Anda di halaman 1dari 10

Minggu 5 ( 3 / 3 / 2016 )

Rancangan Pengajaran Harian KSSR Tahun 2

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

2. Tahun : 2 Cerdik

3. Tarikh/ Masa : 3 Mac 2016 ( 8.30 - 9.00 pagi )

4. Bilangan Murid : 27 orang

5. Tema : Saya dan Keluarga

6. Tajuk : Sikap Berhemah Tinggi Terhadap Keluarga

7. Standard Kandungan : 5.1 Mengamalkan budi pekerti mulia sesama ahli keluarga

8. Standard Pembelajaran : 5.1.1 Menyenaraikan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
5.1.2 Menyatakan kepentingan berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga

9. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat,

i. menyatakan empat kepentingan berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga


ii. meluahkan tiga perasaan apabila berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
iii. membuat analisis cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
10. Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

11. EMK:
i. Kreativiti: menjana idea dengan menggunakan peta buih
ii. Keusahawanan

12. Bahan Bantu Belajar:


1. Buku teks ( ms 26 - 27 )
2. Peta buih
3. Kad perkataan beradab sopan
4. Tayangan lagu Saya Tahu Beradab Sopan
5. Tayangan gambar melalui perisian Slide Power Point
6. Soalan tugasan
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Masa

Guru menayangkan lagu Saya Tahu


1. Guru menayangkan lagu Saya Tahu Beradab BBB :
Set Induksi
Beradab Sopan
Sopan di kelas. -Media audio
( 3 minit )

2. Guru membimbing murid-murid menyanyi lagu Teknik :


Saya Tahu Beradab Sopan. Nyanyian

3. Murid-murid akan menyanyi lagu bersama- EMK :


sama mengikut iringan muzik. Keusahawanan
Guru mempamerkan gambar dan murid- BBB :
1. Guru membahagikan murid-murid kepada 5
Langkah 1
murid mengangkat tangan dengan - perisian Slide Power
kumpulan dan setiap kumpulan akan
( 7 minit ) menunjukkan kad perkataan beradab sopan Point
memegang satu kad perkataan beradab sopan
-Kad perkataan
yang berbeza.
beradab sopan

2. Guru menayangkan gambar berkaitan cara


Teknik :
berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
Latih tubi
melalui perisian Slide Power Point

Pendekatan :
3. Kumpulan yang memegang kad perkataan
Analisis Nilai
beradab sopan yang dapat padan dengan
Penjelasan Nilai
gambar akan mengangkat tangan dengan
menunjukkan kad perkataan beradab sopan.
KBAT:
Menilai
4. Kemudian, murid-murid akan menjelaskan
Memahami
tentang gambar yang ditayangkan dengan
bimbingan guru.
Kad Perkataan Beradab Sopan

Selamat Tumpang lalu

Selamat pagi Minta maaf

Terima kasih
Menayangkan Peta Buih : BBB :
1. Guru mengimbas kembali kepentingan berbudi
-Peta buih melalui
Langkah 2 Kehidupan pekerti mulia sesama ahli keluarga.
Dapat menjalin perisian Slide Power
( 5 minit ) keluarga
hubungan Point
penuh dengan 2. Murid-murid diminta menyatakan empat
mesra antara
kasih sayang kepentingan berbudi pekerti mulia sesama ahli
anggota ahli
dan keluarga.
keluarga
kebahagiaan
3. Guru menayangkan kepentingan berbudi

Kepentingan berbudi pekerti pekerti mulia sesama ahli keluarga dengan


menggunakan peta buih melalui perisian
mulia sesama ahli keluarga
Slide Power Point.
Teknik:
Perbincangan
4. Guru memberi kesedaran kepada murid-murid
dengan menekankan kepentingan berbudi
Pendekatan:
Dapat membina pekerti mulia sesama ahli keluarga.
Mengelakkan Analisis Nilai
perselisihan teladan yang baik
antara ahli Penjelasan Nilai
faham antara
ahli keluarga keluarga
KBAT:
Menilai
BBB :
1. Guru menjalankan aktiviti perbincangan dan
Langkah 3 Aktiviti Perbincangan Soalan Tugasan :
-Buku teks (ms 26-27)
membahagikan murid-murid kepada lima
( 8 minit ) -Soalan tugasan
kumpulan.
perbincangan

2. Guru menyuruh murid-murid merujuk gambar


Teknik:
rajah dalam buku teks (ms 26 27).
Perbincangan

3. Guru mengedarkan soalan tugasan


Pendekatan:
perbincangan kepada setiap kumpulan
Tindakan Sosial
berdasarkan gambar rajah pada buku teks.

KBAT:
4. Murid-murid diberi masa membincangkan
Mencipta
soalan dalam setiap kumpulan dan menulis
hasil perbincangan pada kertas soalan yang
diedarkan.

5. Kemudian, seorang wakil dalam setiap


kumpulan melaporkan hasil perbincangan dan
guru akan membincang hasil perbincangan
dengan murid-murid bersama-sama.
Perasaan:
1. Guru memberi peluang kepada murid-murid BBB :
Langkah 4 menceritakan perasaan mereka apabila -Soalan temubual
1. Kasih sayang
( 5 minit ) mendapat cara yang berbudi pekerti mulia dan
2. Berterima kasih
cara yang tidak berbudi pekerti mulia sesama Teknik:
3. Bersyukur
ahli keluarga berdasarkan gambar rajah pada Temu bual
4. Menghargai jasa
buku teks.
5. Berpuas hati
Pendekatan:
2. Murid-murid dipilih oleh guru secara rawak Analisis Nilai
untuk meluahkan perasaan mereka dan
sebab-sebab mempunyai perasaan tersebut. KBAT:
Mengaplikasi

Rumusan Pelajaran dan Pembelajaran


1. Murid-murid diminta membuat refleksi dan Kemahiran Generik:
Penutup rumusan pembelajaran. Kemahiran merumus
Sikap berhemah tinggi dalam keluarga
( 2 minit )
2. Guru menekankan aspek mangamalkan cara
berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
dapat melahirkan kehidupan keluarga yang
penuh dengan kasih sayang dan kebahagiaan.
14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran :

i. Peta buih Kepentingan berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.


ii. Soalan temubual (lisan) perasaan apabila mengamalkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
iii. Aktiviti Perbincangan berbincang cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga dalam soalan tugasan.

15. Refleksi :
