Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TINGKATAN 2


MINGGU 40 HARI Rabu
TARIKH 25.01.2023 MASA 10.30 ~ 11.30 pg
KELAS 2E JUMLAH MINIT
TEMA
TAJUK BAB 2 APLIKASI TEKNOLOGI
STANDARD KANDUNGAN 2.6 Reka bentuk makanan
STANDARD 2.6.5 Menghasilkan reka bentuk dan pembungkus makanan.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat melengkapkan 3 penghasilan reka bentuk dan pembungkus makanan
dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan reka bentuk dan pembungkus makanan.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
(Buku Teks MS ) dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Video
2. Murid diterangkan tentang penghasilan reka bentuk dan pembungkus
makanan.
3. Murid menerangkan penggunaan imej pada pembungkusan membantu
menarik minat pembeli.
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
5. Setiap ahli kumpulan menulis satu jawapan atau penyelesaian masalah reka
bentuk dan pembungkus makanan kepada masalah yang diberikan oleh
guru.
6. Pada masa yang ditetapkan, semua murid menunjukkan jawapan secara
serentak.
7. Setiap murid membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Dakap STRATEGI PAK21 Showdown TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Keusahawanan
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TINGKATAN 2
MINGGU 40 HARI Rabu
TARIKH 25.01.2023 MASA 1.00 ~ 2.00 ptg
KELAS 2F JUMLAH MINIT
TEMA
TAJUK BAB 2 APLIKASI TEKNOLOGI
STANDARD KANDUNGAN 2.6 Reka bentuk makanan
STANDARD 2.6.5 Menghasilkan reka bentuk dan pembungkus makanan.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat melengkapkan 3 penghasilan reka bentuk dan pembungkus makanan
dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan reka bentuk dan pembungkus makanan.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
(Buku Teks MS ) dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Video
2. Murid diterangkan tentang penghasilan reka bentuk dan pembungkus
makanan.
3. Murid menerangkan penggunaan imej pada pembungkusan membantu
menarik minat pembeli.
4. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
5. Setiap ahli kumpulan menulis satu jawapan atau penyelesaian masalah reka
bentuk dan pembungkus makanan kepada masalah yang diberikan oleh
guru.
6. Pada masa yang ditetapkan, semua murid menunjukkan jawapan secara
serentak.
7. Setiap murid membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Dakap STRATEGI PAK21 Showdown TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid
Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Keusahawanan
Nilai Murni – Ketekunan
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
28/28 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM TARIKH 26 Januari 2023
TING / KELAS 2 DLP/ ELIT/ FUTURIS HARI Khamis
EMK Ilmu Qiraat MASA 7&8
BIDANG Al-Quran ( Bacaan Dan Hafazan  1 ) WAKTU 10.30 ~ 11.30 pg
STANDARD KANDUNGAN 1.10 : Surah Ali Imran Ayat 18
Di akhir PdPR pelajar dapat:
1.10.1 Membaca ayat 18 surah Ali-Imran dengan betul, lancar serta bertajwid.
STANDARD / OBJEKTIF 1.10.2 Menyatakan intisari ayat.
PEMBELAJARAN 1.10.3 Menghafaz ayat 18 surah Ali-Imran dengan betul, lancar serta bertajwid.
1.10.4 Mengamalkan bacaan ayat 18 surah Ali-Imran dalam solat dan zikir secara
beradab dan istiqamah.
Murid akan dikira berjaya jika dapat :
KRITERIA KEJAYAAN
1. Membaca ayat dengan betul dan bertajwid
Aktiviti Permulaan ( Induksi ) :
1. Guru memperdengarkan bacaan al-Quran dari bacaan guru sendiri supaya pelajar
dapat  memerhatikan sebutan guru.
Aktiviti Pengembangan : 1.
Guru membaca ayat-ayat tersebut dan meminta pelajar mengikut bacaan guru. 
2. Pelajar diminta memerhati tanda bacaan dan hukum tajwid ikhfak hakiki dan
STRATEGI PENGAJARAN idgham bila ghunnah yang terdapat dalam ayat.
DAN PEMBELAJARAN 3. Guru memulakan sesi soal jawab tentang tanda bacaan dan hukum tajwid. Pelajar
menyebut hukum tajwid dan membaca kalimah yang mengandungi hukum tajwid
tersebut.
4. Guru memperbetulkan sebutan atau bacaan pelajar
5. Aktiviti qiraah Musyafahaah diadakan
Aktiviti Penutup :
1. Guru meminta pelajar merumus pembelajaran pada hari ini.
TAHAP PENGUASAAN 1 hingga 4

ABM Buku teks / Papan Putih

12 / 20 orang murid 2 Elit dapat membaca dan 3 /20 dapat menghafaz ayat 18 surah
ali imran dengan bertajwid
4 / 6 orang murid 2 Futuris dapat membaca dan 1 /6 dapat menghafaz ayat 18 surah
REFLEKSI/ CATATAN
ali imran dengan bertajwid
5 / 26 orang murid akan diberikan pemulihan syafawi bacaan dan hafazan pada kelas
berikutnya.
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM MASA 11.30 ~ 12.30 tgh

HARI KHAMIS TARIKH 26 Januari 2023


TING/ KELAS 3 ELIT/ 3 FUTURIS WAKTU 9 & 10
BIDANG AL-QURAN ( Bacaan dan Hafazan 1 ) 
STANDARD 1.10  Membaca dan Menghafaz Petunjuk Kebenaran ( Surah Al Kahfi : Ayat
KANDUNGAN 6-10 ) serta mengamalkannya secara beradab dan istiqamah
Di akhir PdPR pelajar dapat:
1.10.1 Membaca ayat 6-10 surah Al Kahfi dengan betul
lancar serta bertajwid.
1.10.2 Menyatakan intisari ayat.
STANDARD /
  1.10.3 Menghafaz ayat 6-10 surah Al Kahfi dengan betul,
OBJEKTIF
lancar serta bertajwid.
PEMBELAJARAN
i. Mengamalkan bacaan ayat 6-10 surah Al Kahfi
dalam solat dan zikir secara beradab dan
istiqamah.

1.Set Induksi: Guru memperdengarkan bacaan al-Quran dari bacaan guru


sendiri supaya pelajar dapat  memerhatikan sebutan  guru.

2.Proses Pembelajaran :
Guru menyatakan beberapa bacaan yang sering menyebut dengan
salah. Guru menyatakan sebutan yang betul. Setelah
mempamerkan ayat-ayat tersebut, guru membaca ayat-ayat
tersebut dan meminta pelajar mengikut bacaan guru 
Pelajar diminta memerhati tanda bacaan dan hukum mad yang
terdapat dalam ayat.
Guru memulakan sesi soal jawab tentang tanda bacaan dan hukum
tajwid. Pelajar menyebut hukum tajwid dan membaca kalimah yang
mengandungi hukum tajwid tersebut. Guru memperbetulkan
sebutan atau bacaan pelajar
Aktiviti qiraah Musyafahaah diadakan
TAHAP
1 hingga 4
PENGUASAAN
ABM Buku teks digital / Komputer Riba
PdP Bacaan dan  Hafazan Surah Al Kahfi ayat 1-10 dapat berjalan dengan
baik. Seramai 6/24  orang pelajar daripada kelas 3E  dan 6/ 15 orang pelajar
daripada 3 FUTURIS dapat membaca ayat tilawah dengan baik serta dapat
REFLEKSI
membaca  dan menghafa  ayat 1-10 surah Al Kahfi dan mengikut hukum
tajwid  dengan baik.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TINGKATAN 2
MINGGU 40 HARI Khamis
TARIKH 26.01.2023 MASA 1.00 ~ 2.00 ptg
KELAS 2F JUMLAH MINIT
TEMA
TAJUK BAB 2 APLIKASI TEKNOLOGI
STANDARD KANDUNGAN 2.6 Reka bentuk makanan
STANDARD 2.6.6 Menilai reka bentuk makanan yang dihasilkan.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menganalisis 3 penilaian reka bentuk makanan yang dihasilkan
dengan betul.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menilai reka bentuk makanan yang dihasilkan.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
(Buku Teks MS ) dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Video
2. Murid diterangkan tentang penilaian reka bentuk makanan yang dihasilkan.
3. Murid dibahagikan kepada kumpulan berpasangan.
4. Murid 1 akan berkongsi satu penyelesaian kepada masalah reka bentuk
makanan yang dihasilkan yang diberikan kepada Murid 2 dalam masa yang
ditetapkan.
5. Murid bergilir-gilir bertukar peranan selepas masa tamat.
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Dakap STRATEGI PAK21 Timed-Pair-Share TAHAP -
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Berasaskan Projek
Pendekatan Tematik Ekonomi, Keusahawanan dan Pengurusan
Kewangan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Kreativiti Dan Inovasi
Nilai Murni – Kerjasama
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Tugasan
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
27/27 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
