Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN MAKRO

Mata Pelajaran Sejarah Tahun  4

Kelas 4 Pintar

Bilangan Murid 27 Orang Murid

Tarikh / Hari 6 Februari 2018 (Selasa)

Tema/ Tajuk Tajuk 1: Mari Belajar Sejarah

Masa 9.45 – 10.15 pagi (30 minit )

Pengetahuan Sedia 1. Murid mengetahui keadaan atau suasana semasa Zaman


Ada Air Batu.

Fokus  Standard Kandungan:   

2.1  Zaman Air Batu

Standard Pembelajaran:

2.1.2    Menyatakan perubahan yang berlaku pada Zaman Air Batu

K2.1.4  Menyatakan keperluan menghargai alam sekitar

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid  akan dapat;


Pembelajaran
I. Menghuraikan perubahan-perubahan yang berlaku pada
zaman air batu dengan baik.
II. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua keperluan
menghargai alam sekitar dengan jelas.

Elemen Merentas KPS                                     - Elemen asas sejarah 


Kurikulum (EMK)
-Konversi Masa

-Isu dan Masalah Masa Lalu


KBAT – Menganalisis perubahan-perubahan

terhadap bentuk muka bumi yang

berlaku.

-Mengaplikasikan kepentingan menjaga

alam sekitar dalam kehidupan.

Dimensi Kewarganegaraan – Perkongsian Sejarah

-Tanggungjawab Warganegara

TMK                                    – Belajar melalui TMK

ENT - Teknologi Maklumat dan Komunikasi

-Kreativiti dan Inovasi


Penerapan Nilai Bersyukur , sayang akan negara dan menghargai alam sekitar

Sumber / Bahan Gambar, alat tulis, buku teks sejarah tahun 4, ais, bekas, plastisin,
Bantu Mengajar Ice Box dan lembaran kerja (peta buih)

Penilaian TP1 : Murid mengetahui tentang Zaman Air Batu.


pengajaran dan
TP2 : Murid memahami tentang Zaman Air Batu.
pembelajaran DSKP
TP3 : Murid boleh menerangkan tentang Zaman Air Batu dengan

memberikan contoh.

TP4 : Murid boleh menguasai pengetahuan tentang Zaman Air Batu

dalam menghargai kehidupan masa kini.

TP5 : Murid boleh membuat penilaian tentang perubahan yang

berlaku pada Zaman Air Batu dan dihubungkaitkan dengan


perubahan alam sekitar.

TP6 : Murid boleh menzahirkan idea yang rasional bagi merancang

masa depan negara.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan beberapa keping gambar kepada murid


sebagai permulaan pengajaran.
2. Guru bertanyakan beberapa soalan kepada murid berkaitan
dengan gambar yang ditunjukkan:
a) Gambar-gambar tersebut melibatkan musim apa ?
b) Siapa tahu  tajuk cerita dalam gambar ini?
c) Apa maksud tajuk itu dalam bahasa Melayu?
d) Masa itu semua kawasan dilitupi/ dipenuhi apa?
e) Bagaimana keadaan pada masa itu ?
3. Langkah seterusnya adalah murid dibahagikan kepada lima
kumpulan kecil.
4. Setiap kumpulan dibekalkan bahan-bahan bagi menghasilkan
“mini Ice Box” berpandukan model Ice Box yang ditunjukkan
oleh guru.
5. Kemudian, satu eksperimen ringkas dilakukan setiap kumpulan
bagi melihat bagaimana proses pencairan air batu berlaku.
6. Guru melakukan sesi soal jawab kemudian membuat rumusan
ke atas pencairan air batu membentuk benua dan lautan di
dunia.
7. Sebagai penutup, setiap murid diberikan lembaran kerja
berbentuk i-Think peta buih dan sesi sumbang saran antara guru
dan murid dilakukan tentang keperluan dalam menghargai alam
sekitar. Sesi penutup masih mengekalkan perbincangan dalam
bentuk kumpulan.
8. Guru membuat rumusan keseluruhan pengajaran.

FASA / MASA ISI PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


PEMBELAJARAN
Pengajaran dimulakan
dengan menunjukkan 1. Guru menunjukkan beberapa BBM
Set Induksi beberapa keping keping gambar kepada murid.  Gambar
( 5 Minit) gambar kartun ’frozen’ kartun
dan ’ice age’ kepada 2. Guru bertanyakan beberapa
murid soalan kepada murid berkaitan Nilai Murni
dengan gambar yang  Bersyukur
Kaedah soal jawab ditunjukkan itu. Antaranya,
dilakukan ke atas
gambar yang f) Gambar-gambar KBAT
ditunjukkan tersebut melibatkan  Menjana Idea
musim apa ?  Menghubung
g) Siapa tahu  tajuk cerita kait
dalam gambar ini?
h) Apa maksud tajuk itu
dalam bahasa Melayu?
i) Masa itu semua
kawasan dilitupi/
dipenuhi apa?
j) Bagaimana keadaan
pada masa itu ?

3. Guru mengaitkan jawapan


murid dengan tajuk pelajaran
hari ini iaitu Zaman Air Batu.

Aktiviti 1 Pengajaran secara 1. Guru membahagikan murid BBM


( 20 minit ) berkumpulan kepada lima kumpulan kecil.  Ice Box
dilakukan bagi 2. Setiap kumpulan akan
Perkembangan menggalakkan dibekalkan ais, bekas dan Bahan
pengajaran interaksi antara murid. plastisin.  Ais
3. Setiap kumpulan  Bekas
Eksperimen ringkas dikehendaki membuat satu  plastisin
dilakukan bagi ’Ice Box’ menggunakan
memberikan bahan yang diberikan itu. ENT
gambaran sebenar 4. Sebelum itu, guru
 Kreativiti dan
kepada murid tentang menerangkan dan
inovasi
bagaimana menunjukkan satu model
perubahan pencairan ’Ice Box’ kepada murid
Nilai
air batu berlaku dan supaya murid mendapat  Bekerjasama
membentuk benua gambaran untuk
dan lautan di dunia. membuatnya. KBAT
5. Masa diberikan selama 5  Menjana idea
minit untuk mereka  Komunikasi
menyiapkan ’Ice Box’
tersebut. KPS
6. Setelah siap, murid akan  Konversi
meletakkan ais ke dalam ’ice masa
box’ masing-masing.
7. Satu eksperimen ringkas
iaitu kiub air batu yang
terdedah akan dilakukan
oleh murid dalam kumpulan
masing-masing.
8. Murid akan meletakkan ‘ice
box’ masing-masing di
bawah pancaran matahari.
9. Setelah itu beberapa minit,
murid-murid dapat melihat
perubahan yang berlaku ke
atas ais tersebut.
10. Ais mencair menjadi air.
11. Sesi soal jawab dilakukan :

a. Bagaimanakah keadaan
ais tersebut ?
b. Adakah ais tersebut telah
mencair ?
c. Apakah faktor yang
menyebabkan berlakunya
pencairan ke atas ais
tersebut ?
d. Apakah yang terbentuk
setelah ais mencair ?

12. Murid menjawab secara lisan


13. Guru membuat rumusan
tentang perubahan
pencairan air batu
membentuk benua dan
lautan di dunia.

Penutup Kesimpulan 1. Masih mengekalkan BBM


( 5 minit ) pengajaran diakhiri pendekatan secara  Lembaran
dengan teknik berkumpulan yang sama. kerja
sumbang saran dan 2. Setiap murid diberikan satu
lembaran kerja lembaran kerja yang NILAI
berbentuk ’i-Think’ iaitu peta  Menjaga
buih. alam sekitar

Guru membuat 3. Guru melakukan sumbang


rumusan keseluruhan saran dengan murid tentang
pengajaran. keperluan menghargai alam
sekitar.
4. Hasil daripada sumbang
saran tersebut, murid akan
catatkan ke dalam lembaran
kerja yang telah diberikan.
5. Kemudian wakil setiap
kumpulan akan bentangkan
hasil perbincangan masing-
masing tentang keperluan
menghargai alam sekitar.
6. Guru merumuskan isi-isi
penting dalam pelajaran hari
ini.
