Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 33 HARI KELAS
Ahad
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.4(iii)(iv) Memahami dan menggunakan kata nafi dan kata bilangan
PEMBELAJARAN
mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata nafi dan kata bilangan
1. Memahami dan menggunakan enam kata dengan baik.
nafi dan kata bilangan dengan betul. 2. Menggunakan kata nafi dan kata bilangan
dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata nafi dan
kata bilangan secara gramatis.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang uniknya pasar terapung.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja bintang kejora.
gambar. 6. Murid menulis kata nafi dan kata bilangan di
2. Murid menggunakan kata nafi dan kata hadapan bintang.
bilangan mengikut konteks dengan 7. Murid melipat dan menulis menggunakan
bimbingan guru kata nafi dan kata bilangan.
3. Murid melengkapkan ayat dengan kata nafi 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan kata bilangan mengikut konteks. Close dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
Procedure (Isikan tempat kosong)
4. Murid membuat simulasi dengan petikan
yang dilengkapkan. Dramatisation (Drama)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang uniknya pasar terapung dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 157 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Close Procedures (Isikan PAtK-21 Dramatisation
tempat kosong) (Drama)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 33 HARI KELAS
Ahad
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.
STANDARD 5.2.1(i)(ii)(iii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan,
PEMBELAJARAN
akhiran dan apitan mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata berimbuhan awalan,
1. Memahami dan menggunakan enam kata akhiran dan apitan dengan baik.
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan 2. Menggunakan kata berimbuhan awalan,
dengan betul. akhiran dan apitan dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan
secara gramatis..
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang jualan di awan biru.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menulis sebanyak mungkin kata
gambar. berimbuhan awalan, akhiran dan apitan di
2. Murid memahami dan menggunakan kata kertas kecil.
berimbuhan awalan, akhiran dan apitan 6. Murid menulis kata berimbuhan awalan,
mengikut konteks dengan bimbingan guru. akhiran dan apitan di tiga sampul berlainan
3. Murid mengkategorikan kata berimbuhan dan memasukkan perkataan di dalam
awalan, akhiran dan apitan menggunakan sampul berkenaan. Classification
perkataan yang dicetak berwarna. Mind (Klasifikasi).
Map (Peta Minda) 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid diberi lembaran kerja sampul surat. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jualan di awan biru dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 158 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Mind Map (Peta Minda) PAtK-21 Classification
(Klasifikasi)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK : NILAI -

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Komunikasi (TMK)
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 33 HARI KELAS
Ahad
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Usahawan Kita
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai
tujuan.
STANDARD 1.2.2 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan
PEMBELAJARAN
tersirat dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif.
STANDARD KANDUNGAN 4.4 Melintas dengan selamat
PKJR
STANDARD 4.4.2 Mengenal pasti tempat yang paling selamat untuk melintas jalan
PEMBELAJARAN PKJR
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menghuraikan maklumat tersirat dan
1. Menjelaskan dan membanding beza enam tersurat dengan menggunakan idea yang
maklumat tersurat dan tersirat dengan kritis dan kreatif.
menggunakan idea yang kritis dan kreatif. 2. Membuat banding beza makluamt tersurat
dan tersirat dengan baik.
3. Memahami maklumat tersurat dan tersirat
dengan baik
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang mawar mekar.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid bercerita berdasarkan gambar dan
gambar. frasa.
2. Murid membentuk kumpulan kecil. 6. Murid menjelaskan dan membanding beza
3. Murid memahami maklumat tersirat dan maklumat tersurat dengan menggunakan
maklumat tersurat. idea yang kritis dan kreatif. Story Telling
4. Murid berbincang berdasarkan gambar dan (Ceritakannya)
frasa untuk mencari maklumat tersirat. 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
Conference (Mesyuarat) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mawar mekar dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BUKU Buku Teks hlmn 159 Buku Aktiviti hlmn 000


ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Conference (Mesyuarat) PAtK-21 Story Telling
(Ceritakannya)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Keusahawanan EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 33 HARI KELAS
Ahad
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Usahawan Kita
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD 2.3.2 Membaca karya sastera, dan karya bukan sastera dengan gaya
PEMBELAJARAN
penyampaian yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca karya sastera dan karya bukan
1. Membaca lima perenggan karya sastera, sastera dengan gaya penyampaian yang
dan karya bukan sastera dengan gaya sesuai.
penyampaian yang sesuai. 2. Memahami karya sastera dan karya bukan
sastera dengan baik.
3. Menyatakan nilai yang terkandung dalam
karya sastera dan karya bukan sastera
dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang kuih bulan Yahya.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid lain menilai dari segi sebutan, gaya
gambar. dan intonasi.
2. Murid membaca karya sastera dan karta 6. Murid menyatakan nilai dari cerita.
bukan sastera dengan gaya penyampaian Chunking (Gabungan)
yang sesuai. 7. Murid dipilih untuk berkongsi nilai yang
3. Murid membentuk kumpulan. ditulis di hadapan kelas

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

4. Murid membaca cerita dengan gaya 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
penyampaian yang sesuai bergilir-gilir. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
Carousel (Karousel)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kuih bulan Yahya dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 160-161 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Carousel (Karusel) PAtK-21 Chunking
(Gabungan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 33 HARI KELAS
Ahad
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Usahawan Kita
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD 3.3.1 Menulis draf dan menghasilkan penulisan imaginatif dan
PEMBELAJARAN
deskriptif
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca karya sastera dan karya bukan
1. Membaca lima perenggan karya sastera, sastera dengan gaya penyampaian yang
dan karya bukan sastera dengan gaya sesuai.
penyampaian yang sesuai. 2. Memahami karya sastera dan karya bukan
sastera dengan baik.
3. Menyatakan nilai yang terkandung dalam
karya sastera dan karya bukan sastera
dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tuah musim kemarau.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid dipilih untuk membaca karangan yang
dan gambar. dibina. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
2. Murid memahamikarya sastera dan karya 6. Murid lain menilai dengan memberikan
bukan sastera. isyarat ibu jari sama ada ibu jari di atas
3. Murid menghasilkan draf berdasarkan (bagus pembacaan) dan ibu jari di bawah
gambar dan frasa. (Bacaan kurang bagus).
4. Murid menulis karangan deskriptif 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
berpandukan kerangka dan gambar. Be A dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
Writer (Pandangan Penulis)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tuah musim kemarau dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 160-161 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Carousel (Karusel) PAtK-21 Chunking
(Gabungan)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Keusahawanan EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
