seterusnya tanpa kesalahan. Dua lagi murid yang duduk di dalam kumpulan
juga dapat menjawab soalan yang diajukan oleh rakan sekumpulan mereka
berdasarkan ilmu pengetahuan yang sedia ada. Tambahan pula, kawan yang duduk
dalam kumpulan telah pun memberi amaran dan juga sokongan kepada kawan-
kawan yang berdiri di depan untuk mendengar ayat-ayat yang diujarkan oleh kawan-
kawan dengan teliti sebelum menyampaikan kepada kawan yang seterusnya. Melalui
aktiviti ini, murid dapat memahami betapa pentingnya mendengar kepada orang lain
semasa mereka memberi arahan atau pun mengujarkan sesuatu perkara. Aktiviti ini
dapat diselesaikan dalam masa yang ditentukan iaitu selama 25 minit. Murid juga
dapat menjawab lembaran kerja yang diberi berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Walaupun, jawapan kebanyakan murid sama, tetapi mereka tetap menjawab
mengikut kehendak soalan dan juga tahap pemikiran mereka. Murid 4 Bestari telah
pun memberi kerjasama yang sepenuhnya kepada saya untuk menyempurnakan
rancangan yang telah dirancang dengan sempurna.

22. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Pembimbing


Lengkapkan dialog berdasarkan gambar di bawah.

Razif : Aril mahu duduk di bawah pokok itu ?

1 Aril :_____________________________________
.
_________________________________________

Cikgu Ravind : Awak sudah hantar lembaran


kerja Bahasa Melayu ?
2
. Jamris :__________________________________

_________________________________________

Ramu : Bapa sudah makankah ubat tahan


sakit ?
3
. Bapa :____________________________________

_________________________________________
_
Nabil : Zaharin membeli basikal baharu jenama
BMW?
4
. Shuhaizy
:_________________________________

_________________________________________
_

Siti : Leena membuang kotak itu dalam tong


sampah ?
5
. Leena :___________________________________

_________________________________________
