Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 25 HARI KELAS
Ahad
TEMA SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
TAJUK Teknologi dalam Kehidupan
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan
PEMBELAJARAN
intonasi yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menceritakan berdasarkan bahan yang
1. Menceritakan dua bahan yang ditonton ditonton dengan sebuan dan intonasi yang
dengan sebutan dan intonasi yang sesuai sesuai.
2. Memahami bahan yang ditonton dengan
baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tempat letak kereta mesra pengguna.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid mendengar guru membaca


2. Murid mengimbas kembali sebutan dan pernyataan mengenai topik dipilih.
intonasi. 6. Murid menunjukkan warna menyatakan
3. Murid bercerita mengenai dua gambar persetujuan atau tidak. Merah untuk tidak
pertama yang ditonton dengan sebutan dan dan Hijau untuk setuju.
intonasi yang sesuai dengan bimbingan 7. Guru boleh memilih topik seperti tatabahasa.
guru. Loud Reader (Pembaca Lantang) 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid bermain permainan. Indicator dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
(Petunjuk)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tempat letak kereta mesra pengguna dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 109-110 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Loud Reader (Pembaca PAtK-21 Indicator
Lantang) (Petunjuk)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU STEM EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 25 HARI KELAS
Ahad
TEMA SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
TAJUK Teknologi dalam Kehidupan
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.
STANDARD 1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan
PEMBELAJARAN
intonasi yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Menceritakan berdasarkan bahan yang
1. Menceritakan dua bahan yang ditonton ditonton dengan sebuan dan intonasi yang
dengan sebutan dan intonasi yang sesuai sesuai.
2. Memahami bahan yang ditonton dengan
baik.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tempat letak kereta mesra pengguna.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid diberi lembaran kerja bulatan enam.
2. Murid memahami sebutan dan intonasi yang 6. Murid menulis kebaikan lampu isyarat untuk
betul. ruang tempat letak kereta
3. Murid bercerita mengenai dua gambar 7. Murid berbincang dan menulis lima
terakhir yang ditonton dengan sebutan dan kebaikan lampu isyarat tersebut. Take Five
intonasi yang sesuai dengan bimbingan (Ambil Lima)
guru. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid menceritakan pengalaman memasuki dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
pasaraya dan melihat warna berubah.
Personal Learning Experiences
(Pengalaman Peribadi)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tempat letak kereta mesra pengguna dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 115 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Personal Learning PAtK-21 Take Five (Ambil
Experiences (Pengalaman Lima)
Peribadi)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : ILMU STEM EMK : NILAI -


LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 25 HARI KELAS
Ahad
TEMA SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
TAJUK Teknologi dalam Kehidupan
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD 2.3.2 Membaca karya sastera, dan karya bukan sastera dengan gaya
PEMBELAJARAN
penyampaian yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membaca karya sastera dengan gaya
1. Membaca tiga rangkap karya sastera penyampaian yang sesuai.
dengan gaya penyampaian yang sesuai 2. Memaami kandungan karya sastera dengan
baik.
3. Menyatakan isi penting daripada karya
sastera tersebut
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang oh, telefonku!


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja jendela besar.
gambar. 6. Murid membentuk kumpulan
2. Murid menganalisis sajak. 7. Murid membincangkan kebaikan dan
3. Murid mendeklamasikan sajak dengan gaya keburukan telefon bimbit. Debate (Debat)
penaympaian yang sesuai. Loud Reader 8. Murid menulis hasil perbincangan di
(Pembaca Lantang) lembaran kerja
4. Murid menyatakan maksud sajak.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang oh, telefonku! dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 116 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Loud Reader (Pembaca PAtK-21 Debate (Debat)
Lantang)

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Teknologi Maklumat dan EMK : NILAI -
Komunikasi (TMK)
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 25 HARI KELAS
Ahad
TEMA SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
TAJUK Teknologi dalam Kehidupan
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD 3.3.2 Mengedit dan memurnikan ayat daripada aspek ejaan, tanda
PEMBELAJARAN
baca dan penggunaan imbuhan.
KEMAHIRAN -
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengedit perenggan daripada aspek ejaan,
1. Mengedit dan memurnikan ayat daripada tanda baca dan penggunaan imbuhan
lima aspek ejaan, tanda baca dan dengan baik.
penggunaan imbuhan. 2. Memurnikan perenggan dengan baik.
3. Menulis semula teks dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tidak basah lagi kasutku.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja kelopak bunga.
gambar. 6. Murid mengenal pasti lapan perkataan yang
2. Murid membaca petikan. sering salah ejaan. Spot It (Kenali Ia)
3. Murid mengedit dan memurnikan tiga 7. Murid menulis kesalahan ejaan di hadapan
perenggan pertama daripada aspek ejaan, kelopak bunga.
tanda baca dan penggunaan imbuhan. 8. Murid menulis ejaan yang betul di belakang
Swipe that (Tukarkannya) kelopak bunga
4. Murid menulis semula ayat yang diedit.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tidak basah lagi kasutku dengan bimbingan guru.

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 117 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Masteri
PAK-21 Swipe that (Tukarkannya) PAtK-21 Spot It (Kenali Ia)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 25 HARI KELAS
Ahad
TEMA SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
TAJUK Teknologi dalam Kehidupan
STANDARD KANDUNGAN 3.3 Menghasilkan penulisan.
STANDARD 3.3.2 Mengedit dan memurnikan ayat daripada aspek ejaan, tanda
PEMBELAJARAN
baca dan penggunaan imbuhan.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengedit perenggan daripada aspek ejaan,
1. Mengedit dan memurnikan ayat daripada tanda baca dan penggunaan imbuhan
tujuh aspek ejaan, tanda baca dan dengan baik.
penggunaan imbuhan. 2. Memurnikan perenggan dengan baik.
3. Menulis semula teks dengan betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tidak basah lagi kasutku.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja berbentuk
gambar. sampul.
2. Murid membaca petikan. 6. Murid melabelkan sampul surat dengan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

3. Murid mengedit dan memurnikan empat kesalahan ejaan, kesalahan tanda baca dan
perenggan akhir daripada aspek ejaan, kesalahan penggunaan imbuhan. Label It
tanda baca dan penggunaan imbuhan. (Beri Nama)
4. Murid menulis semula ayat yang diedit. 7. Murid menulis semula ayat yang telah diedit
Puzzle It Out (Selesaikan) dan memasukkannya dalam sampul.
8. Murid menyenaraikan kata adjektif dalam
petikan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tidak basah lagi kasutku dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 117 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Masteri
PAK-21 Puzzle it Out (Selesaikan) PAtK-21 Label It (Beri
Nama)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Sains dan Teknologi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
