Anda di halaman 1dari 8

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
STANDARD 5.1.1 Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus
PEMBELAJARAN 5.1.2 Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman kepupusan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 menyatakan contoh haiwan yang pupus
 menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang terancam
KRITERIA KEJAYAAN Mengenal pasti haiwan yang sudah pupus dan haiwan yang terancam
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Mix-Freeze-Group di mana murid
membentuk dua kumpulan mengikut arahan guru, iaitu kumpulan hidupan yang pupus
dan kumpulan hidupan yang terancam. Bagi yang tidak sempat membentuk kumpulan
dalam masa yang ditetapkan akan diletakkan dalam ‘Lost and Found’.
 Guru membimbing murid membina peta pokok dengan mengelaskan hidupan kepada
hidupan yang pupus dan hidupan yang terancam.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
STANDARD 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan
PEMBELAJARAN tumbuhan seperti:
• aktiviti manusia contohnya pembalakan, pemburuan, penerokaan kawasan;
• bencana alam contohnya banjir, gempa bumi, ribut;
• pencemaran contohnya air, udara, tanah.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 memerihalkan faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan
 menjelaskan melalui contoh faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan serta cara
mengatasinya
KRITERIA KEJAYAAN Menyenaraikan faktor-faktor yang mengancam haiwan dan tumbuhan
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid membina peta dakap untuk menunjukkan faktor-faktor yang
mengancam haiwan dan tumbuhan.
 Guru membimbing murid menyatakan kesan akibat pencemaran persekitaran.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
STANDARD 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan
PEMBELAJARAN tumbuhan seperti:
• aktiviti manusia contohnya pembalakan, pemburuan, penerokaan kawasan;
• bencana alam contohnya banjir, gempa bumi, ribut;
• pencemaran contohnya air, udara, tanah.
5.1.4 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 memerihalkan faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan
 menjelaskan melalui contoh faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan serta cara
mengatasinya
 menjana idea cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
KRITERIA KEJAYAAN Memerihalkan kesan yang berlaku akibat pemburuan haram dan pembalakan haram
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid menyenaraikan aktiviti yang mengancam hidupan.
 Guru meminta murid membina peta pelbagai alir untuk menunjukkan punca dan kesan
terhadap kepupusan haiwan dan tumbuhan.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
STANDARD 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan
PEMBELAJARAN tumbuhan seperti:
• aktiviti manusia contohnya pembalakan, pemburuan, penerokaan kawasan;
• bencana alam contohnya banjir, gempa bumi, ribut;
• pencemaran contohnya air, udara, tanah.
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
5.2.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 menjelaskan melalui contoh faktor ancaman terhadap haiwan dan tumbuhan serta cara
mengatasinya
 menjana idea cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
 berkomunikasi tentang peranan manusia dalam pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan
dan tumbuhan
KRITERIA KEJAYAAN Mencadangkan cara untuk menyelamatkan haiwan yang diancam kepupusan
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Rally Robin di mana murid secara
perpasangan bergilir-gilir memberikan respons terhadap soalan yang diberikan.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
STANDARD 5.1.2 Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman kepupusan
PEMBELAJARAN 5.2.1 Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 menyatakan contoh haiwan dan tumbuhan yang terancam
 menjana idea cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
KRITERIA KEJAYAAN  Memberi definisi pemuliharaan dan pemeliharaan
 Menyatakan cara untuk memelihara hidupan liar
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Rotating Review di mana murid
menyenaraikan hutan simpan atau pusat pemuliharaan haiwan dan tumbuhan yang
terdapat di Malaysia.
 Guru membimbing murid membina peta buih yang berkaitan dengan cara untuk
memelihara dan memulihara hidupan liar di negara kita.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:


TARIKH/HARI/MINGGU KEHADIRAN MURID:
TEMA Sains Hayat TIDAK HADIR:
TAJUK 5.0 Pemeliharaan dan Pemuliharaan
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Ancaman kepupusan haiwan dan tumbuhan
5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
STANDARD 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan
PEMBELAJARAN tumbuhan seperti:
• aktiviti manusia contoh pembalakan, pemburuan, penerokaan kawasan;
• bencana alam contoh banjir, gempa bumi, ribut;
• pencemaran contoh air, udara, tanah
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 menjana idea cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan
 berkomunikasi tentang peranan manusia dalam pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan
dan tumbuhan
KRITERIA KEJAYAAN Membuat inferens berdasarkan carta palang yang diberi
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menggunakan soalan ini sebagai bahan PBD.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru membimbing murid menjalankan aktiviti The Yarn Yarn.
– Setiap kali seorang murid memberikan pendapat, dia diberikan benang untuk dililit di
tangan.
– Akhirnya, setiap kumpulan dapat mengetahui kumpulan yang memberikan idea atau
pendapat dengan lebih banyak.
 Guru membimbing murid membina peta pelbagai alir untuk menyatakan sebab dan akibat
pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM)
Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
