Anda di halaman 1dari 6

RPH BAHASA MELAYU- UNIT 30

MINGG HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN


U
BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
SK : 1.7 1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu
TOPIK perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat
Tema 10 : Meneroka Sains dan Teknologi yang gramatis secara bertatasusila.
Unit 30 : Bijak Mencipta
Tajuk : Alat Pembakaran Sampah

OBJEKTIF KBAT
Pada akhir PdP murid dapat : Mengingati
1. berbicara untuk mendapatkan maklumat. Memahami
2. menulis karangan dengan 80% betul . Mengaplikasi
Menganalisis
KRITERIA KEJAYAAN Menilai
Murid dikatakan berjaya sekiranya berupaya : Mencipta
1. menulis maklumat dalam peta i-think. CLS ( PAK 21 )
2. menulis karangan berbentuk imaginatif dan deskriptif dengan betul. Hot Seat
Round Robin
Team Word-Web
PENDEKATAN PEMBELAJARAN Role Play
Berpusatkan Murid Rally Table
Peta I-Think
AKTIVITI Think-Pair-Share
Deklamasi
1. SET INDUKSI Sajak /
Murid melihat gambar alat pembakaran sampah. Nyanyian
Mix-N-Match
Traveling Fail
2. AKTIVITI Rotating Review
1. Murid membaca teks dan meneliti maklumat dalam bahan. Three Stray, One
2. Murid bersoal jawab serta mengemukakan pendapat tentang Stay
aklat pembakaran sampah dan cara membakar sampah. Gallery Walk
3. Murid menulis maklumat dalam peta buih berganda. Ralley Robin
4. Murid bersama guru menyemak hasil perbincangan. Round Table
5. Murid menulis karangan dengan bimbingan guru. Pembentangan
6. Murid bersama guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini. EMK
Bahasa / Ilmu
Pendidikan Alam
Sekitar
Nilai Murni
Sains dan
Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan
Innovasi
Keusahawanan
BBM PENILAIAN
Buku teks ( m/s 189 ) , Bahan Edaran Guru, Gambar Latihan Bertulis
Soal Jawab
REFLEKSI Kuiz
Persembahan
Kehadiran : Lain-lain
TAHAP BILANGAN
PENGUASAAN MURID
Tahap 1
Murid diberikan aktiviti pengayaan Tahap 2
Tahap 3
Murid diberikan aktiviti pemulihan / bimbingan Tahap 4
CATATAN Tahap 5
PdP ditangguhkan dan dibawa ke hari berikut kerana………

CRK / Cuti Sakit Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar


MINGG HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
U
BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
SK : 2.6 2.6.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bukan sastera
TOPIK untuk mengenal pasti nilai murni.
Tema 10 : Meneroka Sains dan Teknologi
Unit 30 : Bijak Mencipta
Tajuk : Kerusi Roda Mudah Alih
SB :
OBJEKTIF KBAT
Pada akhir PdP murid dapat : Mengingati
1. membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. Memahami
2. menulis amalan baik. Mengaplikasi
3. menjawab 3 soalan pemahaman. Menganalisis
KRITERIA KEJAYAAN Menilai
Murid dikatakan berjaya sekiranya berupaya : Mencipta
1. membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. CLS ( PAK 21 )
2. mencatat nilai murni yang terdapat daalam teks. Hot Seat
3. menjawab soalan dengan ayat yang lengkap. Round Robin
Team Word-Web
PENDEKATAN PEMBELAJARAN Role Play
Berpusatkan Murid Rally Table
Peta I-Think
AKTIVITI Think-Pair-Share
Deklamasi
1. SET INDUKSI Sajak /
Murid melihat gambar – pelbagai bentuk kerusi roda Nyanyian
Murid bercerita tentang kegunaan kerusi roda. Mix-N-Match
Traveling Fail
Rotating Review
2. AKTIVITI Three Stray, One
1. Murid membaca bahan dengan sebutan dan intonasi yang betul. Stay
2. Murid dalam kumpulan berbincang untuk mendapatkan maklumat. Gallery Walk
3. Murid mengecam amalan baik dalam bahan. Ralley Robin
4. Murid menjawab soalan secara lisan. Round Table
5. Murid menyiapkan latihan dalam buku tulis. Pembentangan
6. Murid bersama guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini. EMK
Bahasa / Ilmu
P.Alam Sekitar
Nilai Murni
Sains dan
Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan
Innovasi
Keusahawanan
BBM PENILAIAN
Buku teks ( m/s 190 ) , Bahan Edaran Guru, Gambar, Audio Latihan Bertulis
Soal Jawab
REFLEKSI Kuiz
Persembahan
Kehadiran : Lain-lain
TAHAP BILANGAN
PENGUASAAN MURID
Tahap 1
Murid diberikan aktiviti pengayaan Tahap 2
Tahap 3
Murid diberikan aktiviti pemulihan / bimbingan Tahap 4
CATATAN Tahap 5
PdP ditangguhkan dan dibawa ke hari berikut kerana………

CRK / Cuti Sakit Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar


MINGG HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
U
BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
SK : 3.9 3.9.1 Menulis ulasan tentang bahan bukan sastera yang didengar, ditonton
TOPIK atau dibaca dengan jelas dan menggunakan bahasa yang gramatis.
Tema 10 : Meneroka Sains dan Teknologi
Unit 30 : Bijak Mencipta
Tajuk : Alat Penukar Tayar Nutty-Notty

OBJEKTIF KBAT
Pada akhir PdP murid dapat : Mengingati
1. mencatat 4 isi penting. Memahami
2. menulis ulasan dengan 80% betul. Mengaplikasi
Menganalisis
KRITERIA KEJAYAAN Menilai
Murid dikatakan berjaya sekiranya berupaya : Mencipta
1. mencatat isi penting yang terdapat dalam bahan. CLS ( PAK 21 )
2. menulis ulasan dengan baik. Hot Seat
Round Robin
Team Word-Web
PENDEKATAN PEMBELAJARAN Role Play
Berpusatkan Murid Rally Table
Peta I-Think
AKTIVITI Think-Pair-Share
Deklamasi
1. SET INDUKSI Sajak /
Murid melihat gambar alat penukar tayar. Nyanyian
Murid menonton video cara-cara menukar tayar. Mix-N-Match
Traveling Fail
2. AKTIVITI Rotating Review
1. Murid membaca bahan sumber untuk memahami dan mengenal pasti Three Stray, One
isi teks. Stay
2. Murid bercerita tentang bahan bacaan secara ringkas. Gallery Walk
3. Murid menulis isi penting yang terdapat dalam bahan. Ralley Robin
4. Murid membuat ulasan dengan bimbingan guru. Round Table
5. Murid menyiapkan latihan. Pembentangan
6. Murid bersama guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini. EMK
Bahasa / Ilmu
P.Alam Sekitar
Nilai Murni
Sains dan
Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan
Innovasi
Keusahawanan
BBM PENILAIAN
Buku teks ( m/s 191 ) , Bahan Edaran Guru, Gambar, Audio Latihan Bertulis
Soal Jawab
REFLEKSI Kuiz
Persembahan
Kehadiran : Lain-lain
TAHAP BILANGAN
PENGUASAAN MURID
Tahap 1
Murid diberikan aktiviti pengayaan Tahap 2
Tahap 3
Murid diberikan aktiviti pemulihan / bimbingan Tahap 4
CATATAN Tahap 5
PdP ditangguhkan dan dibawa ke hari berikut kerana………

CRK / Cuti Sakit Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar


MINGG HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN
U
BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
SK : 4.3 4.3.2 Mengujarkan dialog yang dihasilkan daripada bahan rangsangan
TOPIK untuk menyampaikan nilai dan pengajaran dengan bahasa badan
Tema 4 : Masyarakat Penyayang yang sesuai melalui lakonan secara didik hibur.
Unit 12 : Skuad Prihatin
Tajuk : Aku Perabot Sekolah
OBJEKTIF KBAT
Pada akhir PdP murid dapat : Mengingati
1. mengenal pasti idea dalam cerita. Memahami
2. bercerita dengan bahasa yang indah dan bahasa badan yang sesuai. Mengaplikasi
3. menulis 5 nilai murni Menganalisis
KRITERIA KEJAYAAN Menilai
Murid dikatakan berjaya sekiranya berupaya : Mencipta
1. bercerita dengan bahasa yang indah dan bahasa badan yang sesuai. CLS ( PAK 21 )
2. mencatat 13 idea yang terdapat dalam cerita. Hot Seat
3. menulis 5 nilai murni dalam peta i-think Round Robin
Team Word-Web
PENDEKATAN PEMBELAJARAN Role Play
Berpusatkan Murid Rally Table
Peta I-Think
AKTIVITI Think-Pair-Share
Deklamasi
1. SET INDUKSI Sajak /
Guru memberikan setiap kumpulan murid sampul yang mengandungi kad perkataan. Nyanyian
Murid menyusun huruf membentuk perkataan ‘’KEROPOK LEMANG’ Mix-N-Match
Traveling Fail
Rotating Review
2. AKTIVITI Three Stray, One
1. Murid membaca bahan . Stay
2. Murid bercerita tentang bahan bacaan secara ringkas. Gallery Walk
3. Murid bersoal jawab tentang bahaan ransangan. Ralley Robin
4. Murid menulis nilai dan pengajaran melalui lakonan secara didik hibur. Round Table
5. Murid membuat ulasan dengan bimbingan guru. Pembentangan
6. Murid menyiapkan latihan. EMK
7. Murid bersama guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini. Bahasa / Ilmu
Pendidikan Alam
Sekitar
Nilai Murni
Sains dan
Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan
Innovasi
Keusahawanan
BBM PENILAIAN
Buku teks ( m/s 192 ) , Bahan Edaran Guru, Gambar Latihan Bertulis
Soal Jawab
REFLEKSI Kuiz
Persembahan
Kehadiran : Lain-lain
TAHAP BILANGAN
PENGUASAAN MURID
Tahap 1
Murid diberikan aktiviti pengayaan Tahap 2
Tahap 3
Murid diberikan aktiviti pemulihan / bimbingan Tahap 4
CATATAN Tahap 5
PdP ditangguhkan dan dibawa ke hari berikut kerana………
CRK / Cuti Sakit Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar

MINGG HARI TARIKH KELAS MASA MATA PELAJARAN


U
BAHASA MELAYU
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
SK : 5.1 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung pancangan
TOPIK keterangan dengan betul mengikut konteks.
Tema 10 : Meneroka Sains dan Teknologi
Unit 30 : Bijak Mencipta
Tajuk : Mesin Taip & Komputer Riba
SB : Kata Hubung Pancangan Keterangan
OBJEKTIF KBAT
Pada akhir PdP murid dapat : Mengingati
1. menulis perbezaan dan persamaan dalam peta i-think. Memahami
2. melengkapkan ayat dengan kata hubung pancangan keterangan. Mengaplikasi
3. membina 5 ayat menggunakan kata hubung pancangan keterangan Menganalisis
KRITERIA KEJAYAAN Menilai
Murid dikatakan berjaya sekiranya berupaya : Mencipta
1. menulis perbezaan dan persamaan dalam peta i-think. CLS ( PAK 21 )
2. melengkapkan ayat dengan kata hubung pancangan keterangan. Hot Seat
3. membina 5 ayat menggunakan kata hubung pancangan keterangan Round Table
Team Word-Web
PENDEKATAN PEMBELAJARAN Role Play
Berpusatkan Murid Rally Table
Peta I-Think
AKTIVITI Think-Pair-Share
Deklamasi
1. SET INDUKSI Sajak /
Murid melihat gambar mesin taip dan komputer riba. Nyanyian
Mix-N-Match
Traveling Fail
Rotating Review
2. AKTIVITI
1. Murid menonton video penggunaan mesin taaip dan computer riba. Three Stray, One
2. Murid dalam kumpulan mencatatkan kegunaan alatan tersebut. Stay
3. Murid menulis perbezaan dan persamaan dalam peta i-think. Gallery Walk
Murid membentangkan hasil kerja. Ralley Robin
4. Murid dan guru membuat penilaian. Round Table
5. Murid melengkapkan ayat dengan kata hubung pancangan keterangan Pembnti
yang betul. entangan
6. Murid menyiapkan latihan yang diberikan dibawah bimbingan guru. EMK
7. Murid bersama guru membuat rumusan pembelajaran pada hari ini. Bahasa / Ilmu
Pendidikan Alam
Sekitar
Nilai Murni
Sains dan
Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan
Innovasi
Keusahawanan
BBM PENILAIAN
Buku teks ( m/s 193 ) , Bahan Edaran Guru, Gambar Latihan Bertulis
Soal Jawab
REFLEKSI Kuiz
Persembahan
Kehadiran : Lain-lain
TAHAP BILANGAN
PENGUASAAN MURID
Tahap 1
Murid diberikan aktiviti pengayaan Tahap 2
Tahap 3
Murid diberikan aktiviti pemulihan / bimbingan Tahap 4
CATATAN Tahap 5
PdP ditangguhkan dan dibawa ke hari berikut kerana………

CRK / Cuti Sakit Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar
