Anda di halaman 1dari 8

Minggu 6 ( 7 / 3 / 2016 )

Rancangan Pengajaran Harian KSSR Tahun 2

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

2. Tahun : 2 Cerdik

3. Tarikh/ Masa : 7 Mac 2016 ( 10.30 - 11.00 pagi )

4. Bilangan Murid : 27 orang

5. Tema : Saya dan Keluarga

6. Tajuk : Sikap Berhemah Tinggi Terhadap Keluarga

7. Standard Kandungan : 5.1 Mengamalkan budi pekerti mulia sesama ahli keluarga

8. Standard Pembelajaran : 5.1.3 Menyatakan perasaan apabila berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga

5.1.4 Menunjukkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga

9. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat,

i. menyatakan empat cara menunjukkan berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
ii. meluahkan tiga perasaan apabila berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
iii. mengamalkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga
10. Pendekatan:
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

11. EMK:
i. Kreativiti: menjana idea dengan menggunakan peta buih
ii. Keusahawanan

12. Bahan Bantu Belajar:


1. Buku teks ( ms 28 )
2. Peta buih
3. Tayangan video Saya Budak Yang Beradab Sopan
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan
Masa

Guru menayangkan video Saya Budak


1. Guru menayangkan video Saya Budak Yang BBB :
Set Induksi
Yang Beradab Sopan
Beradab Sopan di kelas. -Media audio
( 3 minit )

2. Guru meminta murid-murid menonton video


dengan teliti. EMK :
Keusahawanan

3. Guru menanyakan soalan-soalan kepada


murid-murid tentang video yang ditayangkan,
Peta Buih BBB :
1. Guru mengarahkan murid-murid menyatakan
Langkah 1 Saya
empat cara menunjukkan berbudi pekerti mulia -peta buih melalui
mengucapkan
( 7 minit ) perisian Slide Power
Saya selamat malam sesama ahli keluarga.
menuangkan terhadap ibu Point
segelas air bapa sebelum
kepada datuk 2. Murid-murid dipilih oleh guru secara rawak
tidur
untuk berkongsi pendapat mereka cara
menunjukkan berbudi pekerti mulia sesama
ahli keluarga dalam kehidupan seharian.

Cara Berbudi Pekerti Mulia


3. Guru menayangkan cara menunjukkan berbudi
Sesama Ahli Keluarga
pekerti mulia sesama ahli keluarga dengan
menggunakan peta buih melalui perisian Teknik :

Slide Power Point. Perbincangan

Pendekatan :
4. Murid-murid dan guru membincangkan cara
Saya Analisis Nilai
Saya mencuci
mengucapkan menunjukkan berbudi pekerti mulia sesama
pinggan Penjelasan Nilai
terima kasih ahli keluarga bersama-sama.
mangkuk
kepada ibu
selepas makan
kerana KBAT:
malam
mencuci baju
Menilai
saya
Memahami
Merujuk pada buku teks BBB :
1. Guru menyuruh murid-murid merujuk kepada
-Buku teks (ms 25)
Langkah 2 buku teks Pendidikan Moral Tahun 2 (ms 28).

( 5 minit )
Teknik:
2. Guru mengarahkan murid-murid memahami
Soalan temubual
gambar rajah di dalam buku teks.

Pendekatan:
3. Guru meminta murid-murid menyatakan
Analisis Nilai
gambar yang menunjukkan cara berbudi
pekerti mulia sesama ahli keluarga dan
KBAT:
sebaliknya berdasarkan gambar rajah.
Mengaplikasi

4. Murid-murid juga perlu menjelaskan sebab-


sebab menunjukkan cara berbudi pekerti
sesama ahli keluarga.
Perasaan:
1. Guru memberi peluang kepada murid-murid BBB :
Langkah 3
menceritakan perasaan mereka apabila -Soalan temubual
( 5 minit ) 1. Kasih sayang
mendapat cara yang berbudi pekerti mulia dan
2. Berterima kasih
cara yang tidak berbudi pekerti mulia sesama Teknik:
3. Bersyukur
ahli keluarga. Temu bual
4. Menghargai jasa

2. Murid-murid dipilih oleh guru secara rawak Pendekatan:


untuk meluahkan perasaan mereka dan Analisis Nilai
sebab-sebab mempunyai perasaan tersebut.
KBAT:
Mengaplikasi
BBB :
1. Guru menjalankan aktiviti lakonan dengan
Langkah 4 Aktiviti Lakonan
- Pemerhatian
membahagikan murid-murid kepada lima
( 8 minit ) 1. Ibu
kumpulan.
2. Ayah
Teknik:
3. Abang
4. Kakak -Lakonan
2. Guru memberi tajuk lakonan Saya Seorang
Budak Berbudi Pekerti.
Pendekatan:
Tindakan Sosial
3. Guru memberi masa kepada setiap kumpulan
berbincang tentang tajuk yang akan
KBAT:
dilakonkan.
Mencipta

4. Murid-murid pada setiap kumpulan


melakonkan dengan watak yang berbeza
dalam ahli keluarga.

5. Guru dan murid-murid membuat penilaian


terhadap lakonan yang dilakukan pada setiap
kumpulan bersama-sama.
Rumusan Pelajaran dan Pembelajaran
1. Murid-murid diminta membuat refleksi dan Kemahiran Generik:
Penutup rumusan pembelajaran. Kemahiran merumus
Sikap berhemah tinggi dalam keluarga
( 2 minit )
2. Guru menekankan aspek menghormati ahli
keluarga dengan mengamalkan sikap berbudi
pekerti antara ahli keluarga untuk memupuk
hubungan yang mesra.

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran :

i. Peta buih cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.


ii. Soalan temubual (lisan) perasaan apabila mengamalkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga.
iii. Aktiviti lakonan melakonkan cara berbudi pekerti mulia sesama ahli keluarga dalam soalan tugasan.

15. Refleksi :
