Anda di halaman 1dari 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS 5 Cemerlang


TARIKH/ HARI 9 Oktober 2017 Isnin MASA 8.55 - 9.55
TEKNOLOGI DAN KEHIDUPAN
TEMA TAJUK 12. TEKNOLOGI
LESTARI

STANDARD KANDUNGAN 12.1

STANDARD 12.1.1 - 12.1.2


PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1. Memberi contoh suatu struktur yang kuat dan stabil melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
PEMBELAJARAN 2. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi kestabilan objek iaitu luas tapak dan
ketinggian.
Murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyatakan contoh struktur binaan yang stabil.
2. Menentukan faktor yang mempengaruhi kestabilan binaan.
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan 2 mineral yang salah satunya ke atas dan satu lagi di bawah
2. Murid meneka kedudukan mana lebih stabil
AKTIVITI UTAMA
AKTIVITI PENGAJARAN
1. Murid menjalankan eksperimen kestabilan
& PEMBELAJARAN
2. Murid mengenalpasti pembolehubah
(PdP) AKTIVITI PENUTUP
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru.
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang aktiviti
3. Murid dibimbing oleh guru untuk membuat rumusan aktiviti.
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________
 Mengukur  Menggunakan
 Memerhati  Meramal
menggunakan perhubungan
KEMAHIRAN PROSES  Mengelas  Berkomunikasi
nombor ruang dan masa
SAINS  Mendefinisi secara operasi  Mengawal
 Membuat inferens  Mentafsir
 Membuat hipotesis pembolehubah
 Mengeksperimen
KEM MANIPULATIF SAINS 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3
SIKAP SAINTIFIK DAN
Menyedari bahawa sains merupakan salah satu cara untuk memahami alam.
NILAI MURNI

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Keusahawanan


 Bahasa  Sains & Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekitar  Nilai Murni/Moral
 Patriotisme  TMK
 P. Seni Visual

 Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Buih Beganda  Peta Pokok


KBAT/I-THINK  Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Dakap
PENILAIAN PENGAJARAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
& PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Cuti Rehat / Cuti Sakit


REFLEKSI  Mesyuarat / Kursus
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Cuti Bencana / Cuti Khas
 Program Sekolah
ditangguhkan kerana ….  Cuti Peristiwa / Cuti
 Mengiringi Murid Keluar
Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
