Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah
Tingkatan/Kelas
Saiz kelas
Mata Pelajaran
Tema
Topik

SMK Bandar Sibu


Tarikh
3B
Waktu
29 orang
Tempoh (minit)
Sejarah
Perjuangan Rakyat ke Arah Kemerdekaan Tanah Air
Langkah Membanteras Ancaman Komunis

Objektif Pembelajaran

1. Mengemukakan nama pengarah operasi Rancangan Briggs.


2. Menjelaskan lima langkah kecil membanteras ancaman komunis di bawah
Rancangan Briggs.

Soalan KBAT

31/03/2016 (Khamis)
1000-1040, waktu kelima
40 minit

Pada pandangan anda, apakah langkah lain yang boleh diambil untuk membanteras
komunis selain daripada langkah yang diambil dalam Rancangan Briggs?

Pengetahuan Lepas Murid

Murid-murid telah mempelajari tiga


pengisytiharaan darurat, pengharaman
memperbesar pasukan keselamatan.

Nilai Patriotisme

Waspada dengan anasir yang bertentangan dengan cara hidup kita


Mencintai keamanan

Sumber Pengajaran dan


Pembelajaran
Pendekatan Pengajaran
Perkembangan
Pengajaran

(1) Rujukan
(2) ABM & BBM

langkah membanteras komunis iaitu


PKM dan parti berhaluan kiti serta

Buku Teks
Buku teks, nota sejarah, peta buih, Microsoft
Powerpoint, lego blocks, patung kecil

Pendekatan Pengajaran Kelas


Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran


(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Catatan/Nota
Jangkaan Pemikiran
1

Murid
Fasa 1

Membimbing
murid
menyatakan
nama
pengarah
operasi
Rancangan Briggs.

Mengemukakan
nama
pengarah
operasi
Rancangan Briggs dan
nama
Pesuruhjaya
Tinggi British.

1. Guru memperkenalkan Sir Harold 1. Murid dapat menyatakan


Briggs secara ringkas.
nama pengarah operasi
2. Guru
menggaitkannya
dengan
Rancangan Briggs.
Rancangan Briggs sebagai salah satu
langkah untuk membanteras komunis.

Menjelaskan
lima
langkah membanteras
ancaman komunis di
bawah
Rancangan
Briggs.

1. Guru minta murid perhatikan blocks 1. Murid


dapat
yang telah disusun.
menjelaskan
lima
2. Guru menjelaskan bagaimana komunis
langkah
kecil
yang
memperoleh makanan, ubat-ubatan,
diguna
di
bawah
senjata dan maklumat yang diperlukan
Rancangan Briggs secara
melalui ABM yang disediakan. (Blocks,
ringkas.
patung kecil)
3. Guru tanya murid:
~
Pada pendapat anda,
bagaimana
British
dapat
menghalang pihak komunis
memperoleh
barangan
keperluan tersebut?
4. Guru menggaitkan jawapan murid
dengan lima langkah kecil (di bawah
Rancangan Briggs) yang dijalankan

SET INDUKSI /
PENGENALAN
(3 minit)

Fasa 2
PERKEMBANGA
N
(Penerokaan)
( 2 minit)
Fasa 3
PERKEMBANGA
N
(Penerangan)
(20 minit)

1. Murid-murid diimbas kembali tiga 1. Murid


dapat
langkah
yang
diambil
untuk
mengenalpasti
nama
membanteras ancaman komunis.
pengarah
operasi
2. Guru menunjukkan slaid dan minta
Rancangan Briggs dan
murid meneka nama/ perkataan yang
mengaitkannya dengan
ditunjukkan
di
papan
hitam
PdP hari ini.
berdasarkan clue yang diberi.
3. Murid menyatakan jawapan.
4. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan PdP hari ini.

untuk membanteras komunis.

Fasa 4
PERKEMBANGA
N
(Aplikasi /
Penelitian)
(10 minit)

Fasa 5

Latihan berbentuk peta iThink dan KBAT.

Rumusan

1. Guru minta murid melengkapkan 1. Murid


dapat
latihan berbentuk peta buih.
melengkapkan
latihan
2. Murid diberi masa tiga minit untuk
berbentuk peta buih
menyiapkan latihan.
dalam
masa
yang
3. Guru bertanya soalan kepada murid:
ditetapkan.
~ Pada pandangan anda, apakah 2. Murid
mengeluarkan
langkah lain yang boleh diambil
pandangan
atau
oleh
pihak
British
bagi
pendapat secara bebas.
membanteras pihak komunis?
4. Sesi soal jawab.
1. Guru
minta
murid
merumuskan 1. Murid membuat rumusan
pengajaran dan pembelajaran hari ini.
PdP secara ringkas.

PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(5 minit)

Lengkapkan Peta Buih di bawah.

Rancangan Briggs

Soalan KBAT
1. Pada pandangan anda, apakah langkah lain yang boleh diambil oleh pihak British bagi
membanteras pihak komunis?

i. ____________________________________________________________________________
4

ii. ____________________________________________________________________________

1. Menjalankan Minggu/ Bulan Satu Jiwa Satu


Bangsa @....utk mengeratkan hubungan sesama
kaum.
2. Memaafkan mereka yang sebelum ini ialah
komunis.
3. Menjanjikan kemerdekaan
4. Menggalakkan ahli keluarga komunis memujuk
anak/abang/ adik mereka supaya menyerah diri
5. Wang dan hadiah kpd mereka yg berjaya
menangkap chin peng
6. Syarat kewarganegaraan dilonggarkan
7. Membangunkan sosio-ekonomi penduduk
8. Pilihan raya
9. Rundingan
5

Pendekatan pengajaran kelas pula, guru akan berada di hadapan kelas dan mengajar. Murid akan memberi perhatian,
membuat tugasan atau menulis dan lain-lain. Selepas itu, pelajaran baru bermula, guru akan bertanyakan pelajaran lepas dan
meneruskan dengan maklumat baru, memberi sedikit kerja kelas, menekankan fakta penting, menyoal, memberi tugasan untuk hari
berikutnya, menjawab soalan murid dan pelajaran berakhir. Walau bagaimanapun, dalam pendidikan khas, guru banyak
membimbing murid dalam tugasan ini, memberi tugasan yang mampu dilakukan oleh murid. Apabila mmurid faham akan
pelajarannya, maka penguasaan ilmu mereka akan diuji melalui kerja-kerja latihan.
