Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIDANG

Sukatan & Geometri

TAJUK

Masa dan Waktu

MASA

60 minit

STANDARD KANDUNGAN

: Murid dibimbing untuk :


10.1

STANDARD PEMBELAJARAN

: Murid berupaya untuk :


i)

OBJEKTIF

Menyatakan waktu dalam jam dan minit.

Menyatakan waktu dalam jam dan minit.


: Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid dapat

i. Menentukan waktu pada aktiviti yang ditunjukan.


ii. Menyatakan waktu dalam jam dan minit.

Kaedah / Teknik

Didik hibur, soal jawab, melabel dan memadan

KBKK

Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi,


Membanding dan

Nilai Murni

membezakan.

Bekerjasama

Bahan, peralatan dan bahan sumber :


1. Bahan multimedia : video lagu kanak-kanak Slaid power point
2. Bahan manipulatif

: model sebenar bentuk: muka jam.

3. Lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid telah mempelajari waktu dalam jam.

Fasa

Set induksi
5 minit

Langkah 1
20 minit

Isi
Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Nota / Catatan

Meneka
bunyi

1.Murid diperdengarkan dengan 2 jenis


bunyi.

- jam loceng

2. Guru bertanya dengan murid :

Strategi:
Berkomunikasi
menyoal
seluruh kelas

-ayam
berkokok

a) Apa yang kamu dengar?

Penjanaan
Idea

1. Murid-murid ditunjukkan beberapa


paparan slide untuk menamakan waktu
pada situasi yang ditunjukkan.

Menamakan
waktu.

b) Waktu bilakah biasanya kamu


mendengar bunyi ini?

2. Murid munyatakan masa aktiviti yang


dijalankan.
3. Murid dibahagikan kepada lima
kumpulan dan setiap kumpulan diberi
kad gambar situasi.

Sintesis Idea

4. Guru memaparkan pelbagai aktiviti


harian murid.
5. Guru menerima apa jua jawapan yang
diberikan berdasarkan aktiviti harian
mereka.

Bahan
multimedia

Membuat
pemerhatian

Nilai :
bekerjasama

Langkah 2
20 minit

Membaca
waktu di
muka jam.

1. Guru menunjukkan muka jam dan


memperkenalkan dengan jarum jam

jarum jam

jarum minit

2. Guru membimbing murid membaca


jam.

3. Guru bersoaljawab dengan murid.


Guru perlu menegaskan setiap
senggat menunjukkan 1 minit
bagi setiap gerakan jarum
minit.
Gandaan 5 menunjukkan minit
bagi setiap angka pada muka
jam (sifir 5).

Membuat
pengelasan

4.Guru mempelbagaikan soalan.

Langkah 3
15 minit

Aktiviti
pengukuhan

1. Murid melengkapkan lembaran


kerja berkaitan kemahiran.

2. Murid dan guru berbincang


mengenai jawapan lembaran kerja.

Langkah 4
Penutup
5 minit

Nyanyian

1. Murid diperdengarkan dengan lagu.


2. Murid menyanyikan lagu bersama
sama.

Strategi/teknik
Pengukuhan
dan
pentaksiran
