Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

MINGGU : 41 TEMA : HARI KANAK-KANAK HARI : ISNIN


TARIKH :
Standard Standard Prestasi
Masa Tunjang Aktiviti
Pembelajaran/objektif
7.30-7.50 Rutin – Berbaris, Bertanya khabar, Kehadiran, Kedatangan Murid:
(20 min) PERBUALAN Kalendar, sarapan pagi.
AWAL /25

7.50-8.10
(20 min) MAIN BEBAS

8.10-8.40 Standard Pembelajaran SP : murid TP 2


(30 min) BM 3.2.5 Menyalin ayat mudah
MI :
BAHASA MALAYSIA
 Kreativiti &
Objektif Estetika
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Membaca perkataan berkaitaan dengan rumah.
 Menyusun semula dan menulis semula ayat
berkaitan dengan rumah.
 Mewarnakan gambar rumah dnegan kemas.

Aktiviti
1. Guru menunjukkan gambar rumah
kepada murid-murid.
2. Guru bersoal jawab dan memperkenalkan
topik pembelajaran kepada murid-murid.
3. Guru menunjukkan perkataan-perkataan
berkaitan dengan gambar rumah.
4. Murid-murid mengeja suku kata tersebut
dan membacanya.
5. Guru membimbing murid-murid untuk
menyusun semula perkataan dalam ayat
untuk menjadikannya ayat yang betul.
6. Murid-murid membaca ayat lengkap
tersebut.
7. Guru mengedarkan lembaran kerja.
8. Murid-murid menulis semula ayat
berkaitan dengan rumah.
9. Murid-murid mewarnakan gambar rumah
dengan kemas.

Bahan
lembaran kerja
8.40-9.10 Standard Pembelajaran
(30 min) KD 2.2.2 Menyatakan cara mengurus emosi secara SP : murid TP 2
AKTIVITI PEMBELAJARAN ( BT)
positif dalam situasi yang tidak menyenangkan MI :
9.10-9.40
Objektif
(30 min)
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Menyatakan punca berlakunya kemalangan
dan cara menguruskan kemalangan jalan
raya.
 Menyebut prosedur atau langkah bertindak
semasa berlakunya kemalangan jalan raya.

Aktiviti
1. Guru menayangkan video tentang
kemalangan jalan raya.
2. Guru meminta pandangan murid-murid
tentang video tersebut.
3. Murid-murid diminta untuk memberitahu cara
mengurus emosi apabila berlaku kemalangan
jalan raya.
4. Guru menayangkan video cara mengurus
kemalangan jalan raya.
5. Guru memberi gambar-gambar kemalangan
jalan raya motosikal, kereta, dan basikal.
6. Guru meminta murid-murid untuk
memadankan gambar yang sesuai untuk
menguruskan situasi tersebut.
7. Guru mengajar langkah atau prosedur
bertindak apabila berlaku kemalangan jalan
raya.
8. Guru memberi lembaran kerja kepada murid-
murid.

Bahan
lembaran kerja
9.40-10.10 REHAT / KUDAPAN
(30 min)
10.10- STANDARD PEMBELAJARAN:
10.30 FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor SP : murid TP 2
(20 min) AKTIVITI PEMBELAJARAN ( BI)
halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan MI :
 Kreativiti &
estetika
10.30- Objektif
11.00 Diakhir pembelajaran murid dapat
(30 min)
11.00-
11.20
(20 min)

 Menyambungkan titik a-z untuk


menghasilkan satu gambar lengkap
mengenai sekolah.
 Mewarnakan gambar sekolah tersebut
dengan kemas.
 Menceritakan pengalaman menarik di
sekolah.
Aktiviti

1. Guru menunjukkan gambar berkaitan dengan


sekolah.
2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid.

11.20-
3.
Murid
Guru mengedarkan lembaran untuk
11.30 PENUTUP 1. Menyatakan apa yang telah dipelajari, membincangkan hasil kerja
(10 min) murid, mengemaskan alatan yang digunakan dan mengemaskan diri,
mendengar pesanan guru dan mengucapkan selamat pulang.
Guru
1. Membuat penilaian tingkahlaku dan pengetahuan murid
REFLEKSI GURU :
Pengajaran saya pada hari ini

PENILAIAN MURID :
lembaran kerja gambar
