Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PSV TAHUN 4

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tarikh : 28 Oktober 2020 (Rabu)
Masa : 10.40 pagi – 11.40 pagi (60 minit)
Tahun : 4 Zamrud
Bilangan murid : 29 orang
Bidang : Menggambar
Aktiviti : Gosokan
Tema : Alam Semula Jadi
Tajuk : Buah-buahan tempatan
Media : Pensel warna atau pensel, kertas lukisan dan objek yang mempunyai permukaan jalinan
Alat/Bahan Bantu Mengajar : Kertas mahjong, contoh karya gosokan dan aplikasi Wheel of names.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenal buah-buahan tempatan
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Menghubung kait, Menganalisis
Strategi : Berpusatkan murid, guru dan bahan
EMK : (a) Nilai murni – Menjaga kebersihan, menepati masa, berani, menghargai, peka, teliti
(b) Kreativiti dan inovasi – jalinan pada karya masing-masing
(c) Komunikasi
Penerapan Nilai : Menepati masa, menjaga kebersihan, berani, menghargai, peka, teliti
STANDARD KANDUNGAN :
1 Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya gambar teknik gosokan.
2 Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya gambar teknik gosokan.
3 Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan gambar teknik gosokan.
4 Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada gambar teknik gosokan.
1.1.1 Unsur Seni
1.1.1.1 Bentuk - ilusi
1.1.1.2 Jalinan - tampak dan sentuh
1.1.1.3 Warna - primer atau sekunder atau tertier
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian - jalinan
1.1.2.2 Kesatuan - komposisi objek
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik
gosokan. 1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti:
Cadangan media:
1.2.1.1 Alat - bersesuaian dengan aktiviti
1.2.1.2 Bahan - kertas lukisan atau kertas A4, pensel warna, pensel atau bahan lain yang sesuai.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik – gosokan
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknololgi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik gosokan yang kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya gambar teknik gosokan
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya gambar teknik gosokan
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan
disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran:
1. sekurang-kurangnya 15 daripada 29 orang dapat menghasilkan karya gosokan mengikut kreativiti.
2. dua atau tiga orang murid dapat membuat apresiasi seni menggunakan bahasa seni visual berkaitan karya gosokan yang
dihasilkan.
FASA AKTIVITI PEMBELAJARAN CADANGAN KOMUNIKASI CATATAN
1. Guru mengadakan permainan teka- 1. Cikgu akan membacakan ABM/ BBM : Kertas
Persepsi Estetik teki tentang buah-buahan tempatan. pantun. mahjong
2. Guru memaparkan kertas mahjong 2. Cikgu minta kamu untuk
Set Induksi yang mempunyai beberapa pantun. meneka buah tempatan KB: Menganalisis,
(5 minit) Waktu subuh ke tepi paya, apakah yang berkaitan Menghubung kait
Hendak menembak seekor buaya, dengan pantun cikgu ini.
Merah pekat warna kulitnya, 3. Di tangan cikgu ada STRATEGI:
Putih melepak warna isinya. gambar buah-buahan Berpusatkan murid
tersebut, jadi cikgu minta
Adik kecil mukanya bersih, kamu semua tolong cikgu EMK: Komunikasi,
Selepas dimandi oleh bonda, padankan dengan pantun. Bahasa
Kulitnya hitam isinya putih, 4. Jawapan pantun:
Rasanya manis seperti gula.  Rambutan Penerapan Nilai: Peka
dan teliti
 Manggis
Tiap pagi pergi ke sawah,  Durian
Mencari rezeki untuk keluarga, Teori Kecerdasan
 Nanas
Terkenal sebagai raja buah, Pelbagai:
Durinya tajam tidak terkira. Interpersonal, verbal
linguistik, Visual
Selepas subuh pergi ke kota,
Meraduk lumpur dan juga paya,
Buah ini mempunyai mahkota,
Badannya pula dipenuhi mata.

3. Guru menunjukkan gambar buah-


buahan tempatan tersebut dan
meminta murid untuk memadankan
dengan jawapan teka-teki pantun.
