Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Sejarah Tahun 5 Bijak
Kelas
Tema/Tajuk Kedaulatan Negara / Identiti Negara Kita
Tarikh / Hari 9 Julai 2019 / Selasa
Masa 8.40 – 9.40 Pagi
Bilangan Murid 27 / 28 Orang
Standard Kandungan 9.1 Jata Negara

Standard 9.1.6 Menyatakan cogan kata yang terdapat pada Jata Negara.
Pembelajaran
K9.1.6 Menyatakan kepentingan menghayati dan mengamalkan
cogan kata Jata Negara.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. membentangkan cogan kata pada Jata Negara beserta
maksudnya mengikut kreativiti sendiri.
2. menyenaraikan sebab dan kepentingan menghormati
lambang-lambang pada Jata Negara kepada negara.
Aktiviti 1. Guru menayangkan gambar-gambar logo yang mempunyai
cogan kata dengan menggunakan slaid power point.
2. Murid disoal oleh guru tentang logo beserta cogan kata yang
pernah mereka lihat dan dengar berdasarkan gambar-gambar
yang ditunjukkan.
3. Murid melakukan aktiviti mencantumkan puzzle Jata Negara
selama 2 minit dan guru menyoal murid-murid tentang lambang-
lambang pada Jata Negara yang mereka pelajari pada
pembelajaran yang lalu.
4. Murid yang dapat menjawab dengan banyak akan menerima
kad bintang sebagai token.
5. Guru menayangkan penerangan tentang Cogan Kata pada
Jata Negara dan kepentingan dalammenghormati Jata Negara
kepada negara.
6. Setiap kumpulan akan menghasilkan logo kumpulan sendiri
secara kreatif dan menghasilkan lukisan cogan kata Jata
Negara ” Bersekutu Bertambah Mutu” dan membentangkannya
di hadapan kelas.
7. Guru mempamerkan peta pokok pada papan putih dan
mengarahkan murid-murid untuk mengisikan ruangan kosong
iaitu ”Kegunaan Jata Negara” dan Kepentingan Menghargai
Jata Negara pada negara”.
8. Kemudian, aktiviti pengayaan dan pemulihan diteruskan
mengikut pencapaian murid masing-masing.
9. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan
menyanyikan lagu Jata Negara Malaysia.
10. Guru juga memberikan rumusan dan motivasi serta pujian
kepada setiap murid atas kerjasama yang diberikan.
EMK Nilai Murni Bekerjasama, berdisiplin,
bertanggungjawab, bertoleransi,
kesungguhan dan hormat-menghormati.
Dimensi Perkongsian Nilai, Tanggungjawab
Kewarganegaraan Warganegara, Keterikatan Emosi kepada
Negara
TMK Belajar dengan TMK.
KPS Imaginasi dan empati
Bahan Bantu Belajar Slaid power point, gambar-gambar logo, puzzle Jata Negara,
slaid power point Jata Negara, komputer riba, kad bintang, kad
manila, peta pokok, lembaran kerja, dan skrip lagu “Jata Negara
Malaysia”.

Pengetahuan sedia Murid-murid mempelajari tentang lambang-lambang Jata


ada Negara pada pembelajaran yang lepas.
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran:

Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Langkah/ Masa Isi Pelajaran
Pembelajaran
1) Guru menayangkan BBM
gambar-gambar logo yang  Slaid power point
mempunyai cogan kata  Gambar-gambar
dengan menggunakan slaid
logo
power point.
 Komputer riba
2) Murid disoal oleh guru
 Gambar-gambar
tentang logo beserta cogan
logo beserta kata yang pernah mereka KCP:
cogan kata. lihat dan dengar
berdasarkan gambar-  Interpersonal
Permulaan gambar yang ditunjukkan.  Visual – ruang
(5 minit) 3) Guru mengaitkan jawapan
murid-murid dengan isi KB:
pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini.  Menjana idea
Nilai:

 Berdisiplin
 Hormat-
menghormati

Langkah 1 Penerangan : 1) Guru memberikan setiap BBM


(15 minit) kumpulan puzzle Jata  Puzzle Jata Negara
 Puzzle Jata Negara yang mempunyai  Slaid power point
Negara penerangan. Jata Negara
2) Tugasan tersebut disiapkan  Komputer riba
 Kad bintang
oleh murid-murid selama 2
minit sahaja. KCP:
3) Setelah selesai, guru
menyoal murid-murid  Interpersonal
tentang jenis-jenis lambang  Visual – ruang
Jata Negara yang mereka  Verbal - linguistik
 Maksud Cogan ketahui dalam KB:
Kata pada Jata pembelajaran sebelum ini.  Menjana idea
Negara 4) Murid yang berjaya  Menghubungkaitkan
menyatakan jawapan paling
banyak akan menerima kad Nilai:
bintang sebagai token.
 Bertanggungjawab
5) Kemudian, guru
 Bertoleransi
menayangkan tentang
 Bekerjasama
penerangan Cogan Kata
pada Jata Negara dan
 Sebab dan kepentingan menghormati
Kepentingan Jata Negara dengan
Menghormati Jata menggunakan slaid power
Negara kepada point.
Negara. 6) Guru bersoal jawab dengan
murid tentang isi pelajaran.

1) Setiap kumpulan akan BBM


menerima kad manila  Kad manila
daripada guru.  Kad bintang
2) Guru mengarahkan setiap KCP:
kumpulan untuk
menghasilkan logo  Interpersonal
kumpulan masing-masing  Visual – ruang
beserta maknanya dengan  Verbal - linguistik
tema ”Perpaduan” . KB:
 Lukisan Logo 3) Setiap kumpulan juga
 Mencipta
Kumpulan dan diminta untuk melukiskan
cogan kata pada Jata  Menjelaskan
Cogan Kata pada
Negara beserta logonya  Menilai
Jata Negara.
dengan merujuk gambar
Langkah 2 yang ditayangkan. Nilai:
( 20 minit) 4) Murid-murid diberikan masa  Bekerjasama
selama 10 minit untuk  Hormat-
menyiapkan tugasan ini. menghormati
5) Setelah selesai, setiap
kumpulan akan
membentangkan hasil kerja
kumpulan mereka di
hadapan kelas.
6) Kumpulan yang
mempersembahkan hasil
kerja yang paling kreatif
akan menerima kad
bintang.

Langkah 3 Gerak kerja individu 1) Guru melekatkan peta BBM


(15 minit) pokok tentang “Kepentingan  Peta pokok
(Penilaian) Menghormati Jata Negara  Kad bintang
kepada Negara dan  Lembaran kerja
 Mengisi peta KCP:
Kegunaan Jata Negara”
pokok dengan
pada papan tulis.  Interpersonal
jawapan yang
2) Berdasarkan beberapa  Intrapersonal
betul.
pilihan jawapan yang
disediakan oleh guru,  Verbal – linguistik
beberapa murid yang terpilih  Visual - ruang
perlu memadankan jawapan
tersebut pada ruangan yang
KBCB:
betul.
 Pembelajaran
3) Bagi murid-murid yang
kontekstual
dapat menjawab dengan
betul akan diberikan kad KB:
bintang.
4) Aktiviti pengayaan dan  Mengaplikasi
pemulihan diberikan  Memahami
Nilai:
mengikut tahap kesesuaian
murid masing-masing.  Bertoleransi
Pengayaan 1) Dalam aktiviti pengayaan,  Hormat-
murid-murid diberikan menghormati
 Soalan subjektif. soalan subjektf dan perlu  Kesungguhan
menjawab semua soalan
dengan betul.
2) Murid perlu menyiapkan
lembaran kerja sebelum
kelas tamat.

Pemulihan 1) Dalam aktiviti pemulihan,


murid dikehendaki untuk
 Rajah peta pokok melengkapkan rajah pohon
iaitu Jata Negara dengan
betul.
2) Murid perlu menyiapkan
lembaran kerja sebelum
kelas tamat.

1) Murid-murid menyanyikan BBM:


lagu Jata Negara Malaysia.  Skrip lagu “Jata
2) Murid menyatakan nilai Negara Malaysia”.
Kognitif yang terdapat pada lagu
tersebut.
Penutup  Guru memberikan KB:
(5 minit) skrip lagu Jata 3) Guru merumuskan isi  Merumuskan.
pelajaran pada hari ini.
Negara Malaysia.
4) Guru memberikan pujian
Nilai:
dan motivasi kepada murid-
 Hormat-
murid.
menghormati
 Menyatakan nilai-
nilai murni dalam
skrip lagu
tersebut.

Sosial
 Guru memberikan
motivasi.
Refleksi

Pada akhir pengajaran:

1.___________ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____________ murid yang
tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

2.

Kekuatan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Kelemahan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Cadangan penambaikan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Komen guru pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.

Tandatangan Pelajar, Tandatangan Guru Pembimbing,

(NURULASYIKIN BINTI AMIR ESHAH) (EN. MOHD HISAM BIN ABD MUTALIB)

Pelajar, Guru Pembimbing,

IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.

Tandatangan Pensyarah Penyelia, Tandatangan Guru Besar,

(PN. SAUZANAH BINTI SULAIMAN) (PN. MULIANA @ MALIANA KELO)

Pensyarah Penyelia, Guru Besar,

IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.
