Anda di halaman 1dari 5

SK KAMPUNG NYIOR, 23100 PAKA

EMEL :TBA1007@moe.edu.my

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) TS25

PENULISAN SET INDUKSI (mesti berkait rapat dengan OP)

TAHUN :TAHUN 5 (32 ORANG)


MATA PELAJARAN :BAHASA ARAB
STANDARD KANDUNGAN :1,2
STANDARD PEMBELAJARAN : 1,2,2
BAHAN BANTU BELAJAR :KAD KALIMAH,PERALATAN SUKAN,TRAFIC
LIGHT DAN KERTAS KERJA

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran, murid dapat


Menyebut dan mengulang sebutan pada perkataan dan ayat yang ringkas dengan
ulangan sebutan yang betul serta memahami maksud perkataan

KRITERIA KEJAYAAN:Pada akhir pembelajaran,murid mencapai objektif melalui :


1) Saya dapat mendengar dan mengulang sebut jenis permainan dalam Bahasa
arab
2) saya dapat menyebut serta mengulang sebutan bagi 6 perkataan dan ayat
ringkas dengan ulangan sebutan yang betul serta memahami maksud perkataan

RANGKA PENGAJARAN CATATAN/IMPAK

Aktiviti
Permulaan 1) Guru menyanyi bersama murid sebuah Murid memberi respon
(Bahagian 1) lagu bahasa arab mengikut rentak(wahai secara lisan
 Aktiviti untuk
menarik minat nenek si bongkok 3)m/s 68
murid
 Memaklumkan
kepada murid
tentang OP
2) Murid diminta mengaitkan lagu yang
dan KK dinyanyikan itu dengan tajuk yang akan
RANGKA PENGAJARAN CATATAN/IMPAK

 Merangsang dipelajari Menghubungkait dengan


ingatan
3) Guru meminta murid memberi respond pengalaman lalu
terhadap
tentang pengetahuan sedia ada murid (konstruktivisme)
pembelajaran
terdahulu berkaitan tajuk yang akan dipelajari
4) Guru mengadakan sesi soal jawab
bersama murid berkaitan pengetahun
sedia ada murid dan perkaitan antara
lagu dan kandungan tajuk
5) Guru mengaitkan op dan kk dalam
pelajaran pada hari ini

PENULISAN AKTIVITI UTAMA (mesti berkait rapat dengan KK)

RANGKA PENGAJARAN CATATAN/IMPAK

Aktiviti Utama
1)Guru menerangkan tajuk pembelajaran
 Penerangan
kandungan
pembelajaran
 Contoh dan tunjuk 2)Guru mempamerkan kad kalimat /ayat
cara Ringkas kepada murid
 Peluang membuat
latihan
 Bimbingan dan 3)Guru menunjukkan tulisan pada kad sambil
maklum balas
berterusan
Menyebut dengan betul
 Beri pelbagai gaya
pembelajaran
 Cabaran
bersesuaian untuk
4)Murid mendengar sebutan guru dan
semua murid Mengulang sebutan guru beberapa
 Peluang untuk Kali dan guru memperbetulkan sebutan
belajar secara
Murid
kolaboratif
 Pentaksiran untuk
pembelajaran
(AFL) 5)Guru meminta murid menyebut secara
Keseluruhan kelas,seterusnya mengikut
Kumpulan dan secara individu .Guru
Memperbetulkan kesalahan sebutan murid.

PENULISAN AKTIVITI PENUTUP (mesti berkait rapat dengan OP)

RANGKA PENGAJARAN CATATAN/IMPAK

Aktiviti Penutup
 Aktiviti 1)Guru mengeluarkan objek bahan bantu
penutup yg Maujud sebagai BBM KBAT
sesuai
(,bola sepak ‫كرة القدم‬,bola ‫كرة اليد‬ (Menganalisi
 Berkaitan
dengan OP
Baling ,ping pong ‫كرة الطاولة‬,badminton ‫كرة‬ Mengaplikasi
 Rumusan ‫الريشة‬bola tampar ‫كرة الطا ئرة‬ Nyanyian)
pembelajaran Dan bola jaring ‫كرة الشبكة‬

2)Guru menampal kad kalimah pada papan


Putih secara rawak

3)Guru memanggil murid secara rawak dan


Memberikan salah satu bahan maujud KBAT
Untuk dipadankan dengan kad kalimah (Mengingat,menilai dan
memahami)
4)Murid lain akan memberikan isyarat betul
Atau salah menggunakan trafik light

5)Guru akan memilih murid seterusnya dan


Meneruskan aktiviti sehingga habis bahan
Bantu maujud tadi

6)Guru membuat kesimpulan berkenaan isi


Pemgajaran dan memperbetulkan
Kesalahan murid

TINDAKSUSUL UNTUK MURID :

PEMULIHAN :
Pemulihan untuk murid yang tidak dapat menyebut dengan makhraj huruf yang
tepat.Kebanyakan murid ini dapat menyebut dengan betul Cuma terdapat beberapa orang
murid yang kurang tepat sebutan dari segi bunyi huruf berbaris dan makhraj.Guru mendengar
sebutan dari murid yang perlu diperbetulkan sebutan minta didengar dan disebut berulang
ulang sehingga sebutan dapat diperbetulkan

PENGUKUHAN :
Murid diberikan latihan pengukuhan secaraa kertas latihan .Murid diminta menyesuaikan antara
objek bergambar dengan perkataan
PENGAYAAN :
Murid yang telah betul sebutan diminta untuk memahami maksud perkataan yang disebut
.Aktiviti pengukuhan dilakukan sebelum aktiviti penutup

REFLEKSI:
Pdpc berjalan seperti mana yang dirancang.Murid dapat memberikan respon dengan baik
dalam setiap soal jawab guru.
Aktiviti berkumpulan terpaksa dihadkan untuk menghadkan pergerakan murid serta penjarakan
sosial
Aktiviti pdpc dapat dijalankan dengan baik beserta aktivit pengukuhan dan pengayaan..

TS25 - PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
