Anda di halaman 1dari 60

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)


MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI BAIK HATI
UNIT UNIT 2 BAIK HATI AMALAN SAYA
TAJUK BAIK HATI AMALAN SAYA
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Bantuan Secara Ikhlas
STANDARD 2.1
PEMBELAJARAN 2.3
2.4
-
-
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyanyikan lagu bertemakan nilai baik hati.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyenaraikan 3 sifat baik hati yang ada pada diri.
(Penaakulan Moral)
2. Menyatakan 2 situasi perasaan apabila dapat memberikan bantuan.
(Emosi Moral)
3. Melaksanakan 2 sokongan moral atau kebendaan kepada
yang memerlukan.
(Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


(Buku Teks MS 73) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Nyanyian lagu
2. Murid memahami gambar dalam buku teks muka surat 7.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpuan kecil, murid membaca
dan memahami lirik lagu “Tanya sama kakak”.
4. Murid dibimbing menyanyikan lagu “Tanya sama Kakak”.(PAK21)
5. Murid menyatakan 3 sifat baik hati yang terdapat pada adik.
6. Murid dalam kumpulan secara bergilir-gilir memberikan maklum balas
atau menyelesaikan masalah yang di berikan dalam bentuk peta buih
tentang kepentingan membantu orang yang memerlukan bantuan
dengan menulis di kertas yang sama dan menggunakan pen atau
pensil yang sama.(PAK 21)
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.(PBD)
9. Murid dibimbing untuk membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP TP 3


PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Penyayang/ Prihatin
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Konstruktivisme
Pendekatan Tematik Perpaduan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Patriotisme
Nilai Murni –
Bersyukur
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 1


Unit : 1 Nilai: Kepercayaan kepada tuhan TP: 1

A. Nyatakan agama yang betul berdasarkan gambar

Kristian Islam Hindu Buddha

1. 2.

Saya Kamarul bin Aziz. Saya Su Jan Nee.

Saya beragama Saya beragama

3. 4.

Saya Preety a/p Perumal. Saya John Ash Danial.

Saya beragama Saya beragama

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 2


Unit : 1 Nilai: Kepercayaan kepada tuhan TP: 2

B. Namakan tempat beribadat yang betul berdasarkan gambar.

kuil gereja masjid wat

1. Kamarul bersolat di

2. Wai Keong bersembahyang di

4. Flora bersembahyang di

3. Rajendran bersembahyang di

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 3


Unit : 1 Nilai: Kepercayaan kepada tuhan TP: 3

C. Nyatakan kepentingan mempunyai agama dan kepercayaan

tingkah
bahagia
laku

diberkati menyayangi

4.Tuhan akan
kita.

3.Mempunyai 1. Kehidupan kita


Kepentingan Mempunyai Agama dan Kepercayaan
oleh tuhan.

yang baik.

2.Hidup kita.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 4


RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN
1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI BAIK HATI
UNIT UNIT 2 BAIK HATI AMALAN SAYA
TAJUK BAIK HATI AMALAN SAYA
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Bantuan Secara Ikhlas
STANDARD 2.1
PEMBELAJARAN 2.3
2.4
-
-
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyanyikan lagu bertemakan nilai baik hati.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyenaraikan 3 sifat baik hati yang ada pada diri.
(Penaakulan Moral)
2. Menyatakan 2 situasi perasaan apabila dapat memberikan bantuan.
(Emosi Moral)
3. Melaksanakan 2 sokongan moral atau kebendaan kepada
yang memerlukan.
(Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


(Buku Teks MS 73) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Nyanyian lagu
2. Murid memahami gambar dalam buku teks muka surat 7.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpuan kecil, murid membaca
dan memahami lirik lagu “Tanya sama kakak”.
4. Murid dibimbing menyanyikan lagu “Tanya sama Kakak”.(PAK21)
5. Murid menyatakan 3 sifat baik hati yang terdapat pada adik.
6. Murid dalam kumpulan secara bergilir-gilir memberikan maklum balas
atau menyelesaikan masalah yang di berikan dalam bentuk peta buih
tentang kepentingan membantu orang yang memerlukan bantuan
dengan menulis di kertas yang sama dan menggunakan pen atau
pensil yang sama.(PAK 21)
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.(PBD)
9. Murid dibimbing untuk membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP TP 3


PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Penyayang/ Prihatin
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Konstruktivisme
Pendekatan Tematik Perpaduan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Patriotisme
Nilai Murni –
Bersyukur
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 5


Unit : 2 Nilai: Baik Hati TP: 2

A. Nayatakan cara memberikan bantuan kepada orang lain


berdasarkan gambar di bawah.

menanam pokok bunga


mencuci kereta

menyiram pokok bunga


menyapu sampah

1. Abang membantu ayah .

2. Kakak membantu ibu .

3. Saya membantu ibu .

4. Adik membantu ibu .

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 6


Unit : 2 Nilai: Baik Hati TP: 3
B. Nyatakan alasan pentingnya menghulurkan bantuan berdasarkan situasi
dalam gambar di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 7


Unit : 2 Nilai: Baik Hati TP: 2

C. Nyatakan cara membantu orang lain berdasarkan gambar di bawah.

1.
Saya akan membantu

2.
Saya akan membantu

3.
Saya akan membantu

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 8


RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN
1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI BERTANGGUNGJAWAB
UNIT UNIT 3 TANGGUNGJAWAB SURESH
TAJUK TANGGUNGJAWAB SURESH
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Tanggungjawab Diri
STANDARD 3.1
PEMBELAJARAN 3.2
3.4
-
-
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyenaraikan tanggungjawab terhadap diri sendiri.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyenaraikan 3 tanggungjawab terhadap diri sendiri.
(Penaakulan Moral)
2. Menyatakan 3 kepentingan melaksanakan tanggungjawab
terhadap diri sendiri. (Emosi Moral)
3. Menyatakan 3 perasaan kebanggaan apabila dapat melaksanakan
tanggungjawab terhadap diri sendiri.
(Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


(Buku Teks MS 73) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Gambar/Poster
2. Murid memahami gambar dalam buku teks muka surat 11.
3. Murid secara berpasangan bercerita tentang gambar yang dilihat.
4. Murid menyenaraikan tugas suresh dalm bentuk peta buih.(PAK21)
5. Murid dalam kumpulan membuat percambahan minda tentang
tanggungjawab diri dalam bentuk peta buih tentang
tanggungjawab diri sendiri di rumah dengan menulis di kertas yang
sama dan menggunakan pen atau pensil yang sama.(PAK 21)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.(PBD)
8. Murid dibimbing untuk membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 3 Stray and 1 Stay TAHAP TP 3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kerjasama
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 9


Unit : 3 Nilai: Tanggungjawab Suresh TP: 1

D. Nyatakan tanggungjawab terhadap diri sendiri berdasarkan gambar


di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 10


Unit : 3 Nilai: Tanggungjawab Suresh TP: 2

E. Nyatakan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap diri sendiri

Kawan-kawan beban

berdikari gembira

menyayangi

Saya dapat hidup


.

Saya dapat mengurangkan


ibubapa.

Kepentingan Melaksanakan tanggungjawab terhadap Diri Sendiri

Keluarga saya akan


saya.

Keluarga saya akan berasa


.

Saya akan disukai oleh


.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 11


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Unit : 2 Nilai: Tanggungjawab Suresh TP: 3

F. Nyatakan cara bertanggungjawab terhadap diri sendiri


berdasarkan gambar di bawah.

1.

Tindakan saya :

Kakak hendak membantu Saya akan


saya mengemaskan meja tulis
saya.

2.

Tindakan saya :

Ibu hendak membasuh kasut sekolah Saya akan


saya.

3.

Tindakan saya :
Ayah hendak membantu saya Saya akan

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 12


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
mewarnakan lukisan saya.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 13


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN
1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI BERTERIMA KASIH
UNIT UNIT 4 TERIMA KASIH, KAWAN-KAWAN
TAJUK TERIMA KASIH, KAWAN-KAWAN
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Sikap Berterima Kasih
STANDARD 4.1
PEMBELAJARAN 4.2
4.4
-
-
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menyatakan perasaan apabila dapat memberi penghargaan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan secara lisan pengucapan terima kasih dalam
pelbagai Bahasa. (Penaakulan Moral)
2. Menyatakan 3 kepentingan memberikan penghargaan. (Emosi Moral)
3. Menyatakan 3 perasaan apabila dapat memberi penghargaan.
(Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


(Buku Teks MS 73) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Video
2. Murid secara berpasangan cuba meniru perbualan dalam buku
teks muka surat 16.
3. Murid menyenaraikan ucapan terima kasih dalam
pelbagai bahasa.(PAK21)
4. Murid dalam kumpulan membuat percambahan minda tentang
kepentingan memberi penghargaan dalam bentuk beta bulatan
dengan menulis di kertas serta menggunakan pen yang disediakan.
(PAK 21)
5. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.(PBD)
7. Murid dibimbing untuk membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP TP 3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid
Pendekatan Tematik Kebudayaan, Kesenian dan Estetika
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Keberanian
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 14


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 4 Nilai: Berterima Kasih TP: 1

G. Padankan ucapan dengan bahasa yang betul.

a) Melayu
1.Nandri

2.Kotoluadan b) Cina

3.Magsukul c) Tamil

4.Abor haknuk d) Kadazandusun

f)bajau
6.Terima kasih

5.Xié xie e) Semai

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 15


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Unit : 4 Nilai: Berterima Kaih TP: 2

H. Nyatakan kepentingan memberikan penghargaan

masyarakat yang bahgia

memberikan kegembiraan
hubungan kekeluargan

menghargai sumbangan

3. 4.

yang diberikan oleh kepada orang lain.


seseorang

Kepentigan Memberikan Penghargaan

2.Mengeratkan 1.Membentuk

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 16


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Unit : 2 Nilai: Berterima Kasih TP: 4

I. Nyatakan perasaan kamu berdasarkan pernyataan di bawah.

5. Saya mengucapkan terima kasih kepada Mohan yang meminjamkan peralatan lukisa
Saya berasa

4. Saya menghadiahkan sebatang pen kepada ayah sempena Hari Bapa


Saya berasa

2. Saya mengucapkan terima kasih kepada datuk semasa menerima angpau sempena T

Saya berasa

1. Saya memberika ciuman kepada ibu kerana menjahitkan saya sehelai gaun yang sa

Saya berasa

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 17


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

3. Saya menghadiahkan nenek sebuah buku masakan kerana telah mengajar say aca

Saya berasa

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 18


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 SK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI UTAMA HEMAH TINGGI
UNIT UNIT 5 BUDI BAHASA AMALAN SAYA
TAJUK BUDI BAHASA AMALAN SAYA
STANDARD 5.0 Bersopan dalam tutur kata dan tingkah laku.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1,.5.2.5.3.5.4.5.5
PEMBELAJARAN
KRITERIA Murid dapat menunjukkan cara bertutur dan bertingkah laku yang sopan
KEJAYAAN dalam pelbagai situasi dalam kehidupan seharian.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mengenal pasti 3 tutur kata dan tingkah laku yang bersopan.
(Penaakulan Moral)
2. Menerangkan 3 kesan bertutur dan bertingkah laku yang sopan.
(Penaakulan Moral)
3. Menzahirkan 2 perasaan apabila beradab sopan dalam pertuturan
dan tingkah laku.
(Emosi Moral)
4. Menunjukkan 2 cara bertutur dan bertingkah laku yang sopan dalam
pelbagai situasi.(Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
(Buku Teks MS 21- dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
25) kejayaan. Set Induksi : Video
2. Murid diminta menyatakan contoh situasi dimana mereka selalu
menggunakan tutur kata yang sopan tersebut di sekolah/rumah.
3. Murid-murid diberikan situasi dan watak, murid diminta menunjukkan
contoh perlakuan / tutur kata yang sopan bersesuaian dengan situasi
yang diberi.
4. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap sopan.
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Setiap kumpulan bincangkan 1 kesan bertutur dan bertingkah laku
dengan sopan.
7. Setiap wakil kumpulan akan isi jawapan masing-masing dalam peta
buih yang guru sediakan pada kertas mahjong yang di tampal di
papan putih di hadapan kelas.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Main Peranan TAHAP TP 3


PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kekeluargaan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hemah Tinggi
BBM Buku teks, Kad Tugasan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 19


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 5 Nilai : Hemah Tinggi TP : 1

A. Tulis dialog yang sesuai dengan gambar di bawah.

Silakan duduk, pakcik. Jemput minum, nenek.

Terima kasih kerana Selamat pagi, Pakcik Raja.


meminjamkan buku
ini.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 20


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 5 Nilai : Hemah Tinggi TP : 2

B.Nyatakan kesan tutur kata dan tingkah laku yang sopan.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 21


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 5 Nilai : Hemah Tinggi TP : 3

C. Tulis tutur kata yang sesuai berdasarkan gambar.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 22


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 SK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI UTAMA HORMAT
UNIT UNIT 6 : HORMATI DIRI DISANJUNG TINGGI
TAJUK HORMATI DIRI DISANJUNG TINGGI
STANDARD 6.0 Hormati Diri
KANDUNGAN
STANDARD 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.5
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menunjukkan cara menghormati diri sendiri dalam pelbagai
situasi.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan 3 cara menghormati diri sendiri. (Penaakulan Moral)
2. Menerangkan 3 faedah menghormati diri sendiri (Penaakulan
Moral)
3. Membanding beza 2 cara menghormati diri sendiri dan
tidak menghormati diri sendiri. (Penaakulan Moral)
4. Menyatakan 2 perasaan apabila dapat menghormati diri sendiri.
(Emosi Moral)
5. Menunjuk 2 cara menghormati diri sendiri dalam pelbagai
situasi.(Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran


(Buku Teks MS 26-30) dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
2. Set Induksi : Video
https://www.youtube.com/watch?v=RBFSYSFkPR4
3. Murid bersoal jawab dengan guru tentang video yang
mereka tonton sebentar tadi.
4. Murid secara berpasangan diminta menyatakan cara
menghormati diri sendiri seperti kad gambar yang diedarkan
kepada mereka dan bincangkan faedah apabila berbuat
demikian.
5. Murid dipecahkan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan
diberikan lokasi, dan setiap kumpulan diminta membincangkan
cara mereka boleh menghormati diri sendiri dan tidak menghormati
diri sendiri di lokasi tersebut.
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Think, Pair, Share TAHAP TP
3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kontekstual
Pembelajaran
Pendekatan Tematik Jati diri, Patriotisme
dan Kewarganegaraan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hormat Menghormati
BBM LCD, video, kad gambar, kad tugasan, whiteboard flash card
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )
REFLEKSI

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 23


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 6 Nilai : Hormat TP : 1

A. Nyatakan cara menghormati diri sendiri berdasarkan gambar.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 24


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 6 Nilai : Hormat TP : 2

B.Nyatakan faedah menghormati diri sendiri.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 25


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 6 Nilai : Hormat TP : 3

C. Tulis arahan atau larangan yang terdapat dalam gambar di bawah.

Dilarang berlari di tangga. Sila beratur.

Jaga kebersihan dan keceriaan Tolong senyap.


kelas.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 26


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 SK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI UTAMA KASIH SAYANG
UNIT UNIT 7 SAYANGI DIRI SENDIRI
TAJUK SAYANGI DIRI SENDIRI
STANDARD KANDUNGAN 7.0 Sayangi Diri
STANDARD 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menunjukkan cara menjaga kebersihan dan keselamatan
diri dalam pelbagai situasi.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyenaraikan 3 cara menjaga kebersihan dan keselamatan diri.
(Penaakulan Moral)
2. Menjelaskan dengan contoh 3 kesan tidak menjaga
kebersihan dan keselamatan diri.
3. Memberi alasan pentingnya menjaga kebersihan
dan keselamatan diri.
4. Mengekspresikan 2 perasaan setelah menjaga kebersihan dan
keselamatan diri.(Emosi Moral)
5. Mempraktikkan 2 amalan menjaga kebersihan dan
keselamatan diri dalam kehidupan seharian. (Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
(Buku Teks MS 31-35) dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
2. Set Induksi : Video
https://www.youtube.com/watch?v=vJ_yl7mrk7o
3. Murid dipecahkan kepada 2 kumpulan, satu kumpulan
diberikan tugasan untuk menyenaraikan cara-cara menjaga
kebersihan, dan satu kumpulan lagi diberikan tugasan untuk
menyenaraikan cara-cara menjaga keselamatan diri.
Bentangkan.
4. Dalam kumpulan yang sama, kemudian murid diminta
membincangkan 3 kesan tidak menjaga kebersihan diri dan
keselamatan diri. Isi hasil perbincangan dalam peta pelbagai alir.
5. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Pembentangan TAHAP TP
3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Berprinsip
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Koperatif
Pembelajaran
Pendekatan Tematik Kesihatan dan Kebersihan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Kreativiti Dan
Inovasi Nilai Murni – Kasih
Sayang
BBM LCD, VIDEO, KAD TUGASAN, PETA I-THINK BOARD, PEN MARKER
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 27


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
REFLEKSI

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 28


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 7 Nilai : Kasih Sayang TP : 1

A. Gariskan jawapan yang betul tentang cara menjaga kebersiahan diri


dan keselamatan diri.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 29


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 7 Nilai : Kasih Sayang TP : 2

B. Nyatakan cara menjaga kebersiahan dan keselamatan diri


berdasarkann gambar di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 30


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Unit : 7 Nilai : Kasih Sayang TP : 3

C. Nyatakan alasan pentingnya menjaga kebersihan dan keselamatan diri


berdasarkan gambar di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 31


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 SK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI UTAMA KEADILAN
UNIT UNIT 8 ADIL MEMBAWA SEJAHTERA
TAJUK ADIL MEMBAWA SEJAHTERA
STANDARD KANDUNGAN 8.0 Adil dalam Perlakuan Seharian
STANDARD 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 8.5.
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat mengamalkan sikap adil dalam kehidupan seharian.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan 3 contoh keadilan dalam perlakuan seharian.
(Penaakulan Moral)
2. Menerangkan 2 sebab perlunya bersikap adil dalam
perlakuan seharian.
3. Menyatakan 2 kesan ketidakadilan dalam perlakuan seharian.
(Emosi Moral)
4. Mengamalkan sikap adil dalam kehidupan harian.
(Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran
(Buku Teks MS 36-40) dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria
kejayaan.
a. Set Induksi : Video
https://www.youtube.com/watch?v=lMqbJ_et2d4
2. Murid bersoal jawab dengan guru, adakah Roland bersikap
adil? Mengapa?
3. Secara berpasangan bincangkan apa yang mungkin
berlaku/kesan ketidakadilan kepada rakan-rakan
Roland tersebut.
4. Kemudian, round the table dan minta murid nyatakan
pendapat mengapa perlunya berlaku adil dalam kehidupan
harian.
5. Secara berkumpulan, bincangkan 3 contoh keadilan
dalam perlakuan seharian. Bentangkan.
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Round Table TAHAP TP
3
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai
Strategi Pengajaran dan Penyelesaian Masalah
Pembelajaran
Pendekatan Tematik Perpaduan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Kreativiti Dan
Inovasi Nilai Murni –
Keadilan
BBM Video, whiteboard flash card, pen marker, kertas mahjong
PENTAKSIRAN Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 32


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
REFLEKSI

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 33


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 8 Nilai : Keadilan TP : 1

C. Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul berdasarkan gambar.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 34


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 8 Nilai : Keadilan TP : 2

B. Nyatakan sebab perlu berlaku adil dalam pergaulan seharian dalam


peta bulatan di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 35


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Unit : 8 Nilai : Keadilan TP : 3

C. Nyatakan kesan ketidakadilan dalam perlakuan seharian berdasarkan


gambar di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 36


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI KEBERANIAN
UNIT UNIT 9 BERANI MENGHADAPI CABARAN
TAJUK BERANI MENGHADAPI CABARAN
STANDARD 9. Berani Mempertahankan Maruah Diri
KANDUNGAN
STANDARD 9.1, 9.2, 9.3
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyenaraikan 3 perlakuan berani mempertahankan maruah
diri.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyenaraikan 3 contoh perlakuan mempertahankan maruah diri
(Penaakulan Moral)
2. Mengenal pasti 2 kepentingan bersikap berani untuk
mempertahankan maruah diri. (Emosi Moral)
3. Mengaplikasikan 2 sikap berani mempertahankan maruah diri dalam
3 situasi.(Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
(Buku Teks MS 22) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Gambar/Poster
2. Murid memahami gambar yang disediakan.
3. Murid menyatakan 3 mempertahankan maruah diri .
4. Murid menjelaskan 2 kepentingan bersikap berani untuk
mempertahankan maruah diri
5. Murid diminta menceritakan situasi sikap berani mempertahankan
maruah diri.
6. Murid dibahagikan secara berpasangan.
7. Murid bergilir-gilir memberikan respons atau menyelesaikan
masalah yang di berikan dengan menulis di kertas yang sama dan
menggunakan pen atau pensil yang sama.(PAK 21)
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.(PBD)
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP
3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
KURIKULUM

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis


Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 37


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 9 Nilai : Keberanian TP : 1

A. Padankan situasi yang berlaku dengan tindakan berani mempertahankan


maruah diri.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 38


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 9 Nilai : Keberanian TP : 2

B.Pilih dan senaraikan kepentingan berani mempertahankan maruah diri kita.


Kamu juga boleh memberikan jawapan kamu sendiri.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 39


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 9 Nilai : Keberanian TP : 3 & 4

C. Jawab soalan-soalan di bawah berdasarkan kepada gambar situasi


yang diberikan.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 40


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI KEJUJURAN
UNIT UNIT 10 KOK HENG YANG JUJUR
TAJUK KOK HENG YANG JUJUR
STANDARD 10. Jujur Dalam Kehidupan Seharian
KANDUNGAN
STANDARD 10.1, 10.2, 10.3
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyenaraikan 3 perlakuan berani mempertahankan maruah
diri.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Memberikan 3 contoh perlakuan jujur dalam kehidupan seharian.
(Penaakulan Moral)
2. Menunjuk cara 3 cara bersikap jujur dalam kehidupan seharian.
(Emosi Moral)
3. Mengaplikasikan sikap jujur dalam 3 situasi.(Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
(Buku Teks MS 22) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Gambar/Poster
2. Murid melihat gambar dalam buku teks halaman 46.
3. Murid membaca dan memahami cerita situasi 1,2 dan 3 dalam
buku teks.
4. Murid secara berpasangan menyatakan sikap jujur dalam situasi
tersebut. (PAK21)
5. Murid bercerita berdasarkan contoh perlakuan jujur yang lain dalam
kehidupan seharian. (KBAT)
6. Murid menceritakan sikap jujur yang pernah dilakukan. (PBD)
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP
3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
KURIKULUM

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis


Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 41


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 10 Nilai : Keberanian TP : 1

B. Berdasarkan gambar, berceritalah kepada kawan-kawan tentang gambar


yang dilihat.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 42


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 10 Nilai : Keberanian TP : 3

B. Tulis perkara yang sepatutnya kamu lakukan berdasarkan situasi yang


diberikan.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 43


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 10 Nilai : Keberanian TP : 4 & 5

C. Tandakan ( √ )pada tindakan yang betul. Kemudian, natakan perasaan


kemu berdasarkan Tindakan yang dipilih.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 44


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI KERAJINAN
UNIT UNIT 11 BLOG KERAJINAN
TAJUK BLOG KERAJINAN
STANDARD 11. Rajin dalam Perlakuan harian
KANDUNGAN
STANDARD 11.1, 11.2, 11.3
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyatakan 3 ciri-ciri bersikap rajin.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan 3 ciri-ciri bersikap rajin. (Penaakulan Moral)
2. Menjelaskan 3 ciri-ciri bersikap rajin. (Emosi Moral)
3. Mengekspresikan ciri-ciri bersikap rajin.(Perlakuan Moral)
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
(Buku Teks MS 22) kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. (Set
Induksi): Gambar/Poster
2. Murid mendengar lagu ‘Rajin Adik Rajin’.
3. Murid secara berpasangan membaca, menanda dan memahami
lirik lagu. (PAK21)
4. Murid menyenaraikan sikap rajin yag terdapat dalam lirik. (KBAT)
5. Murid secara berkumpulan, menyanyikan lagu ‘Rajin Adik Rajin’ di
hadapan kelas. (PBD)
6. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP
3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
KURIKULUM

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis


Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 45


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 11 Nilai : Kerajinan TP : 2

A. Nyatakan sebab perlunya bersikap jujur berdasarkan gambar dan


pernyataan di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 46


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 11 Nilai : Kerajinan TP : 3

B. Fahami gambar di bawah. Kemudian, jawab soalan-soalan


yang berikutnya..

menegur benar Kerja sekolah buku latihan

1. Mirza tertinggal di sekolah


semalam.
2. Dia tidak dapat menyiapkan nya.
3. Cikgu Kamal Mirza kerana tidak
menyiapkan kerja sekolahnya.
4. Mirza bercakap dan meminta maaf daripada
Cikgu Kamal.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 47


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 11 Nilai : Kerajinan TP : 4 & 5

C. Nyatakan Tindakan yang sepatutnya anda lakukan dengan


melihat gambar yang diberi.

Bangun dari tidur saya akan

Selepas makan saya sepatutnya

Pokok bunga ibu telah layu. Saya perlu

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 48


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI KERJASAMA
UNIT UNIT 12 KERJASAMA BUDAYA KAMI
TAJUK AYUH BEKERJASAMA
STANDARD KANDUNGAN 12.1
STANDARD 12.1.1 , 12.1.2 , 12.1.3 , 12.1.4
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyenaraikan 3 kebaikan bekerjasama.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
a) Menyatakan 3 kebaikan bekerjasama (Penaakulan Moral)
b) Menyenaraikan aktiviti yang boleh dilakukan bersama-sama (Perlakuan
Moral)
c) Menceritakan 2 perasaan setelah melaksanakan aktiviti bersama-
sama. (Emosi Moral)

AKTIVITI 1. Murid membaca dan memahami cerita.


(Buku teks : 79 ) 2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
3. Sesi soal jawab
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP 3


PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 49


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 12 Nilai : Kerjasama TP : 1

A.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 50


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 12 Nilai : Kerjasama TP : 2

B.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 51


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 12 Nilai : Kerjasama TP : 2

C. Tandakan (√) pada gambarajah yang menunjukkan situasi


bekerjasama

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 52


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
(Emosi Moral)
(Emosi Moral) KESEDERHANAAN
(Emosi Moral) UNIT 13 AMALAN HIDUP DI SEKOLAH
TAJUK SAYA BERSIKAP BERSEDERHANA
STANDARD KANDUNGAN 13.1
STANDARD 13.1.1 , 13.1.2 , 13.1.3
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyenaraikan 3 kebaikan bekerjasama.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
a) Menyatakan 3 perlakuan sederhana dalam diri (Penaakulan Moral)
b) Menceritakan kepentingan bersikap sederhana (Perlakuan Moral)
c) Mengamalkan 3 perlakuan sederhana dalam aktiviti seharian (Emosi Moral)

AKTIVITI 1. Terangkan maksud kesederhanaan.


(Buku teks : 87 ) 2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
3. Bimbing murid cara bersederhaan dalam kehidupan seharian
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP 3


PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 53


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 13 Nilai : Kesederhanaan TP : 2

A.

B. A.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 54


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 13 Nilai : Kesederhanaan TP : 2

B.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 55


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 56


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1 (SK)
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS
NILAI TOLERANSI
UNIT UNIT 14 TOLERANSI SESAMA WARGA SEKOLAH
TAJUK BETOLAK ANSUR AMALAN SAYA
STANDARD KANDUNGAN 14.1
STANDARD 14.1.1 , 14.1.2 , 14.1.3
PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyenaraikan 3 kebaikan bekerjasama.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;
a) Menyatakan 3 cara bertolak ansur (Penaakulan Moral)
b) Menyedari 3 kebaikan bersikap toleransi (Emosi Moral)
c) Mengamalkan sikap toleransi dalam aktiviti seharian (Perlakuan Moral)

AKTIVITI 1. Murid membaca dan memahami cerita.


(Buku teks : 93 ) 2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
3. Bantu murid memahami kepentingan bertolak ansur dalam kehidupan
seharian .
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Rally Table TAHAP TP 3


PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Kejujuran
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker
PENTAKSIRAN Pemerhatian
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 57


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 14 Nilai : Toleransi TP : 2

A.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 58


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 14 Nilai : Toleransi TP : 3

B.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 59


MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Unit : 14 Nilai : Toleransi TP : 2

C. Tandakan ( √ ) pada jawaapan yang betul.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 60
