Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS BIMBINGAN

Tarikh 24 Februari 2016

Masa 08.15 09.15 pagi / 11.15 12.35

Masa pelajaran 1 jam

Bidang Kerjaya

Tajuk Cita-cita Saya

Tahun 3 Arif / 3 Bestari

Bilangan murid 30 orang

Pengetahuan sedia ada I. Murid murid mempunyai pengetahuan tentang pekerjaan di


sekeliling mereka.

Penyerapan nilai Bertanggungjawab, Kerajinan, Kerjasama,

Kemahiran berfikir Kreatif dan Inovatif

Objektif Pada akhir Pengajaran dan Pembelajaran,

I. Murid dapat menyatakan pekerjaan yang mereka minat


II. Murid dapat mengenali tentang pelbagai pekerjaan selain
daripada pekerjaan di sekeliling mereka.

2
Langkah / Isi Pelajaran Aktivitt` Catatan
Masa
Bahan Bantu
Set Induksi Menunjukkan video 1. Murid diminta memberi pemerhatian
Mengajar :
Upin Ipin terhadap video yang hendak
(5 minit) LCD
ditayangkan.
EMK :
2. Murid ditayangkan dengan sebuah video
Kemahiran
yang berkaitan dengan cita-cita.
Berfikir
3. Murid diminta melihat video tersebut.
Teknik :
4. Murid disoal jawab tentang video yang
Soal jawab
ditunjukkan oleh guru Bimbingan dan
Kaunseling.
Contoh soalan yang ditanyakan.
Apakah yang anda faham tentang
video tersebut?
Apakah yang dipentingkan dalam
video ini?
Contoh jawapan
Upin, Ipin serta kawan-kawan
mereka diminta mencari cita-cita
mereka dan melukis apa yang
mereka hendak jadi pada masa
hadapan.
Cita-cita seseorang.

Langkah 1 Aktivit kumpulan


1. Setiap murid diberi dengan beberapa Bahan
Mencantumkan
(10 minit) kertas warna yang kecil. Bantu
keratan gambar
2. Murid diminta mencari ahli kumpulan Mengajar :
(puzzle)
dengan mencari murid yang mendapat puzzle
cebisan kertas warna yang sama. Teknik :
3. Murid dibahagikan kepada enam Soal Jawab
kumpulan. EMK :
4. Murid diminta duduk dalam kumpulan Kemahiran
masing-masing. Berfikir ,
5. Murid diberi arahan aktiviti dengan jelas.

3
Setiap kumpulan akan mendapat Kreavitivi
sepucuk sampul surat. dan Inovatif
Setiap sampul surat tersebut Nilai :
mengandungi keratan gambar sejenis Kerjasama
pekerjaan.
o Doktor
o Polis
o Askar
o Juru rawat
o Guru
o Juru terbang
Murid diminta mencantumkan
keratan gambar tersebut supaya
mendapat satu jenis pekerjaan.
6. Murid diberitahu supaya boleh
berbincang dalam kumpulan untuk
mendapatkan satu gambar yang
lengkap.
7. Murid diberi masa tiga minit untuk
menyelesaikan puzzle tersebut.
8. Murid disoal jawab dengan guru.
Contoh soalan
Apakah yang anda dapat lihat
daripada pencantuman tersebut?
Contoh jawapan
Doktor, Askar, Jururawat, Guru,
Juru terbang, Polis

Langkah 2 Tayangan Slaid 1. Murid ditunjukkan dengan slaid yang


Bahan Bantu
Cita-cita Saya berkaitan dengan Cita-cita Saya.
(10 minit) Mengajar : LCD,
2. Murid diberi arahan untuk memberi
Komputer Riba.
pemerhatian terhadap slaid tersebut.
EMK : Kemahiran
3. Murid dipilih secara rawak untuk
Berfikir secara
membaca slaid yang ditunjukkan.
kreatif

4
4. Murid diterangkan dengan pekerjaan
dan tugasan seorang yang membuat
pekerjaan tersebut dalam slaid.

Doktor Merawat pesakit


Polis Menjaga ketenteraman
masyarakat
Askar Melaksanakan kegiatan
Pengkhianatan / anti-
Penjajahan
Guru Mengajar murid
Juruterbang Memandu kapal
terbang
Jururawat Menjaga pesakit

Bahan Bantu
Langkah 3 Aktiviti Music Ball 1. Murid diberi arahan dengan jelas.
Mengajar :
2. Murid diminta duduk di tempat masing-
(10 minit) Muzik, bola,
masing.
komputer riba
3. Murid akan diberi sebuah bola.
Kemahiran
4. Muzik akan dimainkan oleh guru
kepelbagaian :
Bimbingan dan Kaunseling.
Verbal Linguistik
5. Murid dikehendaki hantar bola tersebut
Teknik : Soal
kepada murid sebelah mereka.
Jawab
6. Murid diminta berhenti hantar bola
Nilai : Kerajinan
apabila muzik dihentikan.
7. Murid yang memegang bola perlu berdiri
dan menjawab soalan yang ditanya oleh
guru Bimbingan dan Kaunseling.
Contoh soalan.
Apakah cita cita anda?
Kenapa kamu memilih cita cita
tersebut?

5
Contoh jawapan
Guru, Tukang masak, Doktor
Minat, Pekerjaan ibubapa

8. Aktivit 3 hingga 7 akan diulangi


sebanyak tiga kali.

Langkah 4 Membuat lembaran 1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.


Bahan Bantu
kerja Cita cita 2. Murid diminta melukis cita cita mereka
(20 minit) Mengajar :
Saya dalam ruang yang disediakan dalam
Lembaran Kerja
lembaran kerja tersebut.
EMK : Berfikir
CITA-CITA SAYA 3. Murid juga diminta menulis ciri-ciri
secara kreatif
seorang untuk mencapai cita-cita
dan inovatif
mereka.
Nilai :
Contoh jawapan
Keberanian,
Ahli muzik pandai menggunakan
Kerajinan
Ciri-ciri Personaliti Cita- alat muzik, pandai
cita saya: Teknik : Soal
menyanyi
Jawab
Pramugari tinggi, berat badan
ideal, pandai
berkomunikasi
Chef pandai masak, mengenali
banyak menu makan
4. Murid dibimbing oleh guru Bimbingan
dan Kaunseling.
5. Murid dipilih secara rawak.
6. Murid diminta membentang hasil
mereka di depan kelas.
7. Murid disoal jawab mengenai cita cita
mereka oleh guru.
Contoh soalan
Apakah yang anda buat untuk
mencapai cita-cita anda?
Contoh jawapan
Belajar bersungguh - sungguh
8. Murid dipuji atas hasil karya mereka.

6
Penutup Penutupan sosial 1. Murid diminta menyanyi lagu Kalau
Bahan Bantu
Rasa Gembira dengan membuat aksi.
(5 minit) (Nyanyian Lagu) Mengajar : LCD
2. Murid menyanyi lagu tersebut bersama
Kemahiran
dengan guru Bimbingan dan
Kepelbagaian :
Kaunseling.
Interpersonal
Nilai : Kerjasama
3. Murid dipilih secara rawak.
Penutupan kognitif
4. Murid yang dipilih diminta membuat

(Rumusan Fakta) rumusan kecil mengenai keseluruhan


proses kelas bimbingan.
5. Murid tersebut dipuji oleh guru.
