TUGASAN : BINA SATU RPH BERDASARKAN TAJUK ASAS NOMBOR DAN MISKONSEPSI MURID. TARIKH : 13 MEI 2012 NAMA PENSYARAH : EN. ALIAS @ ALIASON BIN AWANG
Subjek Topik Sub topik Tarikh Kelas Bil. Murid Masa Objektif
: Matematik : Pecahan : Pengenalan kepada pecahan : 13 Mei 2012 : Tahun 3 Mawar : 20 orang : 10.15 a.m -11.15 a.m : Murid akan diajar menggunakan perbendaharaan kata yang berkaitan dengan pecahan serta menggambarkan pecahan dalam bentuk perkataan dan simbol.
Hasil pembelajaran
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat: 1. Mengenal pecahan dalam bentuk satu unit, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat. 2. Menulis dan menyebut pecahan sebagai satu bahagian, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat dalam konteks.
: Pengetahuan tentang nombor bulat, bentuk 2 dimensi seperti segi empat sama, segi empat tepat, dan bulat : 1. Berdikari 2. Bekerjasama
: 1. Mengenalpasti 2. Mengingat : Pecahan, bahagian, satu unit, satu per dua, satu per empat, tiga per empat, pengangka, penyebut.
: 1. Kertas A4 2. Bentuk bentuk 2 dimensi seperti segi empat sama, segi empat tepat dan bulat. 3. Kad simbol dan perkataan berkaitan pecahan.
Murid telah mempunyai pengetahuan sedia ada tentang pecahan dan pernah melihat gambar rajah yang berkaitan dengan pecahan.
Bahagian/Masa
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru Murid Murid akan: Murid mengenalpasti bentuk-bentuk 2 dimensi seperti segi empat sama, segi empat tepat dan bulat. Murid akan melipatkan kertas A4 kepada 2 bahagian secara individu. Murid akan melorekkan satu bahagian daripada 2 bahagian yang telah dilipatkan. Kemudian, murid akan menyatakan bahawa terdapat satu bahagian berlorek daripada dua bahagian keseluruhan.
Catatan
Set induksi
1. Mengenal pecahan dalam bentuk satu unit, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat.
Guru akan: Menunjukkan bentukbentuk dua dimensi kepada murid Bertanya kepada murid tentang pengetahuan mereka akan pembelajaran lalu yang berkait dengan bentuk 2 dimensi. Mengedarkan sekeping kertas bersaiz A4 kepada setiap murid. Guru mengarahkan murid untuk melipatkan kertas A4 kepada dua bahagian yang sama rata. Guru bertanya kepada murid berapa bahagian
Teknik: Mengingat
yang mereka dapat lihat. Guru mengarahkan murid untuk melorekkan satu bahagian sahaja. Kemudian guru bertanya berapa bahagian yang berlorek daripada keseluruhan bahagian. Guru mendemostrasikan bagaimana pecahan boleh terbentuk dengan menggunakan bentuk 2 dimensi. 2. Menulis dan menyebut pecahan sebagai satu bahagian, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat dalam konteks. Guru memperkenalkan pengangka dan penyebut. Guru menunjukkan cara penulisan pecahan yang betul dalam bentuk simbol dan perkataan. Guru menyebut
Perkembangan
1. Mengenal pecahan dalam bentuk satu unit, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat.
Murid menulis pecahan dalam bentuk perkataan dan simbol Murid menunjukkan bagaimana pecahan terbentuk. Murid mengenalpasti pengangka dan penyebut.
pecahan. Secara rawak, murid akan dipilih untuk ke hadapan dan membentuk pecahan: Satu per dua, Satu per empat, Tiga per empat Pengukuhan 1. Menulis dan menyebut pecahan sebagai satu bahagian, satu per dua, satu per empat, dan tiga per empat dalam konteks. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan di berikan beberapa keping kad simbol dan perkataan. Setiap kumpulan akan memadankan perkataan dan simbol pecahan kepada bentuk 2 dimensi yang telah dilorekkan bahagian yang tertentu. Kumpulan yang Murid akan bergerak secara berkumpulan dan bekerjasama menyelesaikan tugasan yang diberi. Murid menyelesaikan masalah dalam masa yang pantas.
terpantas akan dikira pemenang. Penutup Mengenalpasti perbendaharaan kata yang berkaitan dengan pecahan serta menulis dan menyebut pecahan. Guru menunjukkan kad pecahan dan menggalakkan murid untuk menyebut secara beramairamai.
Miskonsepsi murid : Murid keliru untuk menulis pecahan berdasarkan gambarajah yang di lorek. Contohnya : Murid akan menyatakan pecahan di bawah ialah satu per tiga kerana keliru dengan bahagian tidak berlorek ialah pengangka manakala jumlah semua bahagian ialah penyebut ( salah) sebaliknya jawapan yang betul ialah di mana kawasan yang berlorek ialah pengangka dan bilangan bahagian keseluruhan adalah penyebut.
1.
Bahagian/Masa
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru Murid Murid akan: Murid-murid melaksanakan aktiviti melipat kertas dan memberi respon. Murid menumpukan perhatian kepada bahan bantu mengajar yang ditunjukkan.
Catatan
Set induksi
Guru akan: Guru mendemonstrasikan penambahan pecahan melalui aktiviti melipat kertas. Guru memperkenalkan bahan bantu mengajar garis nombor kepada murid-murid.
Teknik: Mengingat
Perkembangan
1. Menambah dua pecahan wajar yang mempunyai penyebut 10 dengan pengangka berlainan kepada bentuk pecahan termudah
dalam urutan secara menegak Guru akan mengajar penambahan pecahan menggunakan garis
2. Menolak dua pecahan wajar yang mempunyai penyebut 10 dengan pengangka berlainan kepada bentuk pecahan termudah
nombor yang terdiri daripada bongkahbongkah kecil. Contohnya: guru akan mengambil bongkahbongkah kecil yang mewakili untuk
sebaliknya. Guru kemudiannya bertanya kepada pelajar , garis nombor manakah yang sejajar dengan bongkah yang disusun sebentar tadi. Apabila mengajar penolakan pecahan, contohnya , guru
akan mengeluarkan 1
Pengukuhan
1. Menambah dua pecahan wajar yang mempunyai penyebut 10 dengan pengangka berlainan kepada bentuk pecahan termudah 2. Menolak dua pecahan wajar yang mempunyai penyebut 10 dengan pengangka berlainan kepada bentuk pecahan termudah
Murid akan menggunakan kemahiran menambah dan menolak pecahan semasa bermain.
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan mengedarkan satu permainan Pecahan Dadu kepada setiap kumpulan.
Penutup
Refleksi
Guru memberikan satu set soalan yang mengandungi soalan-soalan pecahan untuk operasi penambahan
dan penolakan.