Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN SATU CEMERLANG Mata Pelajaran Tahun Tarikh Hari Masa Bilangan

Murid : Bahasa Melayu : 5 Cemerlang : 5 September 2012 : Jumaat : 0830-0930 ( 1 Jam ) : 24 Orang 12 Orang Murid Lelaki 12 Orang Murid Perempuan Tema Tajuk : Kebudayaan : Perayaan di Malaysia

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama : 1.1 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai. Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami den didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.

Fokus Sampingan : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.

Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca.

8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan. Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : a) Berbual dengan menggunakan ayat, sebutan, intonasi dan dan nada yang sesuai. b) Menyatakan makna perkataan seerti ( sinonim ). c) Menulis ayat berpandukan cerita dan gambar.

Pengisian Kurikulum : Sistem Bahasa : a) Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan intonansi.
a) b) c) d) e) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, menbuat inferens, dan kemahiran mengkategori.

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Membaca intensif , mendengar dengan berkesan. Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan emosi. Kajian Masa Depan :Membuat ramalan. Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkaitkan pengetahuan sedia ada dengan pembelajaran.

Penekanan 5P: a) Penggabungjalinan : Kemahiran mendengar dan bertutur, kemahiran membaca dan menulis.

b) Penyerapan : i) ii) iii) iv) lmu Nilai :Kebudayaan : Menghayati , menghormati dan menghargai.

Pengukuhan : Membina ayat berdasarkan gambar yang diberikan. Penilaian : Bercerita secara individu di dalam kelas, membina ayat berpandukan gambar, menyatakan perkataan seerti .

Bahan Bantu Mengajar : Power point , lembaran kerja , ---------------------????????

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.

MASA / LANGKAH Induksi Set (11.30 11.35 pagi )

ISI PELAJARAN Set Induksi Tayangan power point perayaan yang terdapat di

5 minit

Malaysia.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN i) murid diminta untuk melihat paparan power point dan menghayatinya. ii) Murid diminta menyatakan jenis jenis perayaan yang ditayangkan. iii) Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran yang akan diajar.

CATATAN Nilai Menghayati kebudayaan. Kemahiran Berfikir : menghubungkait
