Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4

Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Akhlak)


Tahun 4 Bestari
Bilangan Murid 12 Mac 2023
Tarikh/Hari Ahad
Masa 9:00 – 10:00 pagi (1 jam)
Tajuk 25 Orang Murid
Pengetahuan Murid sudah mengetahui cara-cara menunaikan solat
Sedia Ada
Standard 6.2 Merumus adab beriadah yang menepati syarak dan mengamalkannya
Kandungan secara beradab dan istiqamah.
Standard 6.2.1 Menyatakan maksud beriadah.
Pembelajaran 6.2.2 Menerangkan hukum beriadah berdasarkan dalil naqli serta
terjemahannya.
6.2.3 Menjelaskan adab beriadah yang menepati syarak.
6.2.4 Mengaplikasi adab beriadah yang menepati syarak.
Objektif Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran 1. Menerangkan maksud dan hukum beriadah dengan betul.
2. Menjelaskan adab beriadah yang menepati syarak dengan betul.
3. Menaplikasi adab beriadah yang menepati syarak dengan betul.
Kemahiran Menterjemah, menghubungkait, membuat urutan, mengaplikasi
Berfikir
Penerapan Nilai Khusyuk, bekerjasma, berani
Elemen Merentas 1. Teknologi maklumat dan komunikasi : Pembelajaran menggunakan
Kurikulum slaid persembahan.
2. Keusahawanan :
Pentaksiran Bilik Soal jawab, pemerhatian
Darjah (Pbd)
Bahan Bantu Komputer, kad imbasan, kertas cabut undi, lembaran kerja.
Mengajar
Langkah/ Kandungan Cadangan Aktiviti Catatan
Masa
Pendahuluan Bacaan doa belajar 1. Semua murid diminta untuk duduk dalam Nilai : Khusyuk
(2 Minit) keadaan bersedia.
2. Murid-murid membaca doa belajar
bersama-sama dengan tertib dan suara
yang kuat.
Set induksi Lakonan meregangkan diri 1. Guru memilih 3 orang murid untuk Kaedah : Sumbangsaran
(3 Minit) - Situasi sebelum beriadah melakonkan situasi sebelum beriadah. Teknik : Main peranan
- Aktiviti meregangkan diri 2. Guru meminta sumbangsaran daripada
murid berkaitan lakonan yang dilakukan.

Soalan :
1. Apakah situasi yang kamu faham
tentang sketsa tersebut?
2. Adakah kamu sering melakukannya
ketika beriadah?
Langkah 1 Maksud adab beriadah 1. Guru menerangkan maksud beriadah Nilai : Bekerjasama
(20 Minit) - Riadah ialah gerak badan, dan hukum adab beriadah mengikut dalil BBM : Kad imbasan
senaman atau segala naqli. Kaedah : Penerangan
kegiatan yang dilakukan 2. Beberapa orang dipilih berdasarkan Strategi : Berpusatkan guru
pada waktu lapang untuk permainan ‘Poison Seat’ untuk
menyihatkan badan. menyusun maksud dan hukum adab
beriadah.
Hukum adab beriadah 3. Murid menyebut semula maksud dan
- Harus dan digalakkan hukum adab beriadah.

Permainan ‘Poison Seat’


- Potongan maksud beriadah
diletakkan pada beberapa
kerusi murid
- Murid yang terpilih akan ke
hadapan untuk
melaksanakan aktiviti

Langkah 2 Adab-adab beriadah 1. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan. BBM : Komputer


(15 Minit) - Memakai pakaian menutup 2. Guru memaparkan ‘Sport Wheel Game’ Kaedah : Bermain sambil
aurat menggunakan projektor. belajar
- Menjaga kebersihan 3. Wakil daripada setiap kumpulan perlu Strategi : Berpusatkan murid
- Memilih kawasan yang memutarkan Sport Wheel.
selamat 4. Setiap kumpulan perlu berbincang adab
- Tidak mencedarakan orang beriadah berdasarkan gambar yang
lain ditayangkan pada ‘Sport Wheel Game’.
- Semangat kesukanan 5. Selepas berbincang setiap kumpulan
perlu menyebut dan menjelaskan adab
beriadah yang dipilih.
6. Guru dan murid menyenaraikan adab-
adab beriadab yang telah disebutkan.

Langkah 3 Lakonan adab beriadah 1. Wakil kumpulan perlu cabut undi adab Nilai : Berani
(15 Minit) - Memakai pakaian menutup beriadah yang perlu mereka lakonkan. Kaedah : Simulasi
aurat 2. Mereka diberi masa selama 5 minit untuk Strategi : Berpusatakan
- Menjaga kebersihan berbincang berdasarkan situasi adab murid
- Memilih kawasan yang beriadah yang dipilih. BBM : Kertas cabut undi
selamat 3. Kumpulan pertama melakonkan situasi
- Tidak mencedarakan orang yang dipilih dan diikuti dengan kumpulan
lain seterusnya.
- Semangat kesukanan 4. Murid-murid lain perlu meneka situasi
adab beriadah yang telah dilakonkan
oleh rakan-rakan mereka.
5. Murid merumuskan adab-adab beriadah.
Penutup Lembaran kerja 1. Guru memberikan lembaran kerja BBM : Lembaran kerja
(5 Minit) tentang adab beriadah kepada murid.
2. Guru merumuskan pembelajaran
berkaitan adab beriadah.
