Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PSV TAHUN 4

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tarikh : 15 Oktober 2020 (Khamis)
Masa : 10.40 pagi – 11.40 pagi (60 minit)
Tahun : 4 Zamrud
Bilangan murid : 29 orang
Bidang : Menggambar
Aktiviti : Mozek
Tema : Alam Semula Jadi
Tajuk : Bunga
Media : Gam, gunting atau pembaris, kertas warna, kertas lukisan, pensel, pemadam dan lain-lain yang
bersesuaian.
Alat/Bahan Bantu Mengajar : Kepingan jubin, contoh karya mozek, contoh karya kolaj, kertas mahjong.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat lantai jubin
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Menghubung kait, Membanding dan Membezakan
Strategi : Berpusatkan murid, guru dan bahan
EMK : (a) Nilai murni – Menjaga kebersihan, menepati masa, berani, menghargai
(b) Kreativiti dan inovasi – penyusunan penghasilan mozek masing-masing
(c) Komunikasi
Penerapan Nilai : Menepati masa, menjaga kebersihan
STANDARD KANDUNGAN :
1 Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya gambar teknik mozek.
2 Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya gambar teknik mozek.
3 Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan gambar teknik mozek.
4 Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada gambar teknik mozek.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Rupa - geometri atau organik
1.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau tertier
1.1.1.3 Jalinan - tampak dan sentuh
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Kontra - warna
1.1.2.2 Kepelbagaian – bahan
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik
mozek.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
Cadangan media:
1.2.1.1 Alat - gunting atau pembaris atau alatan lain yang sesuai.
1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, kertas warna, gam atau bahan lain yang sesuai
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik – mozek
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik mozek yang kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya gambar teknik mozek
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya gambar teknik mozek.
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan
disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:


1. sekurang-kurangnya 15 daripada 29 orang dapat menghasilkan karya mozek mengikut kreativiti.
2. dua atau tiga orang murid dapat membuat apresiasi seni menggunakan bahasa seni visual berkaitan karya mozek yang dihasilkan.
FASA AKTIVITI PEMBELAJARAN CADANGAN KOMUNIKASI CATATAN
1.Guru menulis 5 huruf misteri pada 1. Lihat papan putih dan teka ABM/ BBM : Kepingan
Persepsi Estetik papan putih dan meminta murid apakah 5 huruf misteri jubin
untuk menyelesaikan misteri yang akan menjadi tajuk
Set Induksi tersebut. aktiviti kita hari ini. KB: Menjana idea,
(5 minit) (M, O, Z, E, K). 2. Jawapannya ada pada Menghubung kait
2. Guru menunjukkan kepingan jubin benda yang cikgu bawa
kepada murid sebagai klu kepada ini. STRATEGI:
jawapan. 3. Di manakah kamu boleh Berpusatkan murid dan
melihat jubin seperti ini? berpusatkan bahan
3. Murid 4. Sekiranya kamu bekerja
sebagai tukang buat AMALAN PEDAGOGI

rumah, bagaimana kamu TERKINI: Kompetensi

mahu menyusun jubin ini? 6C

Cuba kamu ceritakan.


EMK: Komunikasi
menyelesaikan misteri tersebut
dengan meneka tajuk aktiviti pada KBAT: Sekiranya kamu
hari tersebut. bekerja sebagai tukang
4.Setelah murid mendapat jawapan, buat rumah, bagaimana
guru mencungkil pengalaman kamu mahu menyusun
mereka dengan mozek. jubin ini? Bolehkah
kamu ceritakan?

- Mencungkil
pengetahuan sedia
ada murid dan
pengalaman murid.
Langkah 1 1. Guru menunjukkan contoh mozek 1. Cuba banding bezakan ABM/ BBM : Kertas
(10 minit) dan contoh kolaj kepada murid. antara kedua karya ini. mahjong, contoh-
2. Murid dikehendaki untuk 2. Apakah perbezaan yang contoh mozek, contoh-
menyatakan perbezaan antara boleh kamu nyatakan? contoh kolaj dan
