RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Tema/tajuk Subtopik Bil pelajar : : : : : : : Bahasa Melayu 3 Panglima 20 April 2012 9.10 9.40 Pagi (30 minit) Mari Bertani Alatan Berkebun. 26 orang
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid akan dapat: 1 2 3 Menyatakan nama empat alatan berkebun. Menyatakan kegunaan empat alatan berkebun. Menbina empat ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan nama alatan berkebun. Pengetahuan sedia ada : Konsep Alat bantu mengajar : : Murid mengetahui suasana kebun sayur. Kegiatan pertanian. Lagu Pak Mamat, Video berkebun, Slaidpower point Kad imbasan, dan lembaran kerja Nilai murni :Berkerjasama dalam setiap tugasan yang diberikan Menggunakan bahasa yang sopan dalam perbualan Mengetahui berusaha bersungguh-sungguh akan membawa kejayaan. Kemahiran : 1. Menjelaskan isi pelajaran 2.Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Catatan
Set Induksi /mencungkil idea( 5 minit ) 1. Lagu Pak 1. Guru minta murid mendengar lagu Pak Mamat sambil menyanyikannya. 1. Murid mendengar lagudan menyanyi. Teknik:Nyanyian.Contoh:1. Berikan nama tajuk lagu dan nyatakan nama sayur yang diketahui.
Mamat
Perkembangan1(10 minit)
1.
Video
1. Guru menayangkan video berkebun dan meminta murid memerhatikannya. 2. Guru menyoal murid nama alat yang digunakan untuk berkebun berpandukan video yang dipaparkan.
2. Murid menjawab soalan guru Strategi:Penerangan guru menggunakan slaid dan kad imbasan.
3. Guru menyatakan fokus pembelajaran adalah mengenai alatan berkebun dan meminta murid menyenaraikan nama alatan lain untuk berkebun.
4. Guru menayangkan slaid alatan berkebun untuk menyemak jawapan murid yang telah disenaraikan.
5. Murid mendengar
6. Murid 6. Guru meminta murid menamakan alatan berkebun yang dipaparkan oleh guru. Debriefing:Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi sementara yang masih keliru diberi penerangan oleh guru dalam kumpulan kecil. Strategi:Penerangan dan Perkembangan2(10 minit) 1. Membina ayat 1.Guru menerangkan contoh ayat bagi setiap alatan berkebun dengan menayangkan slaid power point. 2. Guru meminta murid membina ayat dalam kumpulan. 2. Murid membentuk kumpulan dan menjalankan perbincangan. 3. Guru meminta murid membentangkan hasil 3. Membentangkan 1. Murid mendengar penerangan guru. perbincangan dalam kumpulan mendengar soalan dan menjawab soalan yang diaju oleh guru.
perbincangan dalam kelas. 4. Guru membetulkan ayat murid/menyemak hasil pembentangan murid
hasil perbincangan.
4. Mendengarkan ulasan guru dan membuat pembetulan jika jawapan salah. 1. Murid mendengar penerangan guru.
1. Guru menerangkan Penutup(5 minit) Rumusan, nyanyian alatan berkebun adalah dan latihan. untuk memudahkan kegunaan alat kerja bercucuk tanam 2. Murid mengambil sambil menyoal murid lembaran kerja dan mengenainya. Guru juga menyiapkan menerangkan alatan tugasan. berkebun adalah tajam dan perlu berhati-hati jika menggunakannya. 3. Murid menyanyikan lagu Pak Mamat ada kebun. 2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah dan meminta murid menyiapkannya di rumah. kerja rumah. berkebun.Latihansebagai ulasan mengenai nama dan Strategi:Penerangan dan
3. Guru memainkan lagu Pak Mamat bagi menutup sesi P&P. Refleksi :
TAHUN : 4C
TARIKH/MASA : 4/09/2011 ( 9.40- 10.40AM) MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : LESTARI ALAM TAJUK : BUMI TERCEMAR
HPK 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik dan HPU berkesan. ARAS 2 3.2 Menghuraikan maklumat dengan alasan yang menyakinkan. HPK i)Membentangkan fakta tentang sesuatu topik dengan ulasan yang wajar. HPS 11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton atau dibaca. ARAS 2 11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah karya. OBJEKTIF i)Menyatakan pendapat tentang perkara yang menarik. KEMAHIRAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: BAHASA i) Memberikan empat perbezaan tentang petikan bergambar yang diberi. SISTEM BAHASA ii) Menyatakan 3 tindakan untuk memelihara alam sekitar. PENGISIAN i) Mendengar KURIKULUM ii) Bertutur KEMAHIRAN iii) Menulis BERNILAI TAMBAH i) Ejaan BAHAN BANTU ii) Tatabahasa MENGAJAR i) Nilai murni PENGETAHUAN ii) Pendidikan moral SEDIA ADA i) Kem. Berfikir ii) Kecergasan pelbagai iii) Kem. Kontekstual i) Petikan bergambar, gambar, kad manilakad. i) Murid pernah pergi ke kawasan air terjun. Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan pembelajaran Set induksi Gambar Murid diperlihatkan Kontekstual: ( 5 minit) -pernahkan kamu melihat pemandangan alam sekitar. Menghubungkaitkan situasi seperti ini? Murid diminta menyatakan isi pelajaran dengan pendapat berkenaan alam sekitar pengetahuan sedia kawasan sekolah. ada murid. Murid diminta menyatakan perbezaan gambar yang ditunjukkkan dengan alam sekitar kawasan sekolah. Langkah 1 Gambar dalam buku teks Murid diminta meneliti gambar- Kem. Berfikir ( 20 minit) gambar yang terdapat dalam buku -menjana idea teks. Kecergasan Murid diminta menyatakan pelbagai: perbezaan antara 2 gambar. Interpersonal Murid dipilih secara rawak untuk Intrapersonal menyatakan pendapat mereka Mendengar dengan berkenaan perbezaan gambar cekap. berkenaan. Langkah 2 Kata arah: Murid diterangkan tentang Tatabahasa: ( 15 minit) - Atas penggunaan kata arah. -kata arah - Bawah Murid diminta membuat ayat Kecergasan - Dalam berkenaan kata arah yang diberi. pelbagai: Interpersonal. Langkah 3 Gambar Murid diminta menulis 3 tindkan Penilaian formatif: ( 15 minit) untuk memelihara alam sekitar. -penilaian dilakukan
Murid dipilih secara rawak untuk menyatakan tindakan yang mereka tulis. Penutup ( 5 minit) Nilai murni: Rajin Berdisiplin Patuh pada arahan Murid diminta menyatakan nilainilai murni yang patut ada dalam diri setiap individu untuk memelihara alam sekitar.
melalui pemerhatian. Kemahiran berfikir: -menjana idea Kontekstual: Menghubungkaitkan isi pelajaran dengan nilai nilai murni.
Pengayaan: Murid diminta menyatakan pendapat tentang kawasan sekolah mereka. Pemulihan: senaraikan kata arah
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN : 4C TARIKH/MASA : 31/ 07/2009 (9.40-10.40am) BIL.MURID : 32 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : HASIL TANI MENINGKATKAN EKONOMI TAJUK : PERISTIWA DI KILANG KELAPA SAWIT HPK 9.0 Mencatat dan menyusun maklumat HPU 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar ARAS 1 dan dibaca. HPK i) Memilih dan menulis idea yang terdapat dalam petikan yang dibaca atau HPS didengar. ARAS 2 6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks. OBJEKTIF 6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang KEMAHIRAN menyeluruh. BAHASA i) Menyatakan maklumat menyeluruh tentang sesuatu teks yang dibaca. SISTEM Pada akhir pengajaran murid dapat: BAHASA i) Menyenaraikan maklumat penting dalam teks dan PENGISIAN Mengabungkan maklumat tersebut menjadi 5 ayat. ii) Membaca dengan lancar dengan sebutan yang lancar. KURIKULUM i) Mendengar KEMAHIRAN BERNILAI ii) Membaca TAMBAH iii) Bertutur BAHAN BANTU iv) Menulis MENGAJARi) Ejaan PENGETAHUAN ii) Sebutan dan intonasi SEDIA ADA i) Nilai murni ii) Pendidikan moral i) Kem. Berfikir ii) Kem.kontekstual iii) Intepersonal iv) Intrapersonal -petikan teks, tayangan video. -Murid pernah membaca petikan teks. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan pembelajaran Set induksi Gambar kelapa sawit Murid diperlihatkan gambar Kontekstual: (5 minit) Apakah yang kamu tahu kelapa sawit Menghubungkaitkan berkenaan kelapa sawit? Guru dan murid bersoal jawab isi pelajaran dengan tentang gambar. pengetahuan sedia ada murid.
Langkah 1 ( 10 minit)
Petikan teks.
Petikan teks.
Penutup (5 minit)
Murid dipilih secara rawak dan diminta membaca petikan teks. Murid diminta senaraikan isi penting dalam teks. Murid menyatakan jawapan mereka. Murid diminta menghubungkan isi isi penting yang terdapat dalam teks menjadi 5 ayat. Murid dipilih secara rawak dan bentangkan hasil tugasan mereka. Dengan berpandukan kepada soalan, murid diminta menjawab. Murid dipilih secara rawak dan diminta membentangkan hasil tugasan mereka. Murid menyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam teks.
Kontekstual: Menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengetahuan sedia ada murid. Pemikiran kritis. Kemahiran berfikir: -menjana idea. Penilaian formatif: Penilaian dilakukan secara pemerhatian. Kontekstual: Menghubungkaitkan Petikan teks dengan nilai-nilai murni.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN : 4C TARIKH/MASA : 29/ 07/2009 ( 11.00- 12.00 pm) BIL.MURID : 32 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : HASIL TANI MENINGKATKAN EKONOMI TAJUK : PERISTIWA DI KILANG KELAPA SAWIT HPK 7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks yang dibaca. HPU 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan ARAS 2 tersirat. HPK i) Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan yang dibaca. HPS 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik ARAS 2 dan berkesan. OBJEKTIF 3.2 Menghuraikan maklumat dengan alasan yang menyakinkan. KEMAHIRAN i) Membentangkan fakta tentang sesuatu topik dengan ulasan yang wajar. BAHASA Pada akhir pengajaran murid dapat: i) Memahami kandungan teks yang dibaca dengan menyatakan SISTEM BAHASA PENGISIAN kandungan yang tersurat. KURIKULUM ii) Memberi 2 maklumat tersirat berdasarkan gambar dalam petikan KEMAHIRAN teks yang dibaca. i) Mendengar BERNILAI TAMBAH ii) Membaca BAHAN BANTU iii) Bertutur MENGAJAR iv) Menulis. PENGETAHUAN i) Ejaan
SEDIA ADA ii) Sebutan dan intonasi i) Nilai murni ii) Pendidikan moral i) Kem. Berfikir ii) Kem. Kontekstual iii) Interpersonal iv) Intrapersonal i) Petikan teks ii) Komputer riba. - Murid pernah membuat ramalan jawapan berdasarkan petikan bergambar. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan pembelajaran. Set induksi Video penghantaran Murid diperlihatkan Kontekstual: ( 5 minit) kelapa sawit. tontonan video Menghubungkaitkan isi Apakah yang kamu penghantaran kelapa sawit. pelajaran dengan faham tentang video ini? Guru dan murid bersoal pengetahuan murid. jawab dengan Pemikiran kritis. Langkah 1 Petikan teks peristiwa di Murid diminta membaca Membaca mekanis. ( 10 minit) ladang kelapa sawit. dengan senyap. Mendengar dengan Apakah yang kamu Murid dipilih secara rawak cekap. faham berkenaan teks dan diminta membaca Penilaian formatif: ini? dengan kuat. Penilaian dilakukan melalui pemerhatian. Langkah 2 Petikan teks peristiwa di Murid diterangkan tentang Pemikiran kritis. (20 minit) kilang kelapa sawit. isi tersurat dan isi tersirat. Kecergasan pelbagai: Melalui 5W.1H murid Interpersonal. diminta menyatakan isi Intrapersonal tersurat yang terdapat Penilaian formatif: dalam teks. Penilaian dilakukan Murid diminta melalui pemerhatian. menyenaraikan isi tersirat melalui pandangan mereka terhadap petikan teks bergambar. Langkah 3 Aktiviti pembentangan Murid diminta menulis isi Sistem bahasa: ( 20 minit) hasil tugasan. tersirat. Ejaan. Murid diminta kehadapan Kemahiran berfikir: dan menyatakan hasil -menjana idea. tugasan mereka dan bagi alasan untuk menyokong pendapat. Penutup Nilai murni: Murid menyatakan nilai-nilai Kontekstual: ( 5 minit) Berhati-hati murni yang terdapat dalam Menghubungkaitkan Ziarah-menziarahi. teks. petikan teks dengan nilai-nilai murni. Pengayaan: Petikan teks berbentuk berita baca surat khabar atau melihat berita di kaca televisyen. Pemulihan: Apakah isi tersurat dan isi tersirat.
Masa : 8.10 pagi 9.10 pagi (60 minit) Tahun : 3 Cemerlang Umur : 9 Tahun Bil. Murid : 26 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Era Sains dan Teknologi Tajuk : Can Mali can Hasil Pembelajaran Fokus Utama 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar, serta memahami perkara yang dibaca. Aras 2 Membaca lancar bahan sastera dengan gaya dan penyampaian yang menarik. Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 1 Menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan topik yang diberikan. Objektif Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : i) Membaca lancar petikan yang diberikan dengan gaya dan penyampaian yang menarik. ii) Menjawab soalan teka-teki sekurang-kurangnya 4 daripada 6 soalan dengan betul. iii) Membina ayat tunggal atau ayat majmuk berdasarkan kata adjektif yang diberikan. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata Adjektif Kosa Kata : mega, bekalan, tersasar, mencelik, terpejam Pengisian Kurikulum i) Ilmu : Sains, Kajian Tempatan ii) Nilai : bekerjasama, berdikari, rajin iii) Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai muzik
Kemahiran Berfikir menjana idea, -menyelesaikan masalah Bahan Bantu Mengajar : laptop, paparan slaid, LCD, lirik lagu, lembaran kerja, lembaran grafik, kad gambar, gam, cd Buku Teks Tahun 4. Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah tahu tentang hasil teknologi yang dihasilkan manusia.
LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
CATATAN
Set Induksi Lirik lagu Can Mali Can Guru mengedarkan lirik lagu Can Mali Can kepada murid. Guru memperdengarkan lagu Can Mali Can kepada murid. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut bersama-sama dengan iringan muzik. Kemudian guru mengaitkan lagu tersebut dengan pelajaran pada hari ini. Langkah 1 Lirik lagu Can Mali Can Guru Paparan slaid Maksud perkataan meminta murid meneliti
Kecerdasan
pelbagai muzik Nilai : Rajin BBM : Lirik lagu Can Mali Can, laptop, cd Buku Teks Tahun 4
KBT
Kemahiran
Berfikir menjana idea Nilai : berdikari BBM lagu, : Petikan lirik slaid
1) Bestari cerdik, bijak Guru memilih beberapa orang murid 2) Mega - awan 3) Enak lazat, sedap 4) Rupa wajah, raut muka 5) Melihat tengok secara rawak untuk membacakan petikan lirik tersebut. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai kefahaman mereka
paparan
6) Bekalan persediaan Kemudian yang dibawa untuk sesuatu aktiviti 7) Mencelik membuka mata dengan
guru
bersoal
jawab dengan
murid
menanyakan maksud perkataan yang berhuruf tebal yang terdapat dalam petikan lirik.
8) Terpejam menutup Guru menayangkan paparan slaid mata, tidur 9) Tersasar terkeluar dari landasan power point maksud perkataan tersebut dan murid dikehendaki menyalin maksud perkataan
tersebut ke dalam buku kerja. Langkah 2 Aktiviti teka-teki Jawapan : a) Kapal terbang b) Radio c) Pen d) Kereta api e) Lampu f) Wang Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. Murid diminta duduk dalam KBT Berfikir Menyelesaikan masalah Nilai : bekerjasama BBM : lembaran soalan teka-teki, gambar, gam : Kemahiran :
kumpulan masing-masing. Guru menerangkan aktiviti yang akan dilakukan kepada murid murid dalam iaitu
kumpulan
grafik soalan teka-teki berserta sampul yang terdapat gambar yang merupakan jawapan kepada setiap kumpulan murid. Setiap kumpulan menjawab murid soalan
dikehendaki
menampal gambar jawapan pada tempat yang telah disediakan. Setiap kumpulan dikehendaki mencari
bekerjasama
dalam
jawapan teka-teki tersebut. Kumpulan menjawab tersebut murid yang cepat teka-teki semua
dikira sebagai pemenang. Langkah 3 Lembaran Kerja Kata adjektif a) Sama b) Bijak c) Tajam d) Kecil e) besar Murid masih berada dalam KBT : Kemahiran
kembali petikan lirik lagu Can Mali Can. Guru menerangkan kepada murid mengenai kata adjektif. Kemudian murid adjektif guru mengenal yang bersama-sama pasti kata dalam
lembaran kerja
terdapat
lembaran kerja kepada murid. Murid dikehendaki membina ayat berdasarkan kata adjektif yang
diberikan dalam lembaran kerja. Penutup Rumusan pelajaran Nilai murni : Guru rajin, menyoal murid tentang KBT: Kecerdasan
Pelbagai : muzik Nilai : kerjasama, rajin, berdikari BBM : Lagu, Laptop, cd Buku Teks Tahun 4
mengenai pelajaran pada hari ini dengan memasukkan unsur nilai murni. Kemudian guru memainkan kembali lagu Can Mali Can dan murid menyanyikan bersama-sama. lagu tersebut