Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT / AKTIVITI PRASEKOLAH

Kelas                           :           Prasekolah Sakura


Tarikh                        :           8 Februari 2017
Hari                            :           Rabu
Masa                           :           8.40 am - 9.40 am (70 minit)
Bil. Murid                  :           20 orang
Umur                          :           6 tahun
Modul                         :           Bertema
Tajuk/Tema               :           Rakan Saya
Tunjang Utama                     :           Tunjang sains dan Teknologi ( Sains Awal )
Standard kandungan            :           SA 3.2 memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian badan dan
deria manusia  
Standard pembelajaran        :           SA 3.2.1 mengenal pasti anggota badan
Kesepaduan tunjang             :           Tunjang komunikasi (bm)
Objektif pembelajaran         :           Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-
1.      Mengenal pasti anggota badan

Pengetahuan Sedia Ada       :           menyebut anggota badan


Kemahiran berfikir (KB)     :           menjana idea
Penerapan Nilai (PN)            :           bekerjasama dan menghormati orang lain
Bahan Bantu Mengajar (BBM)       :           Lagu, Kad Bergambar, Lembaran Kerja
Fokus Kecerdasan Pelbagai (MI)    :           Verbal Linguistik, Muzik, Interpersonal
Kosa Kata                                          :           kaki, mata, mulut, hidung, lidah, tangan, telinga, kepala

Langkah / Isi pelajaran Aktiviti p&p catatan


masa
Set induksi 1.      Guru meminta murid untuk duduk PN
8.40-9.50 Mengenalpasti anggota ke tempat masing-masing Kejujuran
5 minit badan rakan. 2.      Murid mendengar arahan guru
3.      Guru menyoal murid apa yang ABM
akan mereka pelajari pada hari ini. Komputer riba
4.      Murid menjawab dengan
bersemangat. MI
5.      Guru meminta murid untuk Visual-ruang
melihat kiri kanan mereka dan
menyoal apa yang mereka
Nampak. BBM
6.      Murid mendengar arahan guru. -
7.      Guru bertanya murid siapa yang
suka berkawan dan meminta murid
untuk mengenal pasti anggota
badan kawan.
8.      Murid mendengar arahan guru.

Langkah 1 Bersoal jawab mengenai 1.      Guru melukis gambar manusia di MI


15 anggota badan dan papan tulis dan menunjukkan kad Visual-ruang, verbal-
menyebut perkataan bergambar kepada murid. linguistik
dengan betul. 2.      Murid mengambil perhatian. ABM
3.      Guru menyoal murid apa yang Komputer riba
diperhatikan.
4.      Murid menjawab dengan 
bersemangat.     Kad bergambar
5.      Guru meminta murid untuk
mengenalpasti anggota badan dan
menyebut perkataan dengan betul.
6.      Murid mendengar arahan guru.
Langkah 2 Murid melekatkan kad 1.      Guru meminta murid untuk -          Lagu anggota badan
25 bergambar dan menyebut menyebut anggota badan tanpa -          Kad bergambar
perkataan dengan betul bantuan dari guru.
dan menyanyikan lagu 2.      Murid mendengar arahan guru.
anggota badan. 3.      Guru memanggil murid kehadapan
dan melekatkan kad bergambar di
papan tulis dengan bantuan guru 
dan meminta setiap murid untuk
menyebut perkataan dengan betul.
4.      Murid mendengar arahan guru.
5.      Guru meminta murid menyanyikan
lagu anggota badan.
6.      Murid seronok melakukan aktiviti
ini.
Langkah 3 murid menyiapkan 1.      Guru mengedarkan lembaran kerja ABM
20 lembaran kerja. dan memberi arahan kepada murid Kad imbasan
untuk melengkapkan dahulu nama,
hari dan tarikh. KBAT
2.      Murid medengar arahan guru. Mengaplikasi

PN
Hemah tinggi

MI
Visual-ruang        

Lembaran kerja
  

Penutup Menyanyikan  semula 1.      Guru meminta murid untuk -          Lagu


5 lagu anggota badan menyanyikan semula lagu anggota
badan.
2.      Murid seronok melakukan aktiviti
ini.

Refleksi          :
a)      Kekuatan
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
___________________________________

b)     Kelemahan
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
____________________________________
c)      Cadangan
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
____________________________________
