Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh : 15 Julai 2019


Masa : 9.10 a.m – 10.10 a.m (60 minit)
Tahun : 5 Inovatif
Bilangan Murid : 28 orang
Kehadiran : ___ / 28 orang
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional
Tajuk : Keris
Standard Kandungan : 3.1 PERSEPSI ESTETIK
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada model alat
pertahanan diri.

3.2 APLIKASI SENI


Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan model alat pertahanan diri.

Standard Pembelajaran : 3.1 PERSEPSI ESTETIK


Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada model alat
pertahanan diri.

4.1.1 Unsur Seni


4.1.1.1 Garisan - beralun atau lurus atau melengkung
4.1.1.2 Jalinan - sentuh atau tampak
4.1.1.3 Bentuk - konkrit
4.2.1 Prinsip Rekaan
4.1.2.1 Imbangan - tidak simetri
4.1.2.2 Penegasan – bentuk
3.2 APLIKASI SENI
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
dalam penghasilan model alat pertahanan diri.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


4.2.1.1 Alat - gunting dan alatan yang sesuai
4.2.1.2 Bahan - mounting board atau kad manila atau kertas lukisan, gam, cat air atau
cat poster dan bahan lain yang sesuai
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk :


(a) menghasilkan peta minda berkaitan bahasa seni visual berdasarkan contoh gambar keris
secara berkumpulan.
(b) menyenaraikan alatan dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan keris
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah dapat menyatakan bahasa seni visual yang terdiri daripada unsur seni dan prinsip
rekaan.
Bahan Bantu Belajar : Gambar contoh keris, model keris dan kertas mahjong
Nilai dan Sikap : Bekerjasama, bertolak ansur, keberanian, hormat-menghormati, yakin, kepimpinan
Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid
Kemahiran Belajar : Menghubungkait, menjana idea, menilai
Elemen Merentas Kurikulum : Bahasa, nilai murni, kreativiti dan inovasi

Fasa dan Masa Isi Kandungan Cadangan Aktiviti Catatan


Persediaan Menyatakan bahasa seni visual, alat dan 1. Guru menunjukkan model keris Nilai dan sikap
(Set Induksi) bahan serta teknik yang digunakan kepada murid. Bertolak ansur, hormat-
(5 minit) dalam penghasilan keris tersebut dengan menghormati
bimbingan guru. 2. Murid diminta untuk
menyatakan bahasa seni KB
Cadangan komunikasi: visual, alat dan bahan serta Menjana idea
teknik yang digunakan dalam
i) Pernahkah kamu melihat penghasilan keris tersebut EMK
keris? dengan bimbingan guru. Bahasa, Komunikasi
ii) Apakah contoh alat dan
bahan serta teknik untuk 3. Guru menyatakan fungsi-fungsi BBB
menghasilkan model keris keris kepada murid. Model keris
yang ditunjukkan?

Imaginasi Penghasilan peta minda 1. Murid dibahagikan kepada 6 Nilai dan sikap
(20 minit) atau 7 kumpulan. Bekerjasama, bertolak ansur,
i) Bahasa seni visual kepimpinan
ii) Alat dan bahan 2. Wakil kumpulan diminta untuk
mengambil contoh gambar KB
keris yang pelbagai daripada Menjana idea
guru. Menghubungkait

3. Setiap kumpulan diberikan BBB


masa selamat 15 hingga 20 Gambar contoh keris dan kertas
minit untuk menghasilkan peta mahjong
minda untuk menyenaraikan
bahasa seni visual yang Strategi
terdapat pada gambar contoh Berpusatkan murid
keris tersebut.
EMK
Bahasa
Nilai murni
Kreativiti dan Inovasi

PMK
Komunikasi
Kolaborasi

Perkembangan Pembentangan hasil kerja 1. Kemudian, setiap kumpulan Nilai dan sikap
(15 minit) akan membentangkan hasil Bekerjasama, bertolak ansur,
kerja kumpulan. berani, yakin, semangat
berpasukan
2. Kumpulan lain diminta
untuk memberikan BBB
pendapat tentang Kertas mahjong
pembentangan rakan-
rakan. Strategi
Berpusatkan murid
.
KB
Menjana idea
Menghubungkait
Menilai

EMK
Bahasa
Nilai murni
Komunikasi

Tindakan Melakar bentuk keris 1. Murid diminta untuk membuat Nilai dan sikap
(15 minit) lakaran keris yang akan Etika
dihasilkan pada minggu
hadapan. Strategi
Berpusatkan murid
2. Murid diminta untuk membawa
alat dan bahan masing-masing KB
yang ingin digunakan untuk Menjana idea
menghasilkan keris.
EMK
Nilai murni
Kreativiti dan Inovasi
Penutup Rumusan tajuk yang dipelajari 1. Wakil murid diminta untuk Nilai dan sikap
(5 minit) merumuskan tajuk yang Keberanian, yakin
dipelajari.
EMK
2. Guru merumuskan tajuk yang Bahasa
telah diajar pada hari tersebut.

Pentaksiran (a) Hasil kerja berkumpulan iaitu penghasilan peta minda.


(b) Pemerhatian berterusan di dalam kelas.

Refleksi :

__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah :
