Anda di halaman 1dari 7

Contoh Pengajaran Makro

Rancangan Pengajaran Harian :



Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 2
Tarikh : 30 Mac 2014
Masa : 12.15 tgh 12.45 tgh (30 minit)
Bilangan murid : 16 orang
Bidang pelajaran : Membuat Corak dan Rekaan


A Hasil pembelajaran : Mengambar (Aras 3)

i) Menghasilkan Kad ucapan dengan menggunakan pelbagai bahan serta
teknik gosokan setelah membuat pemerhatian.
ii) Menyata dan mempamerkan hasil kerja.

Objektif pem B Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

i) Menghasilkan kad ucapan dengan menggunakan teknik gosokan
ii) Menguasai isi kandungan pelajaran
iii) Mengetahui cara-cara untuk menghasilkan kad ucapan dengan teknik
gosokan
iv) Menghasilkan kad ucapan yang menarik dan kreatif.

C Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir

1. Menggunakan bahan untuk menghasilkan kad ucapan secara mudah
2. Meningkatkan kawalan psikomotor murid dalan kegiatan menggunting,
mengosok.



D Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

1. Menghasilkan gubahan corak mudah daripada motif yang dihasilkan.
2. Memupuk sikap kerja dengan cermat dan teliti

Konsep/ prinsip/ hukum /teori:

Menghasilkan kad ucapan dengan pelbagai cara: menggunting, menyusun dan
mengosok.

Bahan, peralatan dan bahan sumber:

Krayon, gunting, kertas lukisan, kertas tebal.


Langkah berjaga-jaga: Berhati-hati semasa menggunakan benda-benda tajam
seperti gunting.

Pengetahuan sedia ada:
1. Murid-murid pernah melukis bentuk.
2. Murid pernah melibat atau menghantar kad ucapan kepada ibubapa, guru dan
kawan.
3. Murid-murid pernah mendengar cerita Alladin.


Fasa Hasil
Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Strategi P&P
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)

Menyatakan
teknik gosokan
dengan
menghasilkan kad
ucapan yang
cantik dan kreatif

Buat kaitan
dengan
pengetahuan
sedia ada murid
dengan
mempamerkan

Murid
memerhatian
gambar dan
menjawab
soalan.


Strategi/ Teknik:
Penyoalan seluruh
kelas menggunakan
kartun konsep.
Menjalankan aktiviti
simulasi.
gambar Alladin
dan bertanya.
-Ini siapa ?
-Alladin terjumpa
apa benda?
-Bagaimanakah
dia menyuruh
keluar ?
Cungkil idea
murid dengan
menyuruh
seorang murid ke
depan
melakukan
perbuatan
Alladin.
Bolehkah kita
menggosokkan
untuk
menghasilkan
corak yang cantik
?
Murid yang
dipanggil ke
depan
mengikut
arahan guru.

Sumber
pengajaran:
Tayangan slide
Menstruktur/
Menstruktur
semula
Langkah 1
(5 min)
Teknik gosokan
ialah pemindahan
reka bentuk demi
sesuatu
permukaan ke
permukaan lain
dengan cara
menggosokkan.
Menerangkan
teknik gosokan
dan kepentingan
kad ucapan.

Menunjukkan
beberapa contoh
kad ucapan.
Murid
mendengar
dengan teliti
arahan guru.
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri dalam
kumpulan

Sikap saintifik dan
nilai murni:
-Berhati-hati

Kertas lukisan -
menghasilkan kad
ucapan.
Kertas tebal
melukis bentuk.
Gunting -
mengguntingkan
bentuk.
Krayon
mewarnakan
sekeliling stensil
kertas.

Mengeluarkan
alat dan bahan
yang hendak
digunakan sambil
menerangkan
fungsi alat dan
bahan tersebut.

Memperingatkan
murid-murid
supaya
menggunakan
alat seperti
gunting dengan
cermat dan baik.

Sumber pengajaran:
Kertas tebal,
kerstas lukisan,
Gunting, krayon.
Langkah 2
(5 min )
Langkah 1
gunting beberapa
bentuk daripada
kertas tebal.
Langkah 2
warnakan
sekeliling stensil
kertas dengan
krayon.
Langkah 3 -
Pegang bentuk di
atas kertas lukisan
dan gosokkan
dengan jari
Menerangkan
teknik-teknik
menghasilkan
kad ucapan
berpandukan
tayangan slaid.

Berpandukan
langkah kerja,
guru
menerangkan
sambil membuat
demostrasi di
depan kelas.

Murid
memberi
perhatian,
mendengar,
memerhatian
dan menyoal
apabila kurang
faham.
Strategi:
. Perbincangan
kumpulan

Sumber pengajaran:
Tayangan slaid

Sikap saintifik dan
nilai murni:
-Berani mencuba
-Beri prihatian
mengarah ke luar.
Langkah 4
ulangkan aktiviti
dengan
mendapatkan
corak yang
menarik secara
tindah-tindih.
Langkah 5
menulis perkataan
di atas kad
ucapan.
Menunjukkan
hasil kerja yang
siap kepada
murid.

Memberi peluang
kepada murid
untuk menyoal.

Menyuruh
beberapa orang
murid untuk
menerangkan
semula langkah
membuat.

Memberi pujian
dan pembetulan
atas penerangan
murid dan juga
menerangkan
semula langkah
yang agak
mengelirukan
murid.
Aplikasi
Idea
(30 min)
Proses membuat Menyuruh murid
duduk dalam
kumpulan supaya
mereka dapat
saling membantu
semasa
Murid
bergerak
masuk
kumpulan
masing-
masing yang
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri dalam
kumpulan

Sikap saintifik dan
menjalankan
kerja.

Menyuruh ketua
kumpulan tampil
ke depan untuk
mengambil
kertas lukisan
dan kertas tebal.
Bagi murid lain,
mereka
mengeluarkan
alat dan bahan
yang dibawa.

Menyuruh murid
memulakan
kerja.

Memberi
bimbingan dan
tunjuk ajar dari
satu kumpulan ke
kumpulan lain.
telah
ditentukan
oleh guru
sebelum ini.

Ketua
kumpulan
tampil ke
depan
mengambil
bahan dan
murid lain
keluarkan alat
yang dibawa.



Murid
memulakan
kerja.
nilai murni: - -
kerjasama
-saling membantu

KBKK:
-berfikir secara
kreatif
-menjana idea
Refleksi/
Penutup
( 10min)
Penilaian






Mempamerkan
hasil kerja yang
baik dan juga
yang kurang
memuaskan.

Memberi peluang
Murid
menghantar
hasil kerja
mereka yang
sudah siap
kepada ketua
kumpulan.
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas

Sumber pengajaran:
-hasil kerja murid











Rumusan :
Kad ucapan boleh
dibuat sendiri dan
dihantar kepada
sesiapa sahaja
dengan
menggunakan kos
yang rendah.


kepada murid
untuk memberi
komen.

Memberi ulasan
atas hasil kerja
mereka dan beri
pengukuhan
berdasarkan
hasil kerja murid.

Membuat
rumusan aktiviti
hari ini.

Menyuruh murid
mengemaskan
alat dan bahan.

Memberi
pesanan kepada
murid untuk
aktiviti minggu
akan datang.



Murid
membuat
perbandingan
hasil kerja dan
memberi
ulasan.

Murid
membersihkan
meja dan
mengemaskan
alat dan
bahan.

Murid
membuat
catatan.

Sikap saintifik dan
nilai murni: - -
kebersihan
-penghargaan

KBKK:
-membanding beza
-menilai
