Anda di halaman 1dari 6

Mata Pelajaran

Kelas
Masa
Modul
Tema
Aktiviti
Tajuk
Standard pembelajaran
Objektif pembelajaran

Pendidikan Seni
6 Anggerik
9.00 pagi-10.00 pagi
Membentuk dan Membuat Binaan
Alam Semula Jadi
Mobail
Terbang Sayang (Origami dan Lukisan)
3.1-Persepsi estetik
3.2-Aplikasi seni
Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual.
2. Menyenarai dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif.

Aktiviti pembelajaran

3. Menghasilkan mobail berdasarkan unsur seni dan prinsip rekaan yang berkaitan.
1. Murid memerihal bahasa seni visual menggunakan peta i-think( peta buih ).
2. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik.
3. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
bentuk,jalinan,ruang, imbangan serta ritma dan pergerakan.

EMK

4. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya.
1. Kreativiti dan inovasi
2. Keusahawanan (EK1, EK5)
3. Nilai murni

BBB

4. TMK
Peta bulatan
Alat : gunting, pisau atau alatan lain yang sesuai.

Penilaian PdP

Bahan: kertas lukisan, kertas warna,oil pastel, tali parcel,ranting kayu, botol plastik, double tape.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan dua standard kandungan.

Refleksi

Semua murid dapat menguasai sekurang-kurangnya pada TP 3.


20orang murid mencapai TP3.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Modul
Tema
Aktiviti
Tajuk
Standard pembelajaran
Objektif pembelajaran

Pendidikan Seni
6 Anggerik
9.00 pagi-10.00 pagi
Membentuk dan Membuat Binaan
Alam Semula Jadi
Mobail
Terbang Sayang (Origami dan Lukisan)
3.3

Ekspresi Kreatif

3.4 Apresiasi Seni

Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan mobail berdasarkan unsur seni dan prinsip rekaan yang berkaitan.

Aktiviti pembelajaran

2. Menyampaikan sesi apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan-rakan.


1. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik.
2. Murid menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber kajian mengenai
bentuk,jalinan,ruang, imbangan serta ritma dan pergerakan.
3. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi dalam menghasilkan karya.

EMK

4. Murid membuat apresiasi hasil karya.


1. Kreativiti dan inovasi
2. Keusahawanan (EK1,EK5)

BBB

3. Nilai murni
Peta bulatan

Alat : gunting, pisau atau alatan lain yang sesuai.


Penilaian PdP
Refleksi

Bahan: kertas lukisan, kertas warna,oil pastel, tali parcel,ranting kayu, botol plastik, double tape.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti berdasarkan dua standard kandungan.
Semua murid dapat menguasai sekurang-kurangnya pada TP4.
18orang murid mencapai TP 4.
2 orang mencapai TP5.

RANCANGAN PENGURUSAN PAMERAN (Sebelum)


Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Tema
Modul
Tajuk
Standard pembelajaran

Pendidikan Seni
Tahun 6
9.00 pagi-10.00 pagi
Alam Semula Jadi dan Objek Buatan Manusia
Menggambar, Membuat Corak dan Rekaan, Membentuk dan Membuat Binaan, Mengenal Kraf Tradisional.
Kembara Visual
1.2- Persepsi estetik
2.2-Aplikasi seni
3.2 Ekspresi Kreatif
1.1

2.1

3.1

1.2

2.2

3.2

1.3

3.3

1.4
1.5
Objektif

Murid dapat :
1. Mengaplikasikan semua prosedur pengurusan sebelum pameran.

2. Melantik ahli jawatan kuasa pameran.


Aktiviti pembelajaran

3. Menentukan tarikh, masa dan tempat pameran.


1. Murid menjalankan lantikan ahli jawatankuasa.
2. Murid menentukan tarikh, masa dan tempat pameran yang akan dijalankan.
3. Murid memilih hasil karya dan menentukan susun atur karya yang akan dipamerkan.

EMK

4. Murid menyediakan kapsyen bagi setiap karya yang akan dipamerkan.


1. Kreativiti dan inovasi
2. Keusahawanan (EK1- EK5)

BBB
Penilaian
Refleksi

3. Nilai murni
Kertas warna, laptop, printer, alat tulis, kerusi meja untuk pameran,
Proses pengurusan sebelum pameran berdasarkan tiga standard kandungan.
Semua murid dapat menguasai sekurang-kurangnya pada TP 3.
18 orang murid mencapai TP 3..

RANCANGAN PENGURUSAN PAMERAN (Semasa)


Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Tema
Tajuk
Standard pembelajaran

Pendidikan Seni
Tahun 6
8.00 pagi-10.00 pagi
Alam Semula Jadi dan Objek Buatan Manusia
Kembara Visual
1.2- Persepsi estetik
3.2- Ekspresi Kreatif
1.6

Objektif

Murid dapat :

3.4

Aktiviti

EMK

1.

Membuat persepsi, dan mengenal pasti prosedur pengurusan semasa pameran.

2.
1.

Melaksanakan tugasan semasa pameran.


Murid menjalankan prosedur pengurusan semasa pameran.

2.

Murid melaksanakan tugasan masing-masing semasa pameran.

3.

Murid

Kreativiti dan inovasi


Keusahawanan

BBB
Penilaian PdP
Refleksi

Nilai murni
Hasil karya untuk dipamerkan, brosur,
Proses pengurusan semasa pameran berdasarkan dua standard kandungan.

RANCANGAN PENGURUSAN PAMERAN (Selepas)


Mata Pelajaran
Kelas
Masa
Tema
Tajuk
Standard pembelajaran

Pendidikan Seni
Tahun 6
8.00 pagi-9.00 pagi
Alam Semula Jadi dan Objek Buatan Manusia
Kembara Visual
1.2- Persepsi estetik
3.2- Ekspresi Kreatif

4.2 Apresiasi Seni

1.7

3.4

4.1
4.1.1
4.2
4.2.1

Objektif

Murid dapat :
1. Membuat persepsi, dan mengenal pasti prosedur pengurusan selepas pameran.
2. Melaksanakan tugasan selepas pameran.

Aktiviti

3. Membuat apresiasi dan refleksi terhadap pameran yang telah dilaksanakan.


1. Murid menjalankan prosedur pengurusan selepas pameran.
2. Murid melaksanakan tugasan masing-masing selepas pameran.
3. Membuat ulasan terhadap karya yang dipamerkan berpandukan bahasa seni visual.

EMK

4. Mencerita pengalaman melaksanakan pameran.


Kreativiti dan inovasi
Keusahawanan
Nilai murni

BBB
Penilaian PdP
Refleksi

Proses pengurusan selepas pameran berdasarkan tiga standard kandungan.
