Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)

NAMA GURU NORAISHAH BINTI IDRIS PRASEKOLAH DAHLIA, SK TAMAN PERLING 3


PENDEKATAN BERTEMA
MINGGU KE: 32 STRATEGI: TARIKH : 02 SEPTEMBER 2019 HARI : AHAD
(SAYANGI ALAM SEKITAR)
OBJEKTIF KESEPADUAN / IMPAK & CATATAN
MASA/ TUNJANG STANDARD PEMBELAJARAN AKTIVITI
Di akhir pelajaran murid boleh BAHAN Di akhir pelajaran murid dapat
7.30 - 7.50 Murid menghadiri perhimpunan mingguan SEBAB TIDAK HADIR: KEHADIRAN
(20 MIN) Menyanyikan lagu Negaraku, Bangsa Johor dan sekolah Sakit
PERBUALAN AWAL Mendengar ucapan Urusan keluarga ____/ 25 MURID
Tanpa sebab
Lain – lain
7.50 - 8.10 (FK 5.1) Mengaplikasi Menyatakan langkah-langkah  Guru menerangkan cara-cara Menyatakan langkah-langkah
(20 MIN) kemahiran membuat menjaga kebersihan menjaga kebersihan anggot badan, Kad gambar menjaga kebersihan
FIZIKAL DAN keputusan dalam konteks pakaian dan juga peralatan peribadi
ESTETIKA kesihatan diri dan Impak:
reproduktif ____ TM _____ SM _____ BM

(FK 5.1.7) Mempraktikkan


cara menjaga kebersihan:
(i) anggota tubuh
(ii) pakaian
(iii) peralatan peribadi

8.10 – 9.10
(60 MIN) DIAMBIL ALIH OLEH USTAZAH FARHANA BINTI ZAINUDDIN
PENDIDIKAN
ISLAM/MORAL
AKTIVITI (KM 6.3) Menjaga alam Menjaga alam sekitar  Menjalankan aktiviti membersihkan Penyapu Menjaga alam sekitar
PEMBELAJARAN sekitar taman permainan bersama rakan Penyodok
9.10-9.30 dan guru dengan bimbingan Impak:
(20 MIN) (KM 6.3.1) Mewujudkan _____ TM ____ SM _____ BM
KEMANUSIAAN keceriaan dan keindahan
alam dengan bimbingan

REHAT / RECESS TIME


9.30-10.00
(30 MIN)
10.00 – 10.20 (SA 2.4) Membuat inferens Membuat andaian yang mudah  Pemerhatian mengenai perubahan  Bunga ros Membuat andaian yang mudah
(20 MIN) dan munasabah berdasarkan warna pada bunga ros selepas putih dan munasabah berdasarkan
SAINS AWAL (SA 2.4.1) Membuat andaian pemerhatian diletakkan dengan pewarna selama  Pewarna pemerhatian
yang mudah dan munasabah makanan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
berdasarkan pemerhatian seharian Impak:
_____ TM ____ SM _____ BM
10.20 -10.50 (KD 3.2) Menggunakan Mengamalkan etika sosial  Murid menyatakan amalan yang Mengamalkan etika sosial dalam
(30 MIN) kemahiran sosial dalam dalam perhubungan digunakan semasa perhubungan perhubungan
KETRAMPILAN hubungan dengan orang lain bersama rakan-rakan
DIRI Impak:
(KD 3.2.6) Mengamalkan etika _____ TM ____ SM _____ BM
sosial dalam perhubungan

10.50 – 11.20 (BI 4.2.5) Write simple phrases write simple phrases  Teacher give children worksheet Picture chart write simple phrases
(30 MIN) and children write simple phrases Worksheet
ENGLISH correctly. Impak:
 Bugs, bees, fly _____ TM ____ SM _____ BM

11.20 - 11.30
(30 MIN) Refleksi PdP hari ini ,pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang
REFLEKSI

NAMA GURU NORAISHAH BINTI IDRIS PRASEKOLAH DAHLIA, SK TAMAN PERLING 3


PENDEKATAN BERTEMA
MINGGU KE: 32 STRATEGI: TARIKH : 2 SEPTEMBER 2019 HARI : ISNIN
(SAYANGI ALAM SEKITAR)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
IMPAK & CATATAN
STANDARD KANDUNGAN/ OBJEKTIF KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG AKTIVITI Di akhir pelajaran murid
STANDARD PEMBELAJARAN Di akhir pelajaran murid boleh BAHAN
dapat
 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil PENDIDIKAN SIVIK KEHADIRAN
kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa Johor dan Kandungan ____/ 25 MURID
lagu sekolah. Saya, anggota keluarga dan orang lain : SEBAB TIDAK HADIR
 Menyanyi lagu ‘Selamat Pagi’. Sakit
 Bersoaljawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. Tajuk Urusan keluarga
7.30 - 7.50
 Murid menyatakan tentang tanggungjawab mereka pada Menghormati anggota keluarga, rakan, guru dan orang lain Tanpa sebab
(20 MIN)
PERBUALAN AWAL diri sendiri dan ibu bapa. Lain – lain
Nilai Teras Sivik :
Kasih sayang
Hormat-menghormati
Bertanggungjawab
Kegembiraan
AKTIVITI PEMBELAJARAN
(KM 2.1) Mengamalkan Menunjukkan pertuturan dan  Guru menunjukkan video mengenai Video Menunjukkan pertuturan dan
hubungan baik dengan rakan perlakuan yang positif dengan perlakuan positif dan negative yang LCD perlakuan yang positif dengan
KEMANUSIAAN rakan dilakukan kepada orang lain kepada rakan
(KM 1.1.4) Mengamalkan murid
7.50 – 8.10 pagi
pertuturan dan perlakuan Impak:
(20 MIN)  Murid menceritakan tentang
yang positif dengan rakan ____ TM ____ SM _____ BM
pengalaman mereka setelah melihat
video tersebut
(FK 5.3) Menjaga Mengenal pasti situasi yang  Guru menunjukkan carta sitausi Mengenal pasti situasi yang
keselamatan diri dan berbahaya semasa murid berada yang berbahaya semasa murid dia Carta berbahaya semasa murid
mendemonstrasi kemahiran dirumah, sekolah dan taman sekolah, rumah dan taman berada dirumah, sekolah dan
kecekapan psikososial dalam permainan. permainan taman permainan.
FIZIKAL & ESTETIKA kehidupan harian
8.10 – 8.40 pagi Impak:
(30 MIN) (FK 5.3.4) Mengenal pasti ____ TM ____ SM _____ BM
situasi yang berbahaya
semasa di rumah, sekolah ,
taman permainan
(KD 3.2) Menggunakan Menyatakan cara menghormati  Membuat simulasi cara Pensel warna Menyatakan cara
KETRAMPILAN DIRI kemahiran sosial dalam hak milik orang lain semasa di menghormati barang rakan Pensel menghormati hak milik orang
8.40 – 9.10 pagi hubungan dengan orang lain sekolah  Murid bercerita tentang simulasi Pemadam lain di sekolah
(30 MIN) tersebut Buku Impak:
(KD 3.2.1) Menghormati hak ____ TM ____ SM _____ BM
milik orang lain

SAINS DAN (SA 3.3) membuat Mengenal pasti dan menyatakan Guru menunjukkan ikan di dalam balang Ikan Mengenal pasti dan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
penerokaan ke atas haiwan fungsi setiap organ deria dan menerangkan kitaran hidup seekor Akuarium menyatakan fungsi setiap
TEKNOLOGI
(S.A 3.2.3) Mengenal pasti ikan organ deria
9.10 – 9.30 pagi
dan menyatakan fungsi Impak:
(20 MIN)
setiap organ deria ____ TM ____ SM _____ BM
9.30-10.00
(30 min)
R E H A T
(MA 2.4) Memahami siri 10 Membilang nombor 10-10  Murid membilang jumlah 10-10 Lembaran kerja Membilang nombor 10-10
hingga 100 secara menaik dan menurun secara menaik secara menaik dan menurun
9.10 – 9.30 (MA 2.4.1) Membilang  Murid membilang 10-10 secara Impak:
(20 MIN) nombor sepuluh – sepuluh menurun dengan tertib ____ TM ____ SM _____ BM
MATEMATIK secara tertib menaik dan  Murid melengkapkan lembaran
menurun kerja

(BM 2.3) Membina dan Membunyikan suku kata  Guru menulis suku kata tertutup di Lembaran kerja Membunyikan suku kata
10.00 – 10.40 membaca suku kata dan tertutup papan putih tertutup
(40 MIN) perkataan  Murid membaca suku kata tertutup
BAHASA MALAYSIA yang ditulis Contoh dan, untuk, Impak:
(BM 2.3.2) Membunyikan insang ____ TM ____ SM _____ BM
suku kata tertutup  Murid membuat lembaran kerja
AKTIVITI (BM 2.6) memupuk bacaan Berkongsi bahan bacaan
PEMBELAJARAN luas Buku bacaan bersama rakan
 Murid berkongsi bahan bacaan
10.40 – 11.20 (BM 3.2) Menguasai Lembaran kerja
 Berkongsi bahan bacaan bersama rakan
(40 MIN) kemahiran menulis Menyalin perkataan dengan
bersama rakan  Murid menyalin perkataan yang
BAHASA MALAYSIA kemas
 Menyalin perkataan dengan dipilih berdasarkan bahan bacaan
(BM 2.6.4) Berkongsi bahan Impak:
kemas yang dipilih
bacaan _____ TM ____ SM ____ BM
(BM 3.2.3) Menyalin
perkataan
11.20 – 11.30 Refleksi PdP hari ini ,pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang
10 minit
REFLEKSI
NAMA GURU NORAISHAH BINTI IDRIS PRASEKOLAH DAHLIA, SK TAMAN PERLING 3
PENDEKATAN BERTEMA
MINGGU KE: 32 STRATEGI: TARIKH : 03 SEPTEMBER 2019 HARI : SELASA
(SAYANGI ALAM SEKITAR)
OBJEKTIF IMPAK & CATATAN
STANDARD KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG Di akhir pelajaran murid AKTIVITI Di akhir pelajaran murid
PEMBELAJARAN BAHAN
boleh dapat
7.30 – 7.50 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN
(20 MIN) Menyanyi lagu ‘Selamat Pagi’. Bersoaljawab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____/ 25 MURID
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
SEBAB TIDAK HADIR
Sakit
Urusan keluarga
PERBUALAN AWAL Tanpa sebab
Lain – lain

(FK 3.1) Melakukan Menangkap objek yang  Murid membaling bola dan rakan Wisel Menangkap objek yang
pelbagai kemahiran dihantar oleh orang lain menangkap bola Skittle dihantar oleh orang lain
manipulasi  Rakan turt sama menangkap bola kecil Bola
dan bola besar Gelung rotan Pentaksiran:
(FK 3.1.4) Menangkap  Membaling bola dalam bulatan kumpulan
AKTIVITI Rekod Anekdot
PEMBELAJARAN objek yang dihantar oleh Rekod Berterusan
7.50 – 8.10 orang lain Skala kadar
(20 MIN) Senarai semak
OUTDOOR

Impak:
____ TM ____ SM _____ BM

(KE 3.3) Menzahirkan idea Membuat corak dan rekaan  Membuat corak keatas serangga – rama- Lembaran kerja Membuat corak dan rekaan
kreatif dalam penghasilan mengikut kreativiti sendiri rama dengan menggunakan kreativiti Kertas warna mengikut kreativiti sendiri
karya seni Ekspresi Kreatif sendiri Gam
8.10 – 8.40
gunting Impak:
(30 MIN)
(KE 3.3.3) _____ TM ____ SM ____ BM
KEMANUSIAAN
Membuat corak dan
rekaan mengikut kreativiti
sendiri

8.40 – 9.10 (SA 3.3) Membuat  Menamakan bahagian  Murid menamakan bahagian tubuh haiwan Kad Imbas  Menamakan bahagian
(30 MIN) penerokaan ke atas tubuh serangga dia air contohnya ikan dengan Kad perkataan tubuh serangga
SAINS AWAL haiwan  Mengenal pasti tempat menggunakan label yang dibekalkan oleg Gambar  Mengenal pasti tempat
tinggal serangga guru Lembaran kerja tinggal serangga
(SA 3.3.2) Menamakan  Murid mengenalpasti tempat tinggal bagi
bahagian tubuh haiwan serangga seperti rama-rama, pepatung,
semut Impak:
(3.3.5) Mengenal pasti _____ TM ____ SM ____ BM
tempat tinggal haiwan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)

(KD 2.1 ) Membina konsep Menunjukkan sikap positif  Murid melaksanakan simulasi tentang Menunjukkan sikap positi
kendiri dalam diri murid sikap positif semasa berada di dalam dalam diri murid
kelas, di rumah dan komuniti
(KD 2.1.1) menunjukkan
sikap positif iaitu:
9.10 – 9.30 (i) sabar
(20 MIN) (ii) berdikari
KETRAMPILAN DIRI
(iii) berkeyakinan
(iv) tolong-menolong
(v) belas kasihan
vi) kecindan

9.30-10.00
(30 min)
R E H A T
10.00 – 10.50 1. Bahan : Blok Membina sesuatu daripada blok dan bermain secara kerjasama Pentaksiran oleh guru
(50 MIN) 2. LEGO
MAIN BEBAS 3. Puppet

(SA 2.3) Membuat Membanding dan  Murid membandingkan warna dan Membanding dan
pengukuran mengelaskan objek bentuk haiwan di dalam air mengelaskan objek

Pentaksiran:
(SA 2.3.8) Mencipta Menaakul
Membandingkan dan
Menilai Teknik
mengumpulkan objek Penyoalan
10.40-11.20
mengikut ciri yang
(40 MIN) Menganalisis Inkuiri
SAINS AWAL dikenalpasti
Mengaplikasi Kreativiti

Penyelesaian masalah

Impak:
_____ TM ____ SM ____ BM
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
Refleksi PdP hari ini ,pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang
11.20 – 11.30
(10 MIN)
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
NAMA GURU NORAISHAH BINTI IDRIS PRASEKOLAH DAHLIA, SK TAMAN PERLING 3
PENDEKATAN BERTEMA
MINGGU KE: 32 STRATEGI: TARIKH : 04 SEPTEMBER 2019 HARI : RABU
(SAYANGI ALAM SEKITAR)
OBJEKTIF IMPAK & CATATAN
STANDARD KESEPADUAN /
MASA/ TUNJANG Di akhir pelajaran murid AKTIVITI Di akhir pelajaran murid
PEMBELAJARAN BAHAN
boleh dapat
Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN
Menyanyi lagu ‘Selamat Pagi’. Bersoaljawab tentang cuaca dan perasaan pagi ini. ____/ 25 MURID
7.30 - 7.50 PAGI SEBAB TIDAK HADIR
(20 min) Sakit
PERBUALAN AWAL Urusan keluarga
Tanpa sebab
Lain – lain
AKTIVITI PEMBELAJARAN
7.50 – 8.10 PAGI (KM 2.3) Memahami Bercerita tentang  Murid bercerita tentang peranan dan Gambar pasukan Bercerita tentang
(20 MIN) tanggungjawab dan peranan dan sumbangan sumbangan pasukan pemyelamat penyelamat peranan dan sumbangan
KEMANUSIAAN hubungan diri dengan pasukan penyelamat kepada komuniti pasukan penyelamat
komuniti.  Contohnya bomba, polis, askar
KBAT:
(KM 2.3.8) Bercerita
Mencipta Menaakul
tentang peranan dan
sumbangan pasukan Menilai Teknik
penyelamat Penyoalan

Menganali Inkuiri
sis

Mengaplik Kreativiti
asi

Penyelesaian masalah

Impak:
____ TM ____ SM ___ BM

8.10 – 8.40 PAGI (KM 5.3) Memelihara dan Membincangkan cara  Guru menunjukkan video berkaitan Video Membincangkan cara
(30 MIN) memulihara alam sekitar menangani masalah dan dengan alam sekitar yang rosak kesan LCD menangani masalah dan
KEMANUSIAAN isu alam sekitar daripada perbuatan manusia. isu alam sekitar
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
(KM 5.3.3)  Murid menerangkan cara untuk
Membincangkan cara menangani masalah dan isu alam Impak:
sekitar ____ TM ____ SM ____ BM
menangani masalah dan
isu alam sekitar
8.40 – 9.10 PAGI (KD 2.3) Membina Menunjukkan kebolehan  Murid menceritakan tentang Menunjukkan kebolehan
(30 MIN) keyakinan untuk sendiri melalui pelbagai pengalaman tentang serangga yang sendiri melalui pelbagai
KETRAMPILAN DIRI berkomunikasi kaedah komunikasi sering kali dijumpai samada di rumah kaedah komunikasi
mahupun di luar kawasan rumah
Impak:
( KD 2.3.5) Menunjukkan ____ TM ____ SM ____ BM
kebolehan sendiri melalui
pelbagai kaedah
komunikasi

9.30-10.00
(30 min)
R E H A T
(MA 2.4) Memahami siri Membilang nombor  Memahami siri nombor 10,20,30,40,50 Manik Membilang nombor
10 hingga 100 sepuluh-sepuluh mengikut  Membuat lembaran kerja Lembaran kerja sepuluh-sepuluh mengikut
tertib menaik dan menurun. tertib menaik dan menurun
(MA 2.4.1) Membilang
nombor sepuluh – sepuluh Impak:
10.00 – 10.20 secara tertib menaik dan ____ TM ____ SM ____ BM
(20 MIN) menurun
MATEMATIK

10.20 – 10.50 (BM 2.3) Membina dan Membaca perkataan dengan  Murid membunyikan dan membaca Kad perkataan Membaca perkataan dengan
(30 MIN) membaca suku kata dan suku kata terbuka dan suku kata terbuka yang ditulis oleh suku kata terbuka dan
BAHASA MALAYSIA perkataan tertutup. guru tertutup.

(BM 2.3.3) Membaca  Murid membaca dan membunyikan Impak:


perkataan dengan suku suku kata tertutup dengan bantuan ____ TM ____ SM ____ BM
kata terbuka: guru
(i) KV+KV
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
(ii) KV+KV+KV

(SA 5.1) Meneroka alam Merekodkan hasil  Guru membawa murid ke kawasan Lembaran kerja Merekodkan hasil
fizikal dalam kehidupan pemerhatian yang dikaji tertutup yang bercahaya lampu Kertas pemerhatian yang dikaji
seharian  Murid mencatat pemerhatian mereka pensel
10.50 – 11.20 terhadap tempat yang menggunakan Impak:
(30 MIN) (SA 5.1.2) Merekod hasil cahaya lampu yang berlainan ____ TM ____ SM ____ BM
SAINS AWAL pemerhatian terhadap
bayang-bayang

11.20 – 11.30 Refleksi PdP hari ini ,pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang
(10 MIN)
REFLEKSI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
NAMA GURU NORAISHAH BINTI IDRIS PRASEKOLAH DAHLIA, SK TAMAN PERLING 3
PENDEKATAN BERTEMA
MINGGU KE: 32 STRATEGI: TARIKH : 05 SEPTEMBER 2019 HARI : KHAMIS
(SAYANGI ALAM SEKITAR)
IMPAK & CATATAN
MASA/ OBJEKTIF KESEPADUAN /
STANDARD PEMBELAJARAN AKTIVITI Di akhir pelajaran murid
TUNJANG Di akhir pelajaran murid boleh BAHAN
dapat
Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Bangsa Johor dan lagu sekolah. KEHADIRAN
Menyanyi lagu ‘Selamat Pagi’. Bersoaljawksab tentang perasaan dan emosi pagi ini. ____/ 25 MURID
7.30 - 7.50 SEBAB TIDAK HADIR
(20 MIN) Sakit
PERBUALAN
Urusan keluarga
AWAL
Tanpa sebab
Lain – lain
7.50 - 8.10 (FK 5.2) Memahami jenis Video Menunjukkan contoh cara
(20 MIN) penyakit dan cara LCD untuk menggelakkan
FIZIKAL DAN mencegah penyakit jangkitan penyakit
ESTETIKA Menunjukkan contoh cara
 Guru menunjukkan jenis-jenis penyakit
untuk menggelakkan Impak:
(FK 5.2.1) Menunjukkan bawaann serangga seperti nyampuk
jangkitan penyakit _____ TM ____ SM ____ BM
contoh cara untuk
menggelakkan jangkitan
penyakit
8.10 – 8.40 (KE 3.3) Menzahirkan idea Karyon Menghasilkan karya yang
(30 MIN) kreatif dalam penghasilan Pensen warna kreatif
AKTIVITI karya seni (Ekspresi Kreatif)  Murid mewarnakan gambar serangga
PEMBELAJARAN Menghasilkan karya yang kreatif di lautan dengan menggunakan Impak:
(KE 3.3.2) Menghasilkan kreativiti masing-masing _____ TM ____ SM ____ BM
KREATIVITI DAN karya kreatif melalui aktiviti
ESTETIKA menggambar
8.40 – 9.10 (BI 1.3) Listen, understand Picture cards Name favourite things and
(30 MIN) and respond in a variety of  Teacher show the picture and say the Letter cards activities
BAHASA contexts Name favourite things and words about animals in the sea and ask
INGGERIS activities them to listen carefully. Impak:
(BI 1.3.2) Name favourite  Pupils write in English Book _____ TM ____ SM ____ BM
things and activities
9.10 – 9.30 (KD 3.2) Menggunakan Menyatakan persetujuan dan  Membuat simulasi tentang Buku Menyatakan persetujuan dan
(30 MIN) kemahiran sosial dalam ketidakpuasan hati tentang kejadian merebut barang rakan Beg ketidakpuasan hati tentang
KETRAMPILAN hubungan dengan orang lain sesuatu perkara dengan  Murid menyatakan apakah pensel sesuatu perkara dengan
DIRI berhemah tindakan yang perlu dilakukan berhemah
dalam situasi tersebut
(KD 3.2.4) Menyatakan Impak:
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PRASEKOLAH DAHLIA (2019)
persetujuan dan _____ TM ____ SM ____ BM
ketidakpuasan hati tentang
sesuatu perkara dengan
berhemah
9.30-10.00
(30 min)
R E H A T
10.00 – 10.20 Bahan : play doh Play doh Pentaksiran oleh guru
(20 MIN)
MAIN BEBAS
10.20 – 11.20
(60 MIN)
DI AMBIL ALIH OLEH USTAZAH FARHANA BINTI ZAINUDDIN
PENDIDIKAN
ISLAM/MORAL
11.20 – 11.30 Refleksi PdP hari ini ,pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang
10 minit
REFLEKSI
