Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 3B

SEKOLAH KEBANGSAAN LAKSAMANA


Tajuk

: Apresiasi dan Estetika Seni Muzik

Masa

: 9.00 10.00am (60 minit )

Bil.Murid

: 7 orang

Tarikh

: 8 April 2013

Bil.

Nama

Kehadiran
Hadir

1.

KONG MING HUNG

2.

DIIV TRISTHEN

3.

VALERIE VICKIE SOO ZHEN YIN

4.

APRIL LEE PEI JIE

5.

LIM ZHENG HONG

6.

BRYAN LIEW YU YANG

Tidak
hadir

Matapelajaran

: Pendidikan Muzik

Tunjang Utama

: 4. Apresiasi dan Estetika Seni Muzik

Standard Kandungan

: 4.2 Bergerak mengikut lagu

Standard Pembelajaran

: 4.2.1 Melakukan gerakan mengikut


i. Lirik lagu

Tunjang yang disepadukan

: Komunikasi, Keterampilan diri

Objektif

: Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat :


-

membaca secara mekanis.

memahami lirik lagu.

membuat gerakan mengikut irama lagu Gerakan Badan .

Nilai

: Bekerjasama, keberanian,dan toleransi.

Teknik

: Membaca, Soal jawab,

Bantu Mengajar

: Lagu Gerakan Badan, gitar,

Terapi

: Pergerakan Kreatif

Masa/

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Langkah

Set Induksi

Permainan Pak Mat

Guru memberi arahan.

(5 minit)

kata pegang.....

Murid mendengar dan bermain.

Langkah 1

Lagu : Gerakan Badan

Teknik : Membaca

Objektif (1)

(20 minit)

Rujuk lampiran 1

1. (a) Guru meminta murid mengaju lirik lagu

BBM :

yang disebut.

Gitar/ Radio

(b) Murid membaca lirik lagu di papan

Lirik lagu/ CD interaktif

tulis secara mekanis.


EMK :
2. (a) Guru memilih murid secara

rawak

untuk membaca secara bergilir-gilir.

Teknologi

Maklumat

Komunikasi

(b) Murid yang dipilih membaca lirik lagu


secara mekanis dan bergilir-gilir.

Penggabungjalinan:
Kemahiran mendengar
Kemahiran membaca

Nilai :
- Keberanian

dan

Objektif 2
Langkah 2
(20 minit)

Contoh gerakan:

Teknik : Demontrasi

i.

ke depan

1. (a) Guru meminta murid mendengar lagu

ii.

ke belakang

Gerakan Badan yang dimainkan

BBM :

iii.

bergoyang

kemudian membuat demontrasi.

Gitar/ Radio

iv.

bertepuk tangan

(b) Murid mendengar lagu sambil

Lirik lagu/ CD interaktif

mengikut gerakan guru.


EMK :
Teknologi

Maklumat

Komunikasi

Nilai :
- Keberanian

dan

Langkah 3

Lirik Lagu Gerakan Badan

(20 minit)

1.(a)

Guru

meminta

murid

melakukan Objektif 3.

pergerakkan sendiri mengikut lirik lagu.


(b)

Dalam kumpulan, murid membuat Nilai:

gerakkan dengan bimbingan guru.

Pertandingan
berkumpulan.

secara 2. (a) Guru membahagikan murid kepada 3


kumpulan.
(b) Murid membuat pergerakkan dalam
kumpulan frasa demi frasa secara serentak.

Nama kumpulan:

i.

Merah

ii.

Kuning

iii.

Hijau

Bekerjasama

Penutup :
Jawapan :

1.

Contoh jawapan :
Gerakan

tangan

soalan

tangan

Apakah aktiviti harian yang melibatkan


ke

gerakan tangan ke hadapan, ke belakang,


bergoyang-goyang, bertepuk tangan?

menarik beca

Gerakan

bergoyang-

goyang :
-

beberapa

Soalan:

belakang :
-

bertanya

ke

memandu kereta

Gerakan

Guru

kepada murid-murid.

hadapan :
-

(a)

Menari

(b)

Murid

menjawab

soalan

tersebut

secara lisan.

Gerakan bertepuk tangan :


-

Bergembir
Bagaimanakah
melakukan

aktiviti

perasaan
pergerakan

semasa
sambil

menyanyi?
1. (a) Guru

memberikan ganjaran kepada

kumpulan yang jawab dengan betul.


(b) Murid diberi ganjaran.

Tunjang Utama

: 4. Apresiasi dan Estetika Seni Muzik

Standard Kandungan

: 4.2 Bergerak mengikut lagu

Standard Pembelajaran

: 4.2.1 Melakukan gerakan mengikut


i.

Lirik lagu
SENARAI SEMAK

Nama :_________________________

Kelas : ________________

Tarikh : ____________________

Arahan : Tandakan ( / ) pada ruangan Menguasai atau Belum Menguasai berdasarkan kemahiran murid.
Bil.

Kemahiran

1.

Membaca lirik lagu secara mekanis dengan lancar.

2.

Memahami lirik lagu.

3.

Menunjukkan gerakan ke depan, belakang, bergoyang


dan bertepuk tangan secara individu dengan
bimbingan guru.

4.

Menunjukkan gerakan ke depan, belakang, bergoyang


dan bertepuk tangan tanpa bimbingan guru.

Menguasai

Belum Menguasai

Catatan

Refleksi guru pelatih:


.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................

Catatan pensyarah / guru pembimbing:


.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................

LAMPIRAN
Kepalaku kedepan, kepalaku ke belakang

Kakiku ke depan, kakiku ke belakang,

Kepalaku kedepan, kepalaku ke belakang

Kakiku ke depan, kakiku ke belakang,

dan digoyang- goyang

Dan digoyang-goyang,

Sambil bertepuk tangan bergembira bersama-sama.

Sambil bertepuk tangan bergembira bersama-sama.

Tangan kedepan, tanganku ke belakang


Tanganku kedepan, tanganku ke belakang
dan digoyang- goyang
Sambil bertepuk tangan bergembira bersama-sama.

Badanku kedepan,badanku ke belakang


Badanku kedepan, badanku ke belakang
dan digoyang- goyang
Sambil bertepuk tangan bergembira bersama-sama.
