Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

MINGGU : 36 TEMA :PEKERJAAN TIDAK BERUNIFORM HARI : SELASA TARIKH :

Standard Standard Prestasi


Masa Tunjang Aktiviti
Pembelajaran/objektif
7.30-7.50 Rutin – Berbaris, Bertanya khabar, Kehadiran, Kedatangan murid:
(20 min) PERBUALAN Kalendar, sarapan pagi. /25
AWAL

7.50-8.10 MAIN BEBAS


(20 min)
Standard Pembelajaran
8.10-8.40 BM 3.2.7 Menulis perkataan dan frasa SP : murid TP 2
(30 min)
MI : komunikasi
BM 1.4.6 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah
berdasarkan bahan rangsangan
AKTIVITI PEMBELAJARAN ( BM)

Objektif
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Mencantum puzzle pekerjaan tidak
beruniform dengan betul dalam kumpulan.
 Mengenalpasti nama pekerjaan tidak
beruniform dengan betul.
 Membaca sekurang-kurangnya 5 daripada 12
nama pekerjaan tidak beruniform dengan IMPAK:
betul.
 Menulis nama pekerjaan tidak beruniform
dengan kemas.

Aktiviti
1. Guru membahagikan murid-murid kepada
6 kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberi 2 jenis gambar
pekerjaan tidak beruniform.
3. Murid-murid diminta untuk mencantum
puzzle tersebut dan mengenalpasti nama
pekerjaan tidak beruniform tersebut.
4. Guru mengajar nama pekerjaan bagi
setiap gambar yang dicantumkan.
5. Murid-murid diminta untuk membaca
semula semua nama pekerjaan tersebut.
6. Guru memberi lembaran kerja kepada
murid-murid.
7. Murid-murid diminta untuk menulis nama
pekerjaan tidak beruniform bagi setiap
gambar yang diberikan.
Bahan
lembaran kerja

8.40-9.10 Standard Pembelajaran


(30 min) FK 2.1.4 Melakukan pergerakan dalam laluan: SP : murid TP 2
FIZIKAL (i) lurus
MI : Estetika
(ii) melengkung
(iii) spiral
(iv) zig-zag

Objektif
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Melakukan pergerakan dalam pelbagai laluan
pada satu masa.
 Meningkatkan kemahiran motor kasar
dengan baik.
 Bermain permainan mengikut giliran yang
mendapat.

Aktiviti IMPAK:
1. Guru meminta murid-murid berdiri dalam
bulatan.
2. Murid-murid memuat latihan memanaskan
badan.
3. Guru mengadakan aktiviti ‘pukul berapa pak
belalang’ kepada murid-murid.
4. Guru menerangkan peraturan permainan
kepada murid-murid.
5. Guru membimbing murid-murid sepanjang
aktiviti.

Bahan
word cards
9.10-9.40 Standard Pembelajaran
(30 min) KE 1.1.4 Menyanyikan lagu dengan: SP : murid TP 2
(i) sebutan yang betul dan jelas
AKTIVITI PEMBELAJARAN ( BI)
MI :
(ii) pic yang betul
Kreativiti&Estetika
Objektif
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Menyanyi lagu ‘‘what is my job” dengan betul.
 Menyatakan jenis-jenis pekerjaan yang
terdapat melalui lagu ‘‘what is my job”.
 Membuat pergerakan kreatif mengikut rentak
muzik dengan betul.

Aktiviti
1. Guru menayangkan lagu ‘‘what is my job”
dan meminta murid-murid untuk menontonya. IMPAK:
2. Guru menunjukkan lirik lagu ‘‘what is my job”
dan membimbing murid-murid untuk
membaca lirik lagu tanpa iringan muzik.
3. Murid-murid diminta untuk menyanyi lagu
‘‘what is my job” dengan iringan muzik.
4. Murid-murid diminta untuk menyatakan jenis-
jenis pekerjaan yang terdapat dalam lagu
tersebut.
5. Murid-murid diminta untuk membuat
pergerakan kreatif mengikut lagu.

Bahan
lembaran kerja

9.40-10.10 REHAT / KUDAPAN


(30 min)
10.10- STANDARD PEMBELAJARAN:
10.50 SA 4.1.2 Memerihalkan proses perubahan kepada SP : murid TP 2
(40 min) AKTIVITI PEMBELAJARAN ( BIair:
)
MI :
i. daripada air kepada ais dan sebaliknya.
Kreativiti&Estetika
ii. daripada air kepada wap air dan sebaliknya.

Objektif
Diakhir pembelajaran murid dapat
 Memerhati proses perubahan keadaan air
daripada air ke wap air
 Membanding beza kedua-dua keadaan air.

Aktiviti
1. Guru menerangkan proses perubahan
keadaan air kepada murid-murid.
2. Guru membahagikan murid-murid kepada
tiga kumpulan.
3. Guru menerangkan prosedur eksperimen IMPAK:
kepada murid-murid.
4. Guru mengedarkan bahan yang diperlukan
kepada setiap kumpulan.
5. Murid-murid menjalankan eksperimen.
6. Murid meletakkan ais ke dalam gelas dan
memerhatikan perubahan keadaan air
daripada ais kepada air dan wap air.
7. Murid mencatat perubahan pada lembaran
kerja dengan melukis bentuk air yang
berlaku.
8. Guru bersoal jawab dengan murid-murid
mengenai hasil eksperimen. s

Bahan
lembaran kerja gambar

10.50- STANDARD PEMBELAJARAN:


11.20 BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print
(30 min)
BAHASA Objective
INGGERIS At the end of lesson pupils able to
Most pupils will be able to
 Read the simple sentences regarding non
uniform occupations such as teacher,
carpenter, singer and barber.
 Write the simple sentences regarding non
uniform occupations such as teacher,
carpenter, singer and barber in legible print.
 Colour the pictures in legible print nicely.

Activities
1. The teacher will show few non uniform
occupations picture to the students.
2. The students will tell the occupations names
to the picture shown to them.
3. The teacher will teach simple sentences for
the occupation shown like teacher, barber,
singer and carpenter to students.
4. The students will follow the teacher and read
the sentences.
5. The teacher will gives worksheet to students.
6. The students write the sentences in the
worksheets.
7. The students will colour the non uniform
occupation pictures.
8. The teacher will guide the students.

Bahan
lembaran kerja word cards

11.20- Murid
11.30 PENUTUP 1. Menyatakan apa yang telah dipelajari, membincangkan hasil kerja
(10 min) murid, mengemaskan alatan yang digunakan dan mengemaskan diri,
mendengar pesanan guru dan mengucapkan selamat pulang.
Guru
1. Membuat penilaian tingkahlaku dan pengetahuan murid
REFLEKSI GURU :
Pengajaran saya pada hari ini

PENILAIAN MURID :
