Anda di halaman 1dari 7

RPH PENDIDIKAN MORAL

Mata Pelajaran Pendidikan Moral


Tarikh 27 Sept 2017
Kelas Tahun 5 Ros
Jumlah Pelajar 2
Masa 11.05 - 12.05 pagi
Tajuk Kerjasama
Standard kandungan 12.1 Melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti kemasyarakatan.
Standard pembelajaran 12.1.2 Merancang cara melaksanakan aktiviti secara
bekerjasama dalam masyarakat setempat.
12.1.3 Mengekspresikan perasaan apabila melaksanakan
aktiviti secara bekerjasama dalam masyarakat setempat.
Nilai Sampingan Kerajinan, menyayangi masyarakat.
Pengetahuan Sedia Ada Murid sudah belajar topik tentang kerjasama di dalam subjek
lain.
Murid telah belajar nilai-nilai moral di peringkat Pra Sekolah .
Hasil Pembelajaran Kognitif :
1. Membincangkan 3 cara bekerjasama dalam masyarakat.
2. Menyenaraikan 3 cara mengekspresi perasaan dalam
bekerjasama dalam masyarakat.

Aktif / Tingkah laku:


1. Bekerjasama melakukan sesuatu kerja tanpa bergantung
kepada orang lain.
2. Mengamalkan sikap bekerjasama
Objektif Di akhir pelajaran, murid dapat
1. memberikan maksud nilai kekerjasama
2. menerangkan dan mengamalkan 3 cara dan perasaan
bekerjasama
3. memberi contoh amalan yang menunjukkan sikap
bekerjasama.
Teknik Sumbangsaran dan perbincangan
Gabungjalin Muzik dan Pendidikan Seni
Sumber P&P Video muzik, bola pingpong, surat khabar dan kad gambar.

LANGKAH ISI AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN


PELAJARAN
Set Induksi Nyanyian lagu Menyanyi bersama Murid menyanyi BBM:
bertemakan murid sambil membuat
+10 minit bekerjasama. gaya. Video dan muzik

1.Murid ditanya Kemahiran


beberapa soalan: Guru bersoal jawab verbal lingustik
dengan murid tentang
a. Apabila ikan EMK:
nilai murni yang
jerung menyerang terdapat dalam video Murid menjawab
burung penguin, - TMK
itu. soalan yang
apa yang burung diajukan oleh guru -Keusahawanan
penguin buat? Guru menerangkan berdasarkan lagu.
kepada murid-murid - Kreatif dan
b. Apabila musuh
tentang nilai murni inovasi
ingin makan
yang perlu mereka
semut, apa yang
amalkan agar mereka
telah semut
fahami konsep nilai
lakukan?
murni itu sendiri.
c.bagaimana cara
untuk jadi kuat?

d. Apa yang anda


semua dapat
belajar daripada
video tersebut?

Pengenalan Guru membacakan Murid mendengar Kaedah:


kepada konsep maksud bekerjasama dan mengikut
nilai bekerjasama: dengan cara murid beramai-ramai. -Perbincangan
ikut beramai-ramai.
Langkah 1 - Kerja dibuat Seorang murid Teknik:
bersama-sama Guru meminta membaca dan
+ 15minit seorang murid murid lain ikut -Sumbang saran
- Saling membantu membaca manakala beramai-ramai.
Bbm
murid yang lain ikut
- Tolong-menolong beramai-ramai. Murid mendengar
-A3
penerangan guru.
- Gotong-royong Guru menerangkan EMK:
maksud bekerjasama
beserta contoh yang - Kreatif dan
sesuai. inovasi

Permainan Guru menerangkan Di check point


syarat permainan iaitu pertama murid
pingpong emas murid perlu perlu mengambil
memegang hujung kad gambar.
Langkah 2 surat khabar dan
pastikan bola Murid perlu
+15 minit pingpong tidak jatuh. menerangkan kad Bbm:
gambar tersebut.
Jika bola pingpong Kad gambar.
jatuh murid perlu Kad gambar yang
paling banyak dan Surat khabar
undur ke tempat asal.
penerangan yang
Bola pingpong
Setelah sampai di betul dikira
check point, murid pemenang. Penerangan
perlu berebut
mengambil kad Bersoal jawab
gambar dan
menerangkan tentang
kad gambar tersebut.

Langkah 3 Permainan Guru menerangkan Murid mendengar Bbm: Surat


kepada murid supaya penerangan guru. khabar dan
+15 minit Menjawab tidak keluar daripada lembaran kerja.
soalan sambil surat kabar Murid berdiri atas
berdiri atas air surat kabar
batu. Guru akan
mengoyakkan surat murid menjawab
(Lembaran kerja) kabar jika murid tidak soalan
menjawab soalan
atau salah jawapan yang betul
memberikan jawapan dan sikap
kerjasama paling
Surat kabar akan bail dikira
semakin mengecil dan pemenang.
murid perlu
bekerjasama supaya
tidak terkeluar.

Murid yang terkeluar


akan dikira kalah.

Penutup Rumusan. Guru membuat Murid mengulang Bersoal jawab


rumusan tentang rumusan yang
+5 minit perlunya dibuat guru.
mengamalkan nilai
bekerjasama dalam BBM:
diri.
Guru mengedarkan Lembaran kerja
lembaran kerja
.

Refleksi:

Ulasan guru dan pensyarah pembimbing:

Gambar bekerjasama
Lembaran Kerja Pendidikan Moral
Nama: ____________________________ Kelas: _____________
1. Tanda di gambar yang menunjukkan nilai kerjasama.

2. Warnakan gambar yang menunjukkan nilai kerjasama.


3. Pilih jawapan yang tepat.
1. Adik-beradik yang baik akan saling __________ antara satu sama lain.
A. mencaci
B. membantu
C. bergaduh
D. membenci

2. Kita perlu __________ antara satu sama lain.


A. berkawan
B. bergaduh
C. berbaik-baik
D. bermusuh

3. Amalan __________ barang boleh mengeratkan hubungan antara rakan.


A. menyimpan
B. menyorok
C. mengguna
D. berkongsi
