Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Perdagangan

Tarikh / Hari

03 Januari 2012 (Selasa)

Kelas

Tingkatan 4 Illinois

Tahap Pelajar

Sederhana

Bilangan Pelajar

31 orang

Masa

10:00 pagi 10:40 pagi (40 minit)

Tajuk

Bab 3 Perniagaan Dalam Negeri


3.6 Kaedah Jualan

Hasil Pembelajaran

Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:


1. Menyenaraikan

kaedah-kaedah

jualan

dan

memahami maksudnya. (Aras 1)


2. Menilai kelebihan dan kekurangan setiap kaedah
jualan. (Aras 2)
3. Mengira amaun faedah yang perlu dibayar untuk
jualan sewa beli. (Aras 2)
4. Memilih kaedah jualan yang sesuai untuk sesuatu
produk. (Aras 2)

ABM

Microsoft Power Point, Video, Microsoft Excel, laman


web, buku rujukan, nota tambahan, kertas mahjong,
koswer, kertas A3, marker pen , pen berwarna, kertas
A4 berwarna, bahan maujud (majalah, tag roti, kad
touch n go)

Nilai murni

Patuh pada arahan guru, menghormati guru,


bekerjasama, berani, yakin, rasional, tabah, tekun,
berusaha, dan rajin.

KBKK

Mengumpul, menganalisis, menjana dan menghujah


idea, membuat gambaran, berdikari, berfikir secara
kreatif dan kritis dan merumus idea.

Strategi

Teori konstruktivisme dan teori behaviorisme

Pendekatan

Pembelajaran berpusatkan guru dan berpusatkan pelajar,


pembelajaran masteri dan pembelajaran kooperatif.

Kaedah

Pembelajaran perbincangan, pemerhatian, penerangan,


penyelesaian masalah, pembentangan, kuiz, pemberian
ganjaran dan membuat kesimpulan.

Teknik

Perbincangan, lakaran peta minda, suai padan,


pembentangan dan soal jawab.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah
/Masa
Set
Induksi

Isi Kandungan

Permulaan

Aktiviti Guru

Guru memberikan ucapan salam

Aktiviti Pelajar

Pelajar menjawab salam.

kepada pelajar dan bertanya khabar.

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
Pendekatan:
Pembelajaran berpusatkan

(5 minit)

guru, berpusatkan pelajar


Guru menulis hari dan tarikh di

Pelajar memberitahu bilangan

dan pembelajaran

papan putih dan mengambil

kehadiran.

kooperatif.

bilangan kehadiran.
Kaedah:
Guru meminta pelajar

Pelajar mengeluarkan buku teks

mengeluarkan buku teks.

masing-masing.

Pemerhatian, soal jawab


ABM:

Guru meminta pelajar membentuk

Pelajar bergerak memasuki

Slide power point dan

lima kumpulan berdasarkan nama

kumpulan masing-masing.

tayangan video.

yang disebutkan.
Guru menunjukkan gambar di slide Pelajar memberi tumpuan.
powerpoint dan menayangkan
video.

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/

Guru bertanya kepada pelajar

Pelajar menyatakan pendapat

ABM/Nilai/KBKK
Nilai:

apakah gambar yang dipaparkan di

tentang soalan berdasarkan

Tekun, tabah, menghormati

slide dan tayangan video. Guru

pengetahuan.

guru, penumpuan, berani,

minta seorang pelajar memberikan

yakin, rasional dan patuh

pendapat berkaitan soalan tersebut.

arahan.

Guru memberikan jawapan kepada


persoalan dan menulis topik kaedah

Pelajar bersedia untuk belajar.

KBKK:
Menjana idea.

jualan di papan putih.

Langkah

Isi Kandungan

/Masa
Langkah

Penerangan

1
(10 minit) 3.6) Kaedah Jualan
i.

jualan tunai

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK

Dengan menggunakan slide

Pelajar memberikan pendapat

Pendekatan:

powerpoint. Guru bertanya

tentang gambar yang

Pembelajaran berpusatkan

pendapat seorang pelajar tentang

dipaparkan.

guru dan pelajar,

kaedah jualan yang akan

pembelajaran koperatif,

ii. jualan kredit

diterangkan berdasarkan gambar

pembelajaran masteri

iii. jualan prabayar

yang dipaparkan.

iv. jualan konsainan

Kaedah:
Dengan menunjukkan bahan

Pelajar memberikan pendapat

Perbincangan, pemerhatian,

maujud (majalah, tag roti, kad

tentang bahan maujud yang

soal jawab, penyelesaian

touch n go). Guru bertanya

ditunjukkan.

masalah dan penerangan

pendapat seorang pelajar tentang


kaedah jualan yang akan

ABM:

diterangkan.

Buku rujukan, majalah, tag


roti, kad touch n go, nota

Dengan menggunakan microsoft

Pelajar memberi perhatian dan

tambahan, microsoft

excel. Guru menunjukkan cara

kerjasama ketika guru

powerpoint, koswer dan

pengiraan faedah dalam sewa beli.

menunjukkan pengiraan.

laman web.

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/

Guru menjelaskan dan

ABM/Nilai/KBKK
Pelajar memberi perhatian ketika Nilai:

menerangkan kepada pelajar secara

guru memberi penerangan dan

Bekerjasama, menghormati

ringkas tentang kaedah-kaedah

bersoal jawab dengan guru.

guru, tekun, tabah dan patuh

jualan beserta contoh-contoh.


Guru mengedarkan nota tambahan

pada arahan.
Pelajar memberikan kerjasama.

kepada pelajar.

KBKK:
Menjana idea, mengumpul
idea, menganalisa idea,

Guru menerangkan kelebihan dan

Pelajar memberikan tumpuan.

membuat gambaran.

kekurangan jualan tunai kepada


pelajar.

Langkah
/Masa
Langkah
2

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Aktiviti:
Suai padan kelebihan

(10 minit) dan kekurangan

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
Pendekatan:

Guru mengedarkan kertas jawapan

Pelajar memberikan tumpuan

Pembelajaran berpusatkan

suai padan kepada setiap kumpulan. kepada kertas jawapan.

guru dan berpusatkan pelajar

Guru menampalkan kertas mahjong

Pelajar berbincang tentang

Kaedah:

yang mengandungi rajah untuk suai

jawapan yang sesuai dipadankan

Suai padan, perbincangan

padan di papan putih.

di rajah.

dalam kumpulan, soal jawab

kaedah jualan

dan pemberian ganjaran.


Guru meminta seorang wakil dari

Pelajar menghantar seorang

setiap kumpulan melekatkan kertas

wakil bagi setiap kumpulan dan

ABM:

jawapan di ruangan yang

mengikut arahan seperti yang

Buku rujukan, nota

disediakan dengan betul.

diberikan.

tambahan, kertas A3, kertas


mahjong, pen berwarna,

Guru menyemak jawapan suai

Pelajar sama-sama menyemak

koswer, microsoft

padan berpandukan jawapan di

jawapan.

powerpoint dan marker pen.

slide power point.

Nilai:

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/

Guru memberikan tepukan dan

Pelajar sama-sama bertepuk

ABM/Nilai/KBKK
Bekerjasama, menghormati

ucapan tahniah kepada pelajar

tangan.

guru, berani, yakin, tekun,

terlibat.

berusaha, tabah dan patuh


pada arahan.

Perbincangan

Guru meminta wakil kumpulan

Pelajar memberikan kerjasama.

KBKK:

kumpulan

datang kehadapan membuat

Menjana idea, mengumpul

cabutan untuk tajuk perbincangan.

idea, menganalisa idea,

Guru memberikan kertas A3

membuat gambaran dan

kepada setiap wakil kumpulan.

berfikir secara kreatif dan


kritis.

Guru memaparkan panduan aktiviti

Pelajar memberikan perhatian.

kumpulan di slide power point dan


menerangkan aktiviti yang perlu
pelajar lakukan.

Guru memainkan muzik sebagai

Pelajar terhibur dengan muzik

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru
latar semasa pelajar melakukan

Aktiviti Pelajar

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK

yang dimainkan.

aktiviti kumpulan bagi


mewujudkan suasana yang menarik
Guru memantau perbincangan:

Pelajar berbincang dalam

Kumpulan Pembentangan 1

kumpulan secara aktif.

- Keperluan aliran tunai


Kumpulan Pembentangan 2
- Kemampuan pembeli

Hasil perbincangan dilakarkan


dalam bentuk peta minda di atas
kertas A3 yang disediakan.

Kumpulan Pembentangan 3
- Kemudahan pembayaran
Kumpulan Pembentangan 4
- Saiz pasaran
Kumpulan Pembentangan 5
- Persaingan

Langkah
/Masa
Langkah
3
(10 minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti:
Pembentangan

Strategi/Kaedah/

Aktiviti Pelajar

ABM/Nilai/KBKK
Pendekatan :

Guru melakarkan peta minta faktor- Pelajar memberikan perhatian.

Pembelajaran berpusatkan

faktor pemilihan kaedah jualan di

guru dan berpusatkan

papan putih.

pelajar.

Guru menggunakan slide power

Pelajar membentangkan hasil

Kaedah:

point untuk meminta wakil

perbincangan di hadapan kelas

Pembentangan dan kuiz.

kumpulan pembentangan 1 hingga

dengan menggunakan peta

5 keluar kehadapan kelas seorang

minda yang dihasilkan.

ABM:

demi seorang untuk

Peta minda, microsoft power

membentangkan faktor-faktor yang

point, kertas A3, dan marker

diperolehi.

pen.

Guru akan menilai pembentangan

Pelajar memberi fokus semasa

Nilai:

oleh wakil setiap kumpulan

sesi pembentangan.

Yakin, berdikari, berani,

berdasarkan peta minda yang telah

rasional, menghormati guru

disediakan oleh pelajar.

dan patuh pada arahan.

10

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru
Guru meminta pelajar tampalkan

Aktiviti Pelajar
Pelajar mengikut arahan.

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
KBKK:

kertas pembentangan pada cabang

Menghujah idea dan

peta minda di papan putih.

menjana idea.

Penilaian

Guru memaparkan slide kuiz dan

Pelajar bersedia dengan pen dan

(Kuiz)

meminta pelajar bersedia dengan

kertas.

pen dan kertas untuk menulis


jawapan aneka pilihan (A, B, C
atau D).
Guru memaparkan soalan 1 hingga

Pelajar menjawab soalan kuiz.

5 mengikut tempoh masa yang


ditetapkan.
Guru meminta pelajar menukar

Pelajar mengikut arahan.

kertas jawapan dengan rakan


sebelah.
Guru memaparkan slide jawapan

Pelajar menyemak jawapan

11

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

kuiz mengikut urutan soalan.

rakan.

Guru bertanya siapa yang

Pelajar mengangkat tangan dan

memperoleh jawapan semua betul

gembira dengan ganjaran yang

dan memberikan ganjaran kepada

diperolehi.

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK

pelajar berkenaan.

Penutup
(5 minit)

Membuat rumusan

Guru membuat rumusan tentang

Pelajar cuba memberi respon

Pendekatan:

topik yang telah dibincangkan

tentang rumusan yang diberikan

Berpusatkan guru dan

12

Langkah
/Masa

Isi Kandungan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

dengan menyoal pelajar berkaitan

oleh guru dan mengukuhkan

dengan tajuk yang telah dipelajari.

kefahaman.

Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
pelajar.
Kaedah:
Membuat kesimpulan
ABM:
Slide powerpoint
Nilai:
Kerajinan, menghormati
guru dan patuh akan arahan
guru.
KBKK:
Merumus idea.

13

Ulasan Pensyarah /Guru Pembimbing


...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........

Refleksi Guru
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
..........

14
