Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2

SK LAKSAMANA
Mata pelajaran
Kelas
Tema
Tajuk
Tarikh
Masa
Jumlah pelajar
Standard
Kandungan
Standard
Pembelajaran

BAHASA MALAYSIA
TAHUN 2
KELUARGA HARMONI
MEMBERSIHKAN KAWASAN RUMAH
14.2.1014
10.30-11.30 PAGI
22 ORANG
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.

3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih suku
kata,diftong,vokal berganding,digraf dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang
kemas.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
Objektif
1. murid dapat mengkategorikan dan menulis ayat menggunakan kata nama am yang telah dipelajari
pembelajaran
dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :Kata nama am
Kosa kata : mengemaskan, membersihkan
Pengisian
Ilmu
:Pendidikan Moral
Kurikulum
Nilai murni
: Kasih sayang, keberanian,hormat-menghormati,bekerjasama
Elemen Kreatif dan inovatif : Penjanaan idea murid melalui soal jawab
Kepelbagaian
Kemahiran Berfikir : Penyoalan, menghubung kait
Kaedah
dan
Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal,verbal linguistik,muzik
teknik.
BCB
: Mengumpul maklumat dengan petikan yang dibaca.
Pembelajaran Kontekstual :menghubung kait dengan pengalaman kekeluargaan dalam kehidupan
seharian.

Jenis
Bahan
mengajar
(BBM)

bantu

Bilangan

1. Lirik lagu

2. Petikan bahan bacaan

3. Peta Minda

4.
5.
6.
7.

3
1
1
22

Kertas mahjung
Muzik
Pembesar suara
L
Lembaran kerja

Langkah / Masa
Set induksi
(5 minit)

Isi Pelajaran
Nyanyian
- Keluarga Nadia
Lirik :
Pom.pom.pom (2x)
Ayah ibu kakak
dan
abang
Datuk
nenek
Nadia
sayang semua...
Lebih indah dari pelangi
Lebih indah dari bintang
di langit
Lebih indah dari bunga
di taman
Oh bahagia...

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

1. (a)
Guru memperdengarkan BBM :
lagu kepada murid 2 kali.
- Lirik lagu
(b) Murid mengajuk lirik lagu.
- Loceng
(c) Guru meminta
murid KP :
menyanyikan lagu dengan iringan
- Muzik
guru.
- Kinestetik
(d)
Guru mengaitkan lagu Nilai :
dengan pengajaran.
- Bekerjasama

Langkah 1
(15 minit)

Peta Minda
Kata Nama Am

Petikan
Membersihkan
Kawasan Rumah

Teknik : Penerangan
BBM :
- Peta Minda
1. (a) Guru memberi penerangan
- Petikan
Membersihkan
mengenai kata definisi kata nama
Kawasan Rumah.
am kepada murid.
- Papan tulis
(b) Murid mendengar dengan
tekun.
Pembelajaran Kontekstual :
- menghubung kait dengan
Teknik : Soal jawab
pengalaman kekeluargaan
2. (a) Guru membaca petikan.
dalam kehidupan seharian.
(b) Murid mendengar bacaan
Strategi :
guru.
- Direktif Kontekstual
(c) Guru menyoal murid tentang
isi petikan.
(d) Murid menjawab soalan guru. Ilmu : Pendidikan Moral
(e) Guru memberi contoh kata
Nilai :
nama am yang terdapat dalam
- Kasih sayang
petikan.
- Keberanian
(d) Murid menggariskan contoh
kata nama am yang disebut oleh
guru.
(e) Murid cuba memberi kata
nama am yang mereka tahu.

Langkah 2
( 15 minit)

Aktiviti Berkumpulan

Strategi: Kontekstual Metakognitif


1. (a) Guru mengagihkan murid
kepada 3 kumpulan.
(b) Wakil kumpulan akan
membentangkan hasil
perbincangan di hadapan kelas.

Langkah 3
( 15 minit)

Penilaian
- Lembaran kerja

Bina
ayat
daripada kata
nama
am
manusia.

Kumpulan 1 & 2
Menyusun dan menulis ayat-ayat
yang sesuai mengikut urutan isi.
Kumpulan 3
Mencari dan menulis semula ayat
yang mengandungi kata nama
am yang terdapat dalam petikan.
Teknik : Menulis
1.(a) Guru mengedarkan
lembaran kerja.
(b) Murid menjawab soalan
lembaran kerja.
(c) Guru memasang lagu
berirama sederhana untuk
memberikan suasana
mengimbau kembali peranan
ahli keluarga masing-masing.

BBM :
- Kertas mahjung putih
EMK :
- Kreatif dan inovasi
KP :
- Verbal linguistik
KB :
- Penyelesaian masalah
Nilai :
- Kerjasama
- Keyakinan diri

BBM :
Nilai :
KP :
-

Muzik
Pembesar suara
Lembaran kerja
Kerjasama
Keberanian
Intrapersonal
Muzik

Penutup
( 5 minit )

Rumusan :
Kognitif :
- dapat
mengkategorikan
jenis kata nama am.
Sosial:
- pujian
kepada
murid
kerana
kerjasama
dan
kreatif
semasa
menyanyi.

Teknik : Nyanyian
(a) Guru dan murid
menyanyikan lagu Keluarga
Nadia.
(b) Murid diminta menyebut lirik
lagu dengan sebutan yang betul
melalui nyayian.
(c) Pujian diberikan kerana sikap
murid menyebut dan menyanyi
dengan gembira serta mengikut
pergerakkan lagu.
(d) Guru menasihati murid agar
menghormati dan menyayangi
ahli keluarga.

BBM :
- Lirik lagu
KB :
-

Merumus

Nilai :
- Kasih sayang
- Bekerjasama
KP :
-

Verbal-linguistik
Interpersonal

Refleksi guru pelatih:


.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................

Catatan pensyarah / guru pembimbing:


.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................................................

Nama : ................................................. Kelas


:.................... Tarikh : ...............................
Arahan : Tuliskan ayat berdasarkan kata nama am yang
diberikan.
1.

ayah

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2.

ibu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------3. abang

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------4. kakak

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------5.

dapur

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------6. rumah
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7.

ruang tamu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------8.

halaman rumah

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------9. kain buruk

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------10.

longkang

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
