Anda di halaman 1dari 6

MINGGU : 15 TARIKH : 05/05/2021 HARI : RABU

MASA
TINGKATAN: 3 Alpha 5.00 petang – 5.40 petang
:
MATA PELAJARAN: Pendidikan Jasmani
TAJUK/BAB: SOFBOLL

Pelajar akan diajar untuk:-


RANCANGAN PELAJARAN
OBJEKTIF HARIAN
Melakukan kemahiran memukul dalam situasi permainan.
PEMBELAJARAN/
PENDIDIKAN JASMANI
STANDARD
KANDUNGAN:
KEMAHIRAN INSANIAH/ELEMEN
Disepanjang
MERENTAS proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:-
KURIKULUM(EMK)
Bahasa
HASIL  Murid
Kelestarian dapat melakukan kemahiran memukul sofboll
Alam Sekitar
PEMBELAJARAN/ dengan teknik dan gaya yang betul
Nilai Murni
STANDARD  Murid dapat menyatakan secara lisan fasa-fasa kemahiran
PEMBELAJARAN:Sains dan Teknologi
memukul bola sofboll semasa melakukan kemahiran sofboll
Patriotisme
 Murid dapat menunjukkan kerjasama dan keseronokkan
Kreativiti dan Inovasi
semasa /
melakukan memukul bola sofboll
Keusahawanan
Perbincangan/ Pembentangan
Teknologi Maklumatdan
Eksperimen
Komunikasi (TMK)
Simulasi
Kelestarian Global
Projek
Pendidikan Kewangan
MOD Pembelajaran kolaburatif /
Pembelajaran Sepanjang Hayat
PEMBELAJARAN: Integrasi Teknologi Maklumat
Tandakan ( / ) pada ruangan
Lain-lain (Nyatakan)
/ berkenaan
Teaching Games For Understanding (TGFU)
ARAS Tandakan ( PEMBELAJARAN/
/ ) pada ruangan berkenaan
TAHAP PEMIKIRAN (HOTs)
Mencipta (Creating))
Menilai (Evaluating)
Fasa : Warming up dan penerangan tentang
Menganalisis (Analysing)
Pengenalan kemahiran memukul bola.
Mengaplikasi (Applying) /

Memahami Fasa
(Remembering)Ansur maju
/ 1: Pukul bola kedalam gelung
AKTIVITI Perkembangan (2-3 Meter )
PEMBELAJARAN Mengingat (Creating) Ansur maju 2: Pukul bola ke arah kon
DAN (2-3 Meter ) Tandakan ( / ) pada ruangan
PEMUDAHCARAAN berkenaan
Fasa Permainan kecil
PETA PEMIKIRAN
(PdPc)/ RINGKASAN Kemuncak i-THINK/
AKTIVITI: i-THINKFasa
TOOLS MAPS : Cooling down
Penutup
Bulatan (Circle) Refleksi
Buih (Bubble)
Buih Berganda (Double
Bubble)
Pokok (Tree)
- Bola sofboll
Dakap (Brace)
ALAT BANTU - Helmet
Alir (Flow) - Glove
MENGAJAR(ABM)/
- Gelung
BAHAN BANTU Pelbagai Alir- (Multi-flow)
Bet
BELAJAR (BBB): Titi (Bridge)- Kertas
- Wisel Tandakan ( / ) pada ruangan
- Kon berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


i. Buku Teks PJPK Tingkatan 3
Latihan bertulis
RUJUKAN/ SUMBER:
ii. Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP) PJPK
Pemerhatian
Kuiz
REFLEKSI: Lisan
1) Murid-murid dapat menguasai kesemua aras PdPc .
Lembaran Kerja
Kerja Kumpulan /
Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan):
…………………………………………
Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
LAMPIRAN A

FASA PENGENALAN BUTIRAN MENGAJAR HASIL PEMBELAJARAN


Set Induksi  Guru bertanya tentang  Meningkatkan kadar nadi murid.
kehadiraan dan kesihatan  Murid dapat mengambarkan cara
pelajar. dan kaedah memukul.
 Pelajar akan dibahagikan
kepada 4 kumpulan.
 Pelajar akan berbaris secara

melintang.
 Pelajar akan berlari
kekawasan yang bertanda
kon.

 Guru akan menerangkan


kemahiran memukul
- Memukul ialah kemahiran
menyerang
- Pemukul perlu memukul
bola yang dilempar
sebelum melakukan larian
dari base ke base
- Pasukan memukul perlu
menentukan giliran
memukul dari awal
permainan
- Pemukul hanya perlu
memukul bola yang
dilempar dalam ruang
pukul ( Strike zone )
FASA BUTIRAN MENGAJAR HASIL PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN
 Guru akan memberikan penerangan kepada murid
Ansur maju 1 : Pukul  Murid akan membuat lakuan ansur maju memukul  Bola, Kayu pemukul, gelung
bola kedalam gelung bola kedalam gelung dan kon
(2-3 Meter )  Murid akan dapat
melakukan teknik kemahiran
memukul bola.

 Murid akan dibahagikan kepada 3 kumpulan


 Kumpulan A,B dan C
 Seorang murid kumpulan masing-masing akan
melambung bola kepada rakan kumpulan masing-
masing
 Murid dalam kumpulan masing-masing akan
melakukan memukul bola ke dalam gelung
 Lakukan secara bergilir-gilir.
 Setiap murid akan melakukan pukulan.

Ansur maju 2 : Pukul  Guru akan memberikan penerangan kepada murid


bola ke arah kon  Murid akan melakukan ansur maju memukul bola ke  Murid akan dapat
(2-3 Meter) arah kon melakukan pukulan bola
sofboll dengan gaya dan
teknik yang betul.
 Murid akan dibahagikan kepada 3 kumpulan
 Seorang murid dari kumpulan masing-masing akan
melambungkan bola kepada rakan kumpulan yang
sama
 Murid dalam kumpulan masing-masing akan
melakukan pukulan kea rah kon yang beerada di
hadapan
 Pukulan ini akan dilakukan oleh seiap murid secara
bergilir-gilir

Fasa kemuncak:  Murid dapat


Permainan kecil  Murid akan dibahagikan kepada 2 kumpulan mengaplikasikan teknik
 Seorang murid dari setiap kumpulan akan memukul bola sofboll dalam
melambungkan bo rakan kumpulan yang sama siuasi perlawanan.
 Murid yang dapat memukul bola yang sejauh yang  Murid seronok dalam
mungkin di dalam kawasan yang ditetapkan akan melakukan aktiviti.
diberi mata
 Kumpulan yang dapat mengumpulkan mata
tertinggi akan dikira pemenang
 setiap pemain akan melakukan pukulan tersebut
 20meter(1mata),35meter(2mata) ,50meter(3mata)
dan >50meter (4mata).
FASA PENUTUP BUTIRAN MENGAJAR HASIL PEMBELAJARAN

Aktiviti menyejukkan  Pelajar diarahkan melakukan sesi penyejukkan badan  Murid menurunkan kadar
badan dan refleksi. nadi.
mengikut kreativiti pelajar.
 Murid memberi respon
 Sesi ini akan dilakukan dari bahagian bawah badan
kepada soalan yang diberikan.
(lower body) ke atas badan( upper body).

 Guru bertanyakan fasa-fasa kemahiran memukul bola


softball.
 Guru membuat kesimpulan terhadap pengajaran dan
pembelajaran kemahiran memukul bola softball.
