Anda di halaman 1dari 5

IPG KRM 2012 (zak) Page1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN


Nama Guru: Pn Thilaka Letchumy
Sekolah : SJKT Ladang Tebong Kelas : 3 Cerdas
Tarikh : 15.03.2013 Hari : Jumaat
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Masa : 9.10-10.10 pagi
KUMPULAN A (Lemah) B (Sederhana) C (Baik )
Nama Murid
1. S.Logeswaran

1. M.Kalaiarasan
2. M.Thivaneshvaran

1. R.Kausalya
2. S.Yuwaraja

Tajuk / Tema Persekitaran Saya
Kemahiran: 10.Perkataan V+KVK

11.Perkataan KV+KVK 31. Membaca dan membina ayat
mudah
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir
pengajaran dan
pembelajaran murid
dapat:
1. Memadankan huruf
konsonan dengan vokal
sehingga melahirkan
bentuk bunyi yang betul
berdasarkan gambar
yang diberi.
2. Menulis semula vokal di
awal dengan betul
1. Memadan perkataan KV+KVK dengan
gambar yang diberikan
2. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 5
nama binatang dengan betul berdasarkan
gambar
1. Membina sekurang-
kurangnya 3 ayat tunggal
dengan betul berdasarkan
gambar tunggal yang diberi.
2. Membacakan ayat tunggal
yang dibina dengan sebutan
dan intonasi yang betul
Pengetahuan Sedia
Ada:
Telah mengenal huruf
vokal

Telah mengenal perkataan KVK

Mengenal perkataan
Bahan Bantu Belajar Kad perkataan
Kad suku kata
Papan selit
Gambar-gambar
haiwan
Permainan Kad Angry Birds
Gambar-gambar haiwan
Peralatan ICT: Komputer & LCD
Borang Pengurusan Grafik:
Mengkategorikan
Gambar tunggal Di
Ladang Ternakan Pak
Abu
Kad-kad perkataan
Jigsaw-Puzzle

Nilai Murni 1. Sayangi binatang 2. Hargai ciptaan Tuhan 3. Perasaan
simpati & empati
KemahiranBerfikir Mengkategorikan: Binatang peliharaan dengan binatang liar

IPG KRM 2012 (zak) Page2


LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3
Set Induksi
5 minit
1.Guru bersoal jawab dengan murid sambil memperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.

2. Murid bercerita pengalaman tentang melihat haiwan-haiwan ini.

Sebelum memulakan Langkah 1 guru memberi penerangan aktiviti P&P yang akan dilaksanakan oleh murid-murid di dalam kumpulan
masing-masing dengan penerangan yang ringkas.


Langkah 1
20 minit
LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran
kerja (APLIKASI TEORI
GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)
Contoh









AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain permainan angry birds.
2. Murid dikehendaki mencari pasangan bagi
kad yang ada di dalam tangan mereka.


3. Murid melaksanakan arahan yang diterima.

4. Permainan diteruskan sehingga masa
tamat.


INTERAKSI P&P

1. Guru menampal 2keping gambar
di helaian putih.
2. Guru bersoal jawab dengan murid
berkaitan gambar:

a. Namakan binatang-binatang
dalam gambar.
b. Selain daripada di zoo, di mana
lagi kita boleh jumpa binatang-
binatang seperti: ayam, ikan,
badak, harimau dan lain-lain?
c. Apakah perasaan anda
apabila
melihat harimau, gajah, kuda,
ayam, ulat, ular?

* Murid menjawab soalan berdasarkan
kad-kad ayat yang telah disediakan
oleh
guru. (APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK
AKAL KOGNITF)

3. Murid membina ayat tunggal secara
berpasangan berpandukan gambar
tunggal yang dipaparkan dengan
memilihjawapan berdasarkan nombor
dalampermainan bahasa yang
diberikan..
IPG KRM 2012 (zak) Page3



4. Murid membacakan tugasan.

Langkah 2
15 minit
AKTIVITI PENGUKUHAN


1. Murid diberi permainan
jigsaw puzzle.
2. Murid dikehendaki
mencantumkan gambar
a. Menggabung
konsonan dengan
vokal menjadi suku
kata di awal yang
sesuai dengan
gambar
b. Memadankan suku
kata dengan gambar
yang diberi
c. Menyalin suku kata
yang dibina ke
dalam kertas
mahjong yang
disediakan.

3. Murid melaksanakan
arahan yang diterima.

4. Permainan diteruskan
sehingga masa tamat.

INTERAKSI P&P

1. Guru menampalkan gambar-gambar
binatang:
ulat, ikan, ular, ayam dan itik di papan
putih

2. Murid mengajuk nama-nama binatang
yang disebut oleh guru.
(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)

1. Murid mengambil kad perkataan V+KVK
dan menampal pada gambar-gambar yang
dipaparkan (ulang aktiviti melibatkan
beberapa orang murid).

2. Murid-murid membacakan perkataan yang
terbentuk.

3. Murid menulis semula perkataan yang
terbentuk di papan putih.

4. Murid diminta membaca semua perkataan
yang ditulis sambil mengeja.

5. Guru merumuskan isi pelajaran dengan
meminta murid menamakan semua
gambar yang disediakan.

LEMBARAN KERJA

1. Murid diminta menjawab lembaran
kerja (Lampiran 3)



Ayat:
1.______________________________
_
2.______________________________
_
3.______________________________
_

(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)

Langkah 3
15 minit
INTERAKSI P&P

1. Guru menampalkan
gambar-gambar binatang:
Murid menyebut nama
binatang yang ditampal.

2. Murid mengambil kad suku
kata awal dan
LEMBARAN KERJA

1. Murid menjawab lembaran
kerja(Lampiran 2)
Contoh:




AKTIVITI PENGUKUHAN

1. Murid bermain bowling (3 botol
plastik yang di dalamnya
dimasukkan dengan kad-kad
perkataan.

2. Murid menggolekkan bola ke arah
botol yang disusun sebaris dalam
IPG KRM 2012 (zak) Page4

menampalkannya di
sebelah gambar yang
dipaparkan



(APLIKASI TEORI GESTALT-
CELIK AKAL KOGNITF)






3. Murid membaca suku kata
KV di awal yang terbentuk.

4. Murid menulis semula suku
kata KV di awal yang
terbentuk.

5. Murid membacakan semua
perkataan yang ditulis
sambil mengeja.
(APLIKASI TEORI
GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)
6. Guru merumuskan isi
pelajaran dengan meminta
murid menamakan semua
gambar-gambar yang
terpapar.


(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)
jarak 15 cm.

3. Murid mengambil satu kad dari
dalam botol yang terbalik dan
membaca arahan.

4. Murid melaksanakan arahan yang
diterima:

a. Mencantum kad perkataan untuk
membina ayat.
b. Menuliskan ayat yang dibina
dalam
kertas majong yang disediakan.

5. Permainan diteruskan sehingga
masa tamat.
(APLIKASI TEORI GESTALT-CELIK AKAL
KOGNITF)

Penutup
5 minit

Penutup Kognitif
Murid mengkategori:
1. Binatang liar.
IPG KRM 2012 (zak) Page5

2. Binatang peliharaan.
Penutup Sosial
Guru memberi ganjaran kepada murid-murid yang berjaya menjawab soalan
Murid-murid menyanyikan lagu ayam kok kok kok dan melakukan pergerakan

LAMPIRAN 1: Lembaran Kerja Kumpulan A
LAMPIRAN 2: Lembaran Kerja Kumpulan B
LAMPIRAN 3: Lembaran Kerja Kumpulan C
LAMPIRAN 4: Borang Grafik :Mengkategorikan
Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran:
Contoh penulisan - Saya amat berpuas hati dengan P&P yang dijalankan pada hari ini kerana dengan menggunakan BBM seperti kad
perkataan , klip video dan gambar-gambar binatang di Zoo Negara murid-murid dapat memahami dengan jelas, cepat dan mereka dapat
mengkategorikan binatang di dalam Zoo Negara dengan betul, penggunaan BBM yang pelbagai amat membantu di dalam P&P dan
pengurusan disiplin murid-murid.
PERHATIAN KEPADA SEMUA PELAJAR PPG UNIT PML
PERKATAAN LEMAH, SEDERHANA & BAIK DALAM KURUNGAN UNTUK KATEGORI KUMPULAN HANYA BAGI TUJUAN
TUGASAN JIKA DI DALAM RPH DI SEKOLAH TOLONG JANGAN TULIS BEGITU KERANA IA MEMBERI KESAN TIDAK BAIK
KEPADA MURID-MURID JIKA MEREKA TERBACA. TERIMA KASIH- HJH ZAHARILAH BINTI HJ ABDUL KADIR
