Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Kelas : 4 Jauhari Bilangan murid : 28 orang

Tajuk : Komponen Kecergasan

Tarikh: 19.08.2016 Masa : 8.40 pagi – 9.10 pagi

Standard kandungan : 3.1 Berkebolehan melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep kecergasan.

Standard pembelajaran : 3.1.1 Melakukan aktiviti yang meningkatkan suhu badan, kadar pernafasan, kadar nadi dan keanjalan

otot.

: 4.1.2 Menerangkan kepentingan memanaskan dan menyejukan badan.

: 5.1.1 Menyenaraikan persediaan diri dan pakaian mengikut aktiviti yang dijalankan.

Objektif pembelajaran : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Psikomotor - Murid dapat melakukan aktiviti pemanasan badan dengan teknik dan lakuan yang betul

2. Kognitif - Murid dapat menyetakan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kepentingan aktiviti pemanasan badan

3. Afektif - Murid mematuhi etika pemakaian dalam Pendidikan Jasmani

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan: Peka Terhadap Peluang

Bahan Bantu Belajar : kon,bola baling, dan tali

Bahagian/ Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolaan/ Strategi PdP Alatan/ Catatan
1.Permulaan 1.Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan TGFU :
( 5 minit ) 1.Pelajar berada kecil. ( 2 kumpulan besar ) Katogeri serangan
dalam keadaan ladam 2.Guru menerangkan konsep permainan”
kuda. mini bola baling” dengan konsep dan BBM : Bola Baling,
peraturan yang sama kecuali saiz dan kon dan wisel
Aktiviti Guru : bilangan murid yang berbeza. Strategi
1.Guru bertanyakan 3.Murid akan memulakan permainan : Berpusatkan
tentang kehadiran setelah wisel dibunyikan. murid
dan kesihatan murid. 4.Permainan diubah mengikut kesesuain
2.Guru menunjukkan yang diperlukan. EMK
papan objektif yang : Peka terhadap
ingin dicapai. peluang
3.Guru menunjukkan
bahan rangsangan Nilai Murni :
Bekerjasama dan
mendengar arahan
Pemanasan Badan:
“ Mini Bola Baling”

2.Perkembanga 1.Murid dikehendaki untuk berbaris di


n “Latihan Jeda “ garisan yang disediakan.
( 15 minit ) 2.Guru memberi penerangan berkaitan
dengan latihan jeda.
3.Murid dikehendaki untuk berlari 20
meter secara ulang alik selama 3 minit
dan masa rehat 1 minit.
Masa Larian = 3 minit Mula
Masa Rehat = 1 minit BBM : Tali, wisel
Kekerapan = 2
Strategi
: Berpusatkan
murid

20 meter EMK
: Peka terhadap
peluang

Nilai Murni :
Bekerjasama dan
mendengar arahan
3.Kemuncak “ Siapa cepat, dia 1.Murid dibahagiakan kepada kumpulan.
( 5 minit ) dapat “ 2.Guru memberikan penerangan kepada
murid-murid. EMK
3.Murid perlu berlari ulang alik dengan : Peka terhadap
jarak 20 meter. peluang
4. Murid perlu melepas garisan dan ahli
kumpulan yang kedua perlu melakukan Nilai Murni :
larian ulang alik dan pertukaran ahli Bekerjasama dan
kumpulan seterusnya. mendengar arahan
5.Kumpulan yang Berjaya menghabiskan
larian dahulu dikira pemenang.

4.Penutup Aktiviti Gerak Kendur:


( 5 minit ) 1.Murid berada dalam posisi ladam kuda.
 Kepala 2.Guru memilih seorang daripada murid
 Pinggang
untuk melakukan aktiviti menyejukkan
 Kaki
badan.
3.Guru membuat refleksi bersama murid.
4.Guru menanyakan soalan :
“Apakah kepentingan aktiviti pemanasan
badan?
