Anda di halaman 1dari 4

KAEDAH MENGAJAR

KPD 4046

47


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : ARAS RENDAH

Mata Pelajaran Perdagangan
Tingkatan 5 Perdagangan 2
Tempat Bilik Darjah 5 Perdagangan 2
Tarikh / Masa 28 November 2012 / 12.00 - 12.40 tengah hari
Bilangan Pelajar 30 orang
Tema / Tajuk Bab 2 : Insurans
Sub-tajuk 2.5 : Belian Polisi dan Tuntutan Ganti Rugi
Kandungan
1. Prosedur Membeli Polisi
2. Prosedur Membuat Tuntutan Ganti Rugi
Teknik Model Assure
Objektif Pembelajaran
Di akhir pengajaran pelajar dapat :
1. Menyenaraikan cara membeli polisi dan membuat tuntutan ganti rugi (Aras Pengetahuan)
2. Menjelaskan cara membeli polisi dan membuat tuntutan ganti rugi (Aras Kefahaman)
Pengetahuan Lalu Pelajar telah mempelajari dan memahami istilah-istilah penting dalam insurans,
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, Hormat-menghormati, Bekerjasama, Keyakinan, Bersemangat, Patuh.
Bahan Bantu Mengajar Modul Pembelajaran, Roda Impian, Carta Aliran, Borang Cadangan dan Borang Tuntutan
KBKK Menjana idea, pengetahuan, kefahaman, membezakan dan membuat rumusan


KAEDAH MENGAJAR
KPD 4046

48


FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

SET INDUKSI
(5 MINIT)

Persediaan

Analisis Pelajar

Orientasi idea berasaskan
pengetahuan sedia ada

Menyatakan Hasil
Pembelajaran

1. Guru meminta pelajar untuk menyebutkan maksud istilah
dalam insurans yang mereka pelajari dalam pelajaran lepas.
Insured
Insurer
Premium
Pampasan atau ganti rugi
Polisi
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan hasil pelajaran baru
yang akan dipelajari.
3. Guru mengemukakan hasil pembelajaran yang perlu dicapai
oleh pelajar.
Strategi :
Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.
Kaedah :
Penerangan.
ABM :
Nilai :
Menghormati guru, berani, yakin.
KBKK :
Pengetahuan, kefahaman, menjana
idea, membanding beza.


LANGKAH 1
(10 minit)

Imaginasi

Kaedah Pengajaran dan
Media Bahan Bantu

1. Guru menerangkan apa yang dimaksudkan dengan prosedur
belian polisi dan prosedur tuntutan ganti rugi.
2. Guru menunjukkan carta aliran prosedur belian polisi dan
prosedur tuntutan ganti rugi. (Lampiran 1)
3. Guru menerangkan setiap langkah dalam aliran prosedur
dengan teliti agar mudah difahami (Rujuk Modul
Pembelajaran, Muka surat 13-14)
4. Guru bertanya sama ada pelajar faham atau tidak sebelum
beralih ke aktiviti seterusnya.
Strategi :
Berpusatkan guru , pelajar dan bahan.
Kaedah :
Penerangan dan soal jawab
ABM :
Carta Aliran, Borang Cadangan,
Borang Tuntutan, dan Modul
Pembelajaran
Nilai :
Konsentrasi dan perhatian
KBKK :
Memahami
KAEDAH MENGAJAR
KPD 4046

49


FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

LANGKAH 2
(15 minit)

Perkembangan

Menggunakan media dan
bahan bantu

Memerlukan penglibatan
pelajar

1. Guru membahagikan pelajar kepada 8 kumpulan yang terdiri
daripada 5 orang.

2. Setiap kumpulan dinamakan dengan nama syarikat insurans
yang telah dipelajari.

3. Guru mengadakan permainan Roda Impian.

4. Seterusnya guru akan menerangkan teknik permainan
tersebut. (Lampiran 2)

5. Permainan dijalankan.

6. Kumpulan yang menang akan diberi hadiah.

Strategi :
Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.
Kaedah :
Penerangan dan perbincangan.
ABM :
Roda Impian (Permainan)
Nilai :
Hormat menghormati, yakin dan
berani.
KBKK :
Memahami dan menerima arahan

LANGKAH 3
(5 minit)

Latihan Pengukuhan
(Menilai dan Mengulangkaji)


1. Guru memberi arahan kepada pelajar untuk membuat latihan
soalan objektif di dalam Modul Pembelajaran berkaitan topik.
(Rujuk Lampiran : Soalan 35 40, Muka surat : 34-35)
2. Setiap pelajar menyiapkan latihan secara individu.
3. Perbincangan jawapan bersama pelajar. (Lampiran 3)
Strategi :
Berpusatkan pelajar dan bahan.
Kaedah :
Ujian.
ABM :
Set soalan objektif.
Nilai :
Usaha, Menepati masa
KBKK :
Menjana idea.
KAEDAH MENGAJAR
KPD 4046

50


FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

PENUTUP
(5 minit)

Membuat refleksi
(Rumusan)






1. Guru bertanya pelajar apa yang dipelajari oleh pelajar hari ini.
2. Guru merumuskan topik pengajaran pada hari ini.
3. Guru memberi latihan kepada pelajar dan dihantar pada kelas
akan datang. (Rujuk Modul Pembelajaran Praktis Esei :
Bahagian A)
4. Guru mengucapkan terima kasih dan mendorong pelajar agar
terus berdaya maju.

Strategi :
Pemusatan guru dan pelajar
Kaedah :
Soal jawab , Penerangan
BBM :
Modul Pembelajaran
Nilai murni :
Bekerjasama, berani dan yakin
KBKK :
Menjawab soalan diberikan dan dapat
membuat rumusan
Nilai dan Sikap
Penerapan sikap bekerjasama dalam diri pelajar dan
menanamkan kepentingan insurans dalam diri pelajar kerana
terdedah dengan pelbagai risiko.
