Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran Tarikh Hari Kelas Masa Tajuk Kemahiran : : : : : : : Matematik 21 Oktober 2011 Jumaat

4 Nafiri A 9.00 hingga 9.30 pagi Pecahan Membezakan nilai pecahan Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat : a. Melipat kertas dan mewarna bahagian pecahan wajar. b. Membanding dan membeza nilai dua pecahan wajar yang mempunyai penyebut yang sama. c. Melibatkan diri secara aktif dan bekerjasama dengan rakan-rakan sewaktu melaksanakan aktiviti kumpulan. Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari pecahan wajar dan dapat menyatakan pengangka dan penyebut. KBKK membuat rumusan Nilai murni : Menghormati guru, bertanggungjawab, tekun, yakin, : Menjana idea, pengetahuan, kefahaman, membezakan dan

Hasil Pembelajaran :

bersemangat, kerjasama dan patuh.

BBM radio Kaedah Strategi Pendekatan

: Kek, kad pecahan, warna krayon,kertas warna A4, lirik lagu,

: Menyanyi, teka-teki, kerja kumpulan : Berpusatkan guru, pelajar, dan bahan : Konstruktivisme

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Masa

Isi kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/ ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi (5 minit)

Permulaan

Guru bertanya khabar murid-murid Guru memulakan pengajaran

Murid-murid membaca doa. dengan Murid-murid memberi respons teka-teki yang dikemukakan oleh guru

Strategi: Berpusatkan pelajar. Kaedah:

memberi satu teka teki kepada muridmurid TEKA-TEKI Saya ada pelbagai bentuk.

Setiap wakil kumpulan tampil Teka-teki ke hadapan BBM: Wakil kumpulan memotong kek mengikut bahagian yang Kek diarah oleh guru Nilai:

Bulat,segiempat tepat, segitiga. Rasa saya sangat manis. Saya digunakan untuk perayaan. Siapa saya?

Guru mengeluarkan 4 biji kek dari kotak. Guru memanggil wakil setiap kumpulan tampil ke hadapan Setiap wakil kumpulan diminta memotong kek tersebut kepada 2 dan seterunya 4 bahagian. Guru bersoal-jawab dengan murid-murid Guru mengaitkan aktiviti yang dilakukan oleh keempat-empat murid tadi dengan topik yang akan diajar.

Murid menjawab soalan yang Menghormati guru. dikemukakan berdasarkan oleh bahagian guru kek Pelajar gambaran tentang topik mendapat awal yang KBKK:

yang telah dipotong tadi.

akan diajar

Langkah 1 (10 minit)

Menulis pecahan wajar

Guru

menunjukkan kad

pecahan pecahan

dan Murid-murid yang sepenuh mendengar

memberi Strategi: tumpuan dengan dan teliti Berpusatkan guru dan pelajar.

menampal

mengandungi tiga bahagian berlorek.. Kemudian guru menampalkan kad pecahan

terhadap penerangan guru.

yang menunjukkan satu bahagian berwarna Murid-murid daripada tiga bahagian. Guru bertanyakan kepada murid-murid setiap soalan

menjawab yang guru

Kaedah: Penerangan, menjana idea, Konstruktivisme Aktiviti inkuiri dalam kumpulan

dikemukakan

oleh

berapa bahagian yang berwarna itu Satu lagi kad pecahan yang berlorek dengan dua bahagian ditampal pada papan putih. Guru bersoal jawab dengan murid-murid dengan bertanyakan yang mana satu

berdasarkan kad pecahan yang guru. telah ditampal oleh

Murid dipilih secara rawak BBM: oleh guru untuk menjawab Kad pecahan, Kertas pecahan mana yang lebih berwarna A4, warna besar di antara kedua-dua pembaris, kertas pecahan tadi. Murid krayon melipat kertas Nilai: Bekerjasama, Penglibatan aktif

pecahan yang lebih besar nilainya. Guru mengedarkan 1 keping

berwarna A4 kepada setiap murid Guru mengarahkan murid-murid melipat kertas tersebut: Kumpulan 1 dan 2 (lipat 4 bahagian) Kumpulan 3 dan 4 (lipat 8 bahagian)

berwarna A4 mengikut nilai pecahan yang diberikan oleh guru. Kemudian murid-murid

menggaris garisan mengikut Meghargai masa lipatan tadi.

Seterusnya mewarnakan

murid-murid bahagian

diminta nilai

Murid-murid bahagian

mewarna KBKK: mengikut nilai Murid-murid dapat

mengikut

pecahan berbeza setiap kumpulan Setiap kumpulan diminta menyebut

pecahan yang diberi oleh guru. Murid-murid dan menyebut

melipat dan wewarna bahagian pecahan. Membanding membezakan pecahan dan nilai nilai

pecahan masing-masing dengan kuat Guru meminta membanding

pecahan masing-masing dengan kuat Murid murid membanding dan membezakan nilai

membezakan antara kedua-dua pecahan tadi.

pecahan yang mana lebih besar nilainya.

Langkah 2 (10 minit)

Membanding dan membezakan nilai pecahan

Kemudian guru memberi setiap kumpulan dengan BBM (pecahan) Guru dalam meminta murid-murid berbincang nilai

Pelajar memberi tumpuan Strategi: dan memahami penerangan oleh guru. Memahami membina dan cuba Kaedah: Berpusatkan guru dan pelajar.

kumpulan

membanding

pecahan wajar dengan penyebut yang

kefahaman

sama berdasarkan BBM yang melibatkan penyebut 3, 5, 7, 8 dan 9 Guru meminta murid-murid merekod hasil dapatan perbincangan tadi Setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan Guru membuat kesimpulan tentang

sendiri.

Penerangan

secara dan

Pelajar diberi peluang untuk kelas mengemukakan soalan. konstruktivisme. BBM : Pecahan ,

Kad

tugasan (merekod) Nilai : Bersemangat penglibatan aktif. KBKK : Berfikir membentuk kefahaman dan dan

membanding pecahan dengan penyebut yang sama

Penutup (5 minit )

Rumusan

Kognitif : Guru merumuskan hasil

1.

Murid-murid

berbincang Strategi: Berpusatkan guru dan pelajar. Kaedah: diberikan Penyoalan berkaitan dan

pembelajaran dengan guru mengenai apa yang diperolehi pada sesi

bersama-sama murid-murid. Sosial :

pengajaran dan pembelajaran

- Guru mengucapkan tahniah kepada murid- pada hari ini. murid yang berjaya mencapai objektif yang 2. diingini dan berharap agar Murid-murid kerja

murid-murid lembaran

membuat latihan yang diberikan.

dengan isi pelajaran sebagai kerja rumah. rumusan Nilai: Bekerjasama dan

bertanggungjawab. KBKK: Dapat rumusan. membuat
