Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:Tahun 6


TARIKH/HARI/MINGGU 27.1.2021/RABU/M2 KEHADIRAN MURID:7
TEMA Pengenalan kepada Sains TIDAK HADIR:
TAJUK 1.0 Kemahiran Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran proses sains
STANDARD 1.1.1 Memerhati
PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengelas
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 memerihalkan penggunaan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian
tentang fenomena atau perubahan yang berlaku
 mengasing dan mengumpul objek berdasarkan ciri sepunya dan berbeza
KRITERIA KEJAYAAN  Menggunakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian
 Mengasing dan mengumpul objek berdasarkan ciri sepunya dan berbeza
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 1.Murid diberikan link video mengenai topik melalui Whatsapp.
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2.Murid diberikan arahan melalui whatsapp untuk menyiapkan modul yang diberi.
3.Murid menghantar kerja yang disiap untuk diperiksa oleh guru.
BAHAN BANTU MENGAJAR / Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM) / Komputer Model TV / Projektor
/ Internet / Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK) /
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
/ Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
/ Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan / Modul/Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
6/ 7 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.

1 / 7 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:TAHUN 6


TARIKH/HARI/MINGGU 3.2.2021/RABU/M3 KEHADIRAN MURID:7
TEMA Pengenalan kepada Sains TIDAK HADIR:
TAJUK 1.0 Kemahiran Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran proses sains
STANDARD 1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor
PEMBELAJARAN 1.1.6 Berkomunikasi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 memerihalkan peralatan dan cara mengukur yang sesuai bagi sesuatu kuantiti
 mengukur dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul
 merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik dan bersikap positif terhadap
maklumat yang diterima
KRITERIA KEJAYAAN  Memerihalkan peralatan dan cara mengukur yang sesuai bagi sesuatu kuantiti
 Mengukur dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul
 Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan
maklumat atau idea tersebut secara sistematik
AKTIVITI PEMBELAJARAN 1.Murid diberikan link video mengenai topik melalui Whatsapp.
& PEMUDAHCARAAN 2.Murid diberikan arahan melalui whatsapp untuk menyiapkan modul yang diberi.
(PdPc) 3.Murid menghantar kerja yang disiap untuk diperiksa oleh guru.
BAHAN BANTU MENGAJAR / Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM) / Komputer Model TV / Projektor
/ Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK)
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
/ Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 / Komunikasi Kolaborasi / Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan / Modul/Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
7 / 7 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.

- / 7 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:TAHUN 6


TARIKH/HARI/MINGGU 17.2.2021/RABU/M5 KEHADIRAN MURID:7
TEMA Pengenalan kepada Sains TIDAK HADIR:
TAJUK 1.0 Kemahiran Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran proses sains
STANDARD 1.1.4 Membuat inferens
PEMBELAJARAN 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah
1.1.12 Mengeksperimen
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 menyatakan satu tafsiran yang munasabah bagi satu peristiwa atau pemerhatian
 menyusun kejadian suatu fenomena atau peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa
 menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah
dimanipulasi ditentukan dalam suatu penyiasatan
 menjalankan eksperimen, mengumpul data, mentafsir data serta membuat rumusan
untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan
KRITERIA KEJAYAAN Mengenal pasti tujuan penyiasatan, menentukan pemboleh ubah dan mentafsir data
berdasarkan penyiasatan yang dijalankan
AKTIVITI PEMBELAJARAN & 1.Murid diberikan link video mengenai topik melalui Whatsapp.
PEMUDAHCARAAN (PdPc) 2.Murid diberikan arahan melalui whatsapp untuk menyiapkan modul yang diberi.
3.Murid menghantar kerja yang disiap untuk diperiksa oleh guru.
BAHAN BANTU MENGAJAR / Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM) / Komputer Model TV / Projektor
/ Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS / Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK) /
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
/ Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi Kolaborasi Kreativiti
/ Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan / Modul /Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
6 / 7orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.

1/ 7 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Sains KELAS:TAHUN 6


TARIKH/HARI/MINGGU 24.2.2021/RABU KEHADIRAN MURID:7
TEMA Pengenalan kepada Sains TIDAK HADIR:
TAJUK 1.0 Kemahiran Saintifik
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran manipulatif
STANDARD 1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul
PEMBELAJARAN 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
 memerihalkan penggunaan peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi
suatu aktiviti dengan kaedah yang betul
 mengendalikan penggunaan peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi
suatu aktiviti dengan kaedah yang betul
 mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan penggunaan peralatan,
bahan sains dan spesimen yang digunakan dalam suatu aktiviti dengan kaedah yang
betul
 mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan penggunaan peralatan,
bahan sains dan spesimen yang digunakan dalam suatu aktiviti dengan kaedah yang
betul, bersistematik dan berhemah
KRITERIA KEJAYAAN Mengaplikasikan kemahiran manipulatif yang betul bagi setiap aktiviti yang dijalankan
AKTIVITI PEMBELAJARAN 1.Murid diberikan link video mengenai topik melalui Whatsapp.
& PEMUDAHCARAAN 2.Murid diberikan arahan melalui whatsapp untuk menyiapkan modul yang diberi.
(PdPc) 3.Murid menghantar kerja yang disiap untuk diperiksa oleh guru.
BAHAN BANTU MENGAJAR / Buku Teks Nota Carta / Graf
(BBM) / Komputer Model TV / Projektor
Internet Gambar Kalkulator
ELEMEN MERENTAS Kreativiti dan Inovasi Bahasa Pendidikan Alam Sekitar
KURIKULUM (EMK) /
Patriotisme Sains dan Teknologi Keusahawan
Pendidikan Kewangan TMK
NILAI MURNI Baik Hati / Kerjasama Bertolak Ansur
Keadilan Keberanian Kejujuran
Bersyukur Tolong-menolong Bertanggungjawab
Hemah Tinggi Kasih Sayang Hormat-menghormati
Kesabaran Ketekunan Berjimat Cermat
I-THINK Peta Bulatan Peta Buih Peta Buih Berganda
Peta Pelbagai Alir Peta Titi Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir
PAK-21 Komunikasi / Kolaborasi Kreativiti
Pemikiran Kritikal
TAHAP PEMIKIRAN Mengingat Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PENTAKSIRAN DAN Amali/Eksperimen Peperiksaan Kuiz
PENILAIAN
Latihan/Kerja Rumah Pemerhatian Ujian
Pembentangan / Lembaran Kerja Tugasan/Projek
REFLEKSI
7 / orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.

___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
