Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah
Tingkatan/Kelas
Saiz kelas
Mata Pelajaran
Tema
Topik
Objektif Pembelajaran

Soalan KBAT
Pengetahuan Lepas Murid
Nilai Patriotisme

Sumber Pengajaran dan


Pembelajaran

Pendekatan Pengajaran

Perkembangan
Pengajaran

SMK Bandar Sibu


Tarikh
3B
Waktu
29 orang
Tempoh (minit)
Sejarah
Perjuangan Rakyat ke Arah Kemerdekaan Tanah Air

31/03/2016 (Khamis)
1000-1040, waktu kelima
40 minit

1. Mengemukakan nama pengarah operasi Rancangan Briggs.


2. Menjelaskan lima langkah kecil membanteras ancaman komunis di bawah
Rancangan Briggs.
Pada pandangan anda, apakah langkah lain yang boleh diambil untuk membanteras
komunis selain daripada langkah yang diambil dalam Rancangan Briggs?
Murid-murid telah mempelajari tiga langkah membanteras komunis iaitu
pengisytiharaan darurat, pengharaman PKM dan parti berhaluan kiri serta
memperbesar pasukan keselamatan.
Waspada dengan anasir yang bertentangan dengan cara hidup kita
Menghargai keamanan
(1) Rujukan
Buku Teks
(2) ABM & BBM
Buku teks, nota sejarah, peta buih, Microsoft
Powerpoint, blocks, patung kecil
Pendekatan Pengajaran Kelas

Kandungan / Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran


(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Catatan/Nota
Jangkaan Pemikiran
1

Murid
Fasa 1

Membimbing
murid
menyatakan
nama
pengarah
operasi
Rancangan Briggs.

Mengemukakan
nama
pengarah
operasi
Rancangan Briggs dan
nama
Pesuruhjaya
Tinggi British.

1. Guru memperkenalkan Sir Harold 1. Murid dapat menyatakan


Briggs dan Sir Henry Gurney secara
nama pengarah operasi
ringkas.
Rancangan Briggs dan
2. Guru
menggaitkannya
dengan
juga nama Pesuruhjaya
Rancangan Briggs sebagai salah satu
Tinggi British pada masa
langkah untuk membanteras komunis.
itu.

Menjelaskan
lima
langkah membanteras
ancaman komunis di
bawah
Rancangan
Briggs.

1. Guru minta murid perhatikan blocks 1. Murid


dapat
yang telah disusun.
menjelaskan
lima
2. Guru menjelaskan bagaimana komunis
langkah
kecil
yang
memperoleh makanan, ubat-ubatan,
diguna
di
bawah
senjata dan maklumat yang diperlukan
Rancangan Briggs secara
melalui ABM yang disediakan. (Blocks,
ringkas.
patung kecil)
3. Guru tanya murid:
~
Pada pendapat anda,
bagaimana
British
dapat
menghalang pihak komunis
memperoleh
barangan
keperluan tersebut?
4. Guru menggaitkan jawapan murid
dengan lima langkah kecil (di bawah
Rancangan Briggs) yang dijalankan

SET INDUKSI /
PENGENALAN
(3 minit)

Fasa 2
PERKEMBANGA
N
(Penerokaan)
( 2 minit)
Fasa 3
PERKEMBANGA
N
(Penerangan)
(20 minit)

1. Guru mengedarkan papan hitam kecil 1. Murid


dapat
dan kapur kepada murid-murid.
mengenalpasti
nama
2. Guru minta murid meneka nama/
pengarah
operasi
perkataan yang ditunjukkan di papan
Rancangan Briggs dan
hitam berdasarkan clue yang diberi.
menggaitkannya dengan
3. Murid tulis jawapan di atas papan
PdP hari ini.
hitam kecil dan tunjukkan jawapan
masing-masing.
4. Guru menggaitkan jawapan murid
dengan PdP hari ini.

untuk membanteras komunis.

Fasa 4
PERKEMBANGA
N
(Aplikasi /
Penelitian)
(10 minit)

Fasa 5

Latihan berbentuk peta iThink dan KBAT.

Rumusan

1. Guru minta murid melengkapkan 1. Murid


dapat
latihan berbentuk peta buih.
melengkapkan
latihan
2. Murid diberi masa tiga minit untuk
berbentuk peta buih
menyiapkan latihan.
dalam
masa
yang
3. Guru bertanya soalan kepada murid:
ditetapkan.
~ Pada pandangan anda, apakah 2. Murid
mengeluarkan
langkah lain yang boleh diambil
pandangan
atau
oleh
pihak
British
bagi
pendapat secara bebas.
membanteras pihak komunis?
4. Sesi soal jawab.
1. Guru
minta
murid
merumuskan 1. Murid membuat rumusan
pengajaran dan pembelajaran hari ini.
PdP secara ringkas.

PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(5 minit)

Lengkapkan Peta Buih di bawah.

Rancangan Briggs

Soalan KBAT
1. Pada pandangan anda, apakah langkah lain yang boleh diambil oleh pihak British bagi
membanteras pihak komunis?

i. ____________________________________________________________________________
4

ii. ____________________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Menjalankan Minggu/ Bulan Satu Jiwa Satu Bangsa @....utk mengeratkan hubungan sesama kaum.
Memaafkan mereka yang sebelum ini ialah komunis.
Menjanjikan kemerdekaan
Menggalakkan ahli keluarga komunis memujuk anak/abang/ adik mereka supaya menyerah diri
Wang dan hadiah kpd mereka yg berjaya mengankap chin peng
Syarat kewarganegaraan dilonggarkan
Membangunkan sosio-ekonomi penduduk
Pilihan raya
Rundingan

Pendekatan pengajaran kelas pula, guru akan berada di hadapan kelas dan mengajar. Murid akan memberi perhatian,
membuat tugasan atau menulis dan lain-lain. Selepas itu, pelajaran baru bermula, guru akan bertanyakan pelajaran lepas dan
meneruskan dengan maklumat baru, memberi sedikit kerja kelas, menekankan fakta penting, menyoal, memberi tugasan untuk hari
berikutnya, menjawab soalan murid dan pelajaran berakhir. Walau bagaimanapun, dalam pendidikan khas, guru banyak
membimbing murid dalam tugasan ini, memberi tugasan yang mampu dilakukan oleh murid. Apabila mmurid faham akan
pelajarannya, maka penguasaan ilmu mereka akan diuji melalui kerja-kerja latihan.
