0 penilaian0% menganggap dokumen ini bermanfaat (0 suara)
113 tayangan7 halaman
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) ini merangkum aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk topik "Alat Muzik Tradisional Malaysia" yang dilaksanakan pada 3 April 2012 untuk kelas 4 Cengal. RPH ini menyasar tiga objektif pembelajaran iaitu menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia, membaca petikan tentang alat muzik dengan sebutan dan intonasi betul, serta menulis jenis dan cara penggunaan alat muz
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) ini merangkum aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk topik "Alat Muzik Tradisional Malaysia" yang dilaksanakan pada 3 April 2012 untuk kelas 4 Cengal. RPH ini menyasar tiga objektif pembelajaran iaitu menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia, membaca petikan tentang alat muzik dengan sebutan dan intonasi betul, serta menulis jenis dan cara penggunaan alat muz
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) ini merangkum aktiviti pengajaran dan pembelajaran untuk topik "Alat Muzik Tradisional Malaysia" yang dilaksanakan pada 3 April 2012 untuk kelas 4 Cengal. RPH ini menyasar tiga objektif pembelajaran iaitu menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia, membaca petikan tentang alat muzik dengan sebutan dan intonasi betul, serta menulis jenis dan cara penggunaan alat muz
1. Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.
Fokus Sampingan:
1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. 2. Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang dibaca dan didengar.
Objektif: Pada akhir pembelajaran murid dapat
1.Menyebutkan lima jenis alat muzik tradisional Malaysia. 2.Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan intonasi yang betul. 3.Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia berdasarkan kaum dan cara penggunaannya.
Pengisian Kurikulum: Sistem Bahasa i) Sebutan dan intonasi: Membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii) Tatabahasa : Kata kerja iii) Kosa kata : dipalu, tradisional, digesel
Kemahiran bernilai tambah: i)Kecerdasan pelbagai: Linguistik, Interpersonal ii)Kemahiran berfikir : mengesan, menciri iii)Kajian Masa Depan iv)Konstektual
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid Penyerapan ilmu / nilai murni : Pendidikan Muzik, menghargai, baik hati, menghormati
Penilaian : Melengkapkan jadual jenis alat muzik dan cara menggunakannya.
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran: i) Bahan Multimedia: LCD, CD ii) Bahan Bercetak :Poster iii) Bahan Maujud :Kompang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat alat-alat muzik tradisional seperti kompang.
AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN
SET INDUKSI (5 minit) 1.Guru menunjukkan kompang dan meminta dua orang murid memalu kompang. 2.Guru bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan kompang. 3.Guru mengaitkan kompang dengan isi pelajaran.
LANGKAH 1 (10 minit) 1. Murid diberikan petikan teks Alat-alat Muzik Tradisional Malaysia. (Lampiran A) 2. Murid membaca petikan dengan nada dan intonasi yang betul secara berkumpulan. 3.Guru meminta murid mengenal pasti jenis alat muzik mengikut kaum serta cara penggunaan. 4.Murid juga diminta menyenaraikan kata kerja yang diperoleh daripada petikan.
LANGKAH 2 (10 minit) 1.Guru menayangkan video alat-alat muzik tradisional mengikut kaum di Malaysia. 2.Murid diminta menyebutkan nama alat-alat muzik tradisional mengikut kaum.
LANGKAH 3 (15 minit) 1.Murid diminta berbincang dalam kumpulan dan menyenaraikan jenis-jenis dan kegunaan alat muzik. 2.Guru meminta setiap kumpulan menghantar seorang wakil untuk menjelaskan satu alat muzik tradisional serta informasi tentang penggunaannya. 3.Murid lain mendengar dan memberi maklum balas. 4.Kumpulan yang memberikan maklumat yang tepat diberikan markah.
LANGKAH 4 (15 minit) 1.Guru mengedarkan lembaran kerja. (Lampiran B) 2.Murid diminta melengkapkan jadual alat-alat muzik dengan maklumat yang betul. 3.Guru berbincang dengan murid berkaitan jawapan yang tepat bagi melengkapkan jadual. 4.Guru meminta murid menuliskan lima ayat lengkap berdasarkan petikan yang telah dibaca.
PENUTUP (5 minit) 1.Murid dipertontonkan dengan video alat-alat muzik tradisional. 2.Guru memaklumkan bahawa alat-alat muzik tradisional merupakan warisan negara yang perlu dijaga dan dihargai. 3.Guru merumuskan pengajaran dan pembelajaran serta menegaskan tentang aspek nilai yang terdapat dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran hari ini.
Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan Set Induksi (3 minit)
Soalan: 1. Apakah nama benda tersebut? 2. Apakah kegunaan konpang?
1. Guru memberi salam dan bertanya khabar murid.
2. Guru memaparkan kompang kepada murid.
3. Guru memberi arahan supaya setiap murid melihat kompang dan menyatakan apa yang mereka dapat lihat.
4. Guru mengemukakan soalan mengenai apa yang murid dapat lihat pada kompang tersebut dan memperkenalkan tajuk akan dipelajari hari
BBM: Kompang
Kemahiran Berfikir: Menghubung kait
Nilai: Berani Hormat- menghormati Bekerjasama ini iaitu:
Langkah 1 (5 minit)
1. Guru memaparkan teks dengan menggunakan slaid power point.
2. Guru mengiringi murid baca teks dengan intonasi yang betul.
3. Guru memberi penerangan tantang teks.
BBM : Slaid Power point
Strategi : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.
Kaedah : Penerangan dan penyoalan.
Nilai: Berani Hormat- menghormati Bekerjasama
Langkah 2 (10 minit)
1. Guru memaparkan cara-cara membuat kompang mengikut urutan dengan menggunakan slaid power point.
2. Guru memberi penerangan tentang cara-cara membuat kompang.
2. Guru menerangkan peraturan dan cara bermain permainan Mencari Kawan.
3. Guru diminta mencari
BBM : Kertas A4 Maker pen
Strategi : Perbincangan bersama rakan- rakan.
Refleksi:
Tajuk pengajaran saya pada hari itu ialah "Kompang Berbunyi " dengan tema "Warisan Kita Tahun 2". Saya telah menggunakan Kemahiran Memulakan Pengajaran dengan Kemahiran Mencungkil Idea dalam menjalankan tugasan saya kali ini. Pada awal sesi rakaman, saya telah menunjukkan kompang kepada murid-murid dan meminta mereka menyatakan apa yang dapat lihat. Saya membincang bersama murid dengan menanya beberapa soalan yang berkaitan dengan kegunaan kompang pada langkah yang seterusnya. Daripada maklum balas murid- murid, saya dapati bahawa saya berjaya merangsang minat murid terhadap tajuk pengajaran kawannya.
4. Murid yang berjaya mencari kawannya diminta baca bersama-sama ayatnya.
5. Selesai aktiviti, guru akan merumuskan secara keseluruhan aktiviti tersebut.
1. Guru membuat rumusan pada tajuk hari ini dengan menanya soalan.
2. Guru memberi lembaran kerja kepada murid.
3. Murid mejawab latihan dalam rumah.
BBM: Lembaran Kerja
Strategi : Berpusatkan guru, pelajar. Kaedah : Penyoalan dan penerangan.
hari itu dengan menghubungkaitkan pengetahuan sedia ada mereka yang pernah melihat dan dapat menyaksikan persembahan kompang di dalam kampung. Kesediaan murid belajar juga dapat saya wujudkan dengan penggunaan Kemahiran Memulakan Pengajaran yang sesuai. Aktiviti yang saya rancang telah menjurus kepada pencapaian objektif pengajaran pada hari itu. Namun begitu, terdapat juga kelemahan yang dikenal pasti dalam pelaksanaan mikropengajaran saya iaitu kurang senyuman dan kurang memberi galakkan kepada murid yang lemah dalam menjawab soalan yang dikemukakan. Walaupun secara keseluruhan penglibatan murid agak memuaskan, namum penglibatan murid tidak cukup aktif bagi saya. Setelah merenung kembali, suara saya yang lantang telah menghalang interaksi saya dengan murid secara aktif. Saya dapati bahawa murid yang lemah nampak takut ketika menjawab soalan yang saya kemukakan dan seterusnya teragak-agak di sana dan tidak dapat memberi respon yang baik. Bagi mengatasi permasalahan yang berlaku, tindakan telah disusun bagi memastikan proses pengajaran dan pembelajarn di masa hadapan dapat dikemas kini bagi mengelakkan permasalahan yang berulang kembali. Tidak ketinggalan dengan merujuk kepada guru yang berpengalaman dan sukai ramai, saya juga perlu mengenal pasti cara yang sesuai untuk memberi peluang dan membimbing murid menjawab soalan yang dikemukakan selain daripada menaksir kefahaman murid terhadap isi pengajaran hari itu. Saya juga perlu mewujudkan suasana yang menggalakkan murid berinteraksi secara aktif dalam pelbagai hala dalam kelas. Melalui cara ini barulah saya dapat membantu murid-murid dalam mencapai objektif pembelajaran mereka serta menyelesaikan masalah pembelajaran mereka.